Örvendenek a román–magyar határ mentén a schengeni csatlakozás ígéretének, még ha átmenetileg meg is marad az ellenőrzés

A schengeni csatlakozással szabad lesz az átjárás a két ország között •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A schengeni csatlakozással szabad lesz az átjárás a két ország között

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Több mint tíz éve várták azt örömhírt a román–magyar határ menti települések lakói, amit a múlt héten Budapesten jelentettek be: az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én várhatóan megszavazzák, hogy Románia (Bulgáriával együtt) 2025. január 1-jétől a belső határőrizet nélküli schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon, amivel gyakorlatilag közúton és vasúton is megszűnik az ellenőrzés az eddig a schengeni határnak számító román–magyar határon. A jelenlegi 12 állandó határátkelőhely mellett további tíz határkeresztező út válik használhatóvá, az ingázó munkavállalók és turisták várakozási ideje lerövidül, könnyebb lesz kapcsolattartás a határ két oldalán élő rokonok között. Az eufóriát némileg csökkenti, hogy az uniós szabályok értelmében a határellenőrzést – átmeneti jelleggel – még hat hónapig fenn kell tartani.

Pataky Lehel Zsolt

2024. november 27., 07:582024. november 27., 07:58

2024. november 27., 08:002024. november 27., 08:00

Mint arról beszámoltunk, az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként Magyarország terjeszti majd elő azt a javaslatot, hogy a légi- és a víziközlekedés után a közúti és vasúti közlekedésben is megvalósuljon Románia és Bulgária schengeni csatlakozása. Erről a múlt pénteken egyeztek meg Budapesten Magyarország, a belépésre váró két állam és a csatlakozást legutóbb ellenző Ausztria belügyminiszterei az EU belügyekért felelős biztosával.

A schengeni csatlakozást, a határok ezzel járó „megszűnését” gyakorlatilag kész tényként lehet kezelni, de a határ menti településeken élők eufóriáját lelohaszthatja a Digi24.ro által közölt hír, hogy a schengeni egyezmény vonatkozó cikkelye értelmében még legalább hat hónapig fenn kell tartani a határellenőrzést. Hogy ebben az átmeneti időszakban mennyire lesz szigorú, vagy csak szúrópróbaszerű a vámvizsgálat, az majd a gyakorlatban dől el.

Schengen egy kis bortermelő városka a luxemburgi Remich kantonban, az ország legdélkeletibb pontján, közel a német–francia–luxemburgi hármashatárhoz. Akkor vált ismertté, amikor 1985. június 14-én, a városkában az NSZK, Franciaország és a Benelux államok aláírták a schengeni egyezményt, amely elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. Az egyezménynek nem minden EU-ország a tagja, és vannak nem EU-s tagjai is. Az egyezményt alkalmazó országok összességét schengeni övezetnek vagy schengeni térségnek is nevezik.

A román–magyar határszakaszon jelenleg 12 állandó átkelőhely működik, ezek közül 9 a teherforgalmat is kiszolgálja (igaz, Érmihályfalvánál csak 3,5, Nagyszalontánál és Tornyánál csak 7,5 tonnás tengelysúlyig). Ugyanakkor

2017 februárjában tíz alkalmi, hétvégenként üzemelő határátkelőt nyitottak meg, olyan utakon, amelyeket európai uniós támogatással építettek meg, vagy építettek újjá – mert többségüket a trianoni békediktátum előtt napi rendszerességgel használták az ott élők.

Irány a schengeni övezet! •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Irány a schengeni övezet!

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A határkeresztező utakat abban a reményben valósították meg, hogy Románia is belép a schengeni övezetbe, ám a csatlakozás 2012-es első határideje jócskán eltelt. Magyar–román kormányközi megállapodás született némelyik alkalmi átkelőhely állandósításáról, de annak feltétele volt a határőrizeti infrastruktúrát kiépítése, ami főleg a román államra rótt volna terheket. Ezt halogatták abban a reményben, hogy előbb-utóbb Romániát is felveszik a schengeni egyezménybe, és akkor már nem kell építkezésre költeni. Ennek most jött el az ideje, hacsak december 12-ig nem változik valamelyik döntéshozónak az álláspontja…

korábban írtuk

Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen
Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen

Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.

A tíz alkalmi határátkelőhelyből – amelyeket szombaton vagy vasárnap nyitnak meg 8, esetleg 12 órára – négy található Arad megyében: Észak–déli irányban

Feketegyarmat és Dénesmjaor, Ottