Magyar előterjesztésre rögzíthetik Románia teljes körű Schengen-csatlakozását Brüsszelben

Schengen-csatlakozás

Magyarország EU-elnöksége alatt jöhet létre Románia és Bulgária teljes jogú Schengen-csatlakozása

Fotó: X / Vincze Loránt EP-képviselő X-oldala

Jóváhagyhatja csütörtöki brüsszeli ülésén Románia – és Bulgária – teljes körű Schengen-csatlakozását az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa. A két ország mintegy tizenöt éve vár bebocsátást a határellenőrzés nélküli övezetbe, ám a román és a bolgár állampolgárok Schengen-csatlakozását az elmúlt években az osztrák és a holland vétó akasztotta meg. Remélhetőleg mostanáig.

Krónika

2024. december 12., 07:542024. december 12., 07:54

2024. december 12., 10:412024. december 12., 10:41

Hatalmas várakozás előzi meg Romániában és Bulgáriában az uniós tagállamok igazságügyi és belügyminiszterei alkotta Bel- és Igazságügyi Tanács csütörtöki brüsszeli ülését, amely – közel másfél évtized elteltével – megadná a zöld jelzést Bulgária és Románia Schengen-csatlakozása számára. A testület romániai idő szerint 11 órakor kezdődő tanácskozásán várhatóan rábólint a határellenőrzés nélküli övezet bővítésére, tekintettel arra, hogy az elmúlt időszakban Ausztria és Hollandia egyaránt jelezte: nem emel kifogást Románia és Bulgária teljes körű Schengen-csatlakozásával szemben.

A két ország integrációja terén a térség belügyminisztereinek november 22-én Budapesten rendezett találkozója jelentette az áttörést, amely az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Magyarország kormányának közvetítésével jött létre.

Intenzív háttértárgyalásokat követően a román, bolgár, osztrák és magyar belügyminiszterek véglegesítettek egy, a határok megerősítését célzó intézkedéscsomagot, amelyet Bulgáriának és Romániának végre kell hajtania ahhoz, hogy a határőrizet nélküli uniós övezet teljes jogú tagjává válhasson. Az elvi megállapodás értelmében a csatlakozás után legalább fél évig a magyar–román és a román–bolgár határon is folytatnának rutinszerű ellenőrzéseket.

A budapesti tanácskozásokat követően Orbán Viktor magyar kormányfő román hivatali kollégájával, Marcel Ciolacuval közösen jelentette be: minden akadály elhárult, amely lehetetlenné tette Románia csatlakozását a schengeni térséghez, így Bulgáriával együtt 2025. január elsejétől a határmentes övezet teljes jogú tagjává válhat.

korábban írtuk

Ausztria nem fogja ellenezni Románia és Bulgária teljeskörű schengeni csatlakozását
Ausztria nem fogja ellenezni Románia és Bulgária teljeskörű schengeni csatlakozását

Ausztria nem fogja ellenezni Románia és Bulgária teljeskörű schengeni csatlakozását az uniós belügyminiszterek csütörtökön Brüsszelben sorra kerülő ülésén.

Erről az uniós belügy- is igazságügy-miniszterek december 12-ei ülésén születik meg a végső döntés, a magyar EU-elnökség előterjesztése alapján. (A Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságáról szóló döntéshez minden tagállam jóváhagyása szükséges). Ezt követően az uniós tagországok Európai Unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottsága előkészítette a Bulgáriával és Romániával közös szárazföldi belső határain folytatott ellenőrzések 2025. január 1-jétől kezdődő megszüntetéséről szóló tanácsi határozatot.

Göröngyös út vezetett a Schengen-csatlakozásig

A két ország teljes körű schengeni integrációja Ausztria ellenállása miatt hiúsult meg az elmúlt két évben.

A bécsi kormány többszöri vétója jelentős felháborodást váltott ki Romániában. Bukaresti kormányzati illetékesek, politikusok arra biztatták a román állampolgárokat, hogy ne Ausztriába járjanak sízni, mások az osztrák termékek, az ausztriai cégek szolgáltatásainak bojkottjára szólítottak, sőt egyesek felvetették, hogy Ausztriának 200 millió eurót kellene fizetnie Romániának havonta, becslések szerint ugyanis ekkora összegre rúg a schengeni övezetből való kizárás generálta veszteség a román össztermék (GDP) számára.

A holland és az osztrák álláspont enyhülésével Románia és Bulgária 2024. március 31-étől hivatalosan a schengeni övezet részévé vált ugyan, ám a határnyitás egyelőre csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik, a közúti átkelésre nem. (Ettől az időponttól megszűntek a Bulgáriával és Romániával közös belső légi és tengeri határokon végzett ellenőrzések). Ráadásul az Air Schengen sem működik még tökéletesen, mivel számos tagállam nem tartja tiszteletben. Az elmúlt időszakban elsősorban az illegális migrációval, a határvédelemmel, az illegális határsértők visszaküldésének politikájával, az EU menekültügyi és migrációs jogi keretével, a határvédelembe történő beruházásokkal, a kétoldalú programokkal való együttműködés képességével kapcsolatos kérdéseket vitattak meg az érintett országok illetékesei.

Ezek az egyeztetések elmozdulást eredményeztek a bővítés ügyében, és nemrég a bécsi kormány megerősítette, hogy Ausztria lemond a vétójáról, és immár nem gördít akadályt a két EU-tagállam integrációja elé, így összejöhet a teljes körű csatlakozás.

Az osztrák hatóságok is belátták ugyanis, hogy Bulgária és Románia már teljesítette a főbb követeléseket: mindenekelőtt az uniós külső határaik fokozott biztonságának szavatolását és az Ausztriából elutasított menedékkérők gyorsabb visszaküldését. Bécs enyhülése abban is megnyilvánult, hogy a migrációért és belügyekért felelős uniós biztosi posztra jelölt Magnus Brunner európai parlamenti meghallgatásán már elismerően beszélt Bulgáriának és Romániának a határvédelem érdekében tett intézkedéseiről, szerinte „elérhető közelségbe” került a két ország schengeni csatlakozása, amit korábban a legvehemensebben ellenzett.

korábban írtuk

Örvendenek a román–magyar határ mentén a schengeni csatlakozás ígéretének, még ha átmenetileg meg is marad az ellenőrzés
Örvendenek a román–magyar határ mentén a schengeni csatlakozás ígéretének, még ha átmenetileg meg is marad az ellenőrzés

A jelenlegi 12 állandó határátkelőhely mellett további tíz határkeresztező út válik használhatóvá. Az eufóriát némileg csökkenti, hogy az uniós szabályok értelmében a határellenőrzést – átmeneti jelleggel – még hat hónapig fenn kell tartani.

Mindazonáltal ha most sikerül rögzíteni Románia és Bulgária schengeni integrációjának jövő évi időpontját, az lendíthet a magyar–román kapcsolatokon is. Az Orbán-kormány már korábban egyértelművé tette, hogy a schengeni bővítés előmozdítását tekinti a magyar EU-elnökség egyik prioritásának, Bukarestben pedig tisztában vannak azzal, hogy Budapest intenzív lobbit folytatott az elmúlt hónapokban az osztrák kormánynál a román és bolgár csatlakozás támogatása érdekében.

Tudnivalók a Schengen-térségről

A schengeni térségnek köszönhetően több mint 400 millió ember utazhat szabadon a schengeni tagállamokban, anélkül, hogy határellenőrzésen kellene átesnie.

A schengeni térség az európai projekt egyik fő vívmánya. Kormányközi projektként indult 1985-ben öt uniós ország – Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Luxemburg – részvételével, és fokozatosan bővült, mígnem a világ legnagyobb olyan térségévé nőtte ki magát, amelyen belül szabadon lehet utazni. Schengen egy kis luxemburgi falu neve, amely Németország és Franciaország határán fekszik, és 1985-ben, illetve 1990-ben itt írták alá a Schengeni Megállapodást, majd a Schengeni Egyezményt.

A belső határellenőrzések nélküli térséghez tartozás azt jelenti, hogy az országok:
– belső határaikon nem végeznek ellenőrzést, kivéve bizonyos fenyegetések esetén
– külső határaikon harmonizált ellenőrzést végeznek, egyértelműen meghatározott kritériumok alapján

A schengeni térség jelenleg több mint 4 millió négyzetkilométert fed le, közel 420 millió lakosra terjed ki, és 29 országot foglal magában: a 27 uniós tagállam közül 25-öt, továbbá az Európai Szabadkereskedelmi Társulás valamennyi tagját (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc).

korábban írtuk

Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen
Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen

Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 11., szerda

Orosz–ukrán háború: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó magyar javaslatot

A magyar EU-elnökség végén újabb erőfeszítéseket tettünk a béke érdekében – írta az X közösségi portálon Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerdán. Hozzátette: karácsonyi tűzszünetet javasolta, de az ukrán elnök visszautasította ezt.

Orosz–ukrán háború: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó magyar javaslatot
2024. december 11., szerda

Kiállítás nyílt az 1989-es temesvári forradalomról a Magyar Nemzeti Múzeumban

Temesvár 1989 címmel nyílt kiállítás szerdán Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében. A tárlat a 35 évvel ezelőtti romániai rendszerváltó események első lángjának, a temesvári forradalomnak állít emléket.

Kiállítás nyílt az 1989-es temesvári forradalomról a Magyar Nemzeti Múzeumban
2024. december 11., szerda

Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal tárgyalt, Ukrajna és a Közel-Kelet is szóba került

Orbán Viktor miniszterelnök telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerdán.

Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal tárgyalt, Ukrajna és a Közel-Kelet is szóba került
2024. december 11., szerda

Maradnak az amerikai katonák Kelet-Szíriában

Az Egyesült Államok bejelentette, hogy továbbra is fenntartja katonai jelenlétét Kelet-Szíriában, ahol az SDF ellenőrzése alatt álló területek vannak,.

Maradnak az amerikai katonák Kelet-Szíriában
2024. december 11., szerda

Trump: az ukrajnai háború megoldása a legfontosabb feladat

A világ válságai közül az ukrajnai háború megoldását nevezte elsődleges feladatnak Donald Trump leendő amerikai elnök a Paris Match című francia hetilapnak adott, szerdán megjelent interjúban.

Trump: az ukrajnai háború megoldása a legfontosabb feladat
2024. december 11., szerda

Washington 20 milliárd dollárnyi hitelt utalt át Ukrajna számára a zárolt orosz vagyon kamataiból, Putyin közben az Oresnyik rakétákban bízik

Az amerikai pénzügyminisztérium kedden átutalta a befagyasztott orosz vagyon kamatjövedelmeire alapozott, Ukrajnának szánt 50 milliárd dolláros hitelcsomag Egyesült Államokra jutó 20 milliárd dolláros részét a Világbank gazdasági és pénzügyi támogatási alapjának – közölte kedden<

Washington 20 milliárd dollárnyi hitelt utalt át Ukrajna számára a zárolt orosz vagyon kamataiból, Putyin közben az Oresnyik rakétákban bízik
2024. december 11., szerda

Szíria: az amerikaiak által támogatott kurdok ellen fordultak az iszlamista felkelők

A Hajat Tahrir as-Sam (HTS) lázadói koalícióból álló katonai műveleti parancsnokság elfoglalta a kelet-szíriai Deir ez-Zor városát az Egyesült Államok által támogatott, kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) elől.

Szíria: az amerikaiak által támogatott kurdok ellen fordultak az iszlamista felkelők
2024. december 10., kedd

Csütörtökön szavaznak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról

Csütörtökön szavaz a Bel- és Igazságügyi Tanács a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain folytatott ellenőrzések megszüntetéséről 2025. január 1-től – erősítette meg kedden az Agerpres hírügynökségnek egy uniós tisztviselő.

Csütörtökön szavaznak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról
2024. december 10., kedd

Terrortámadásra készülhettek azok a fiatalok, akiket őrizetbe vett a német rendőrség

A német rendőrség lehetséges terrortámadás előkészületei miatt őrizetbe vett egy, az Iszlám Állam iszlamista terrorszervezettel szimpatizáló, libanoni származású testvérpárt és feltételezett bűntársukat – jelentetté be kedden.

Terrortámadásra készülhettek azok a fiatalok, akiket őrizetbe vett a német rendőrség
2024. december 10., kedd

Szíria: Izrael módszeresen megsemmisíti a katonai eszközöket az iszlamista lázadók győzelme nyomán

Az izraeli hadsereg (IDF) a tengeren is folytatta a szír katonai eszközök megsemmisítését – jelentette a helyi katonai rádió kedden.

Szíria: Izrael módszeresen megsemmisíti a katonai eszközöket az iszlamista lázadók győzelme nyomán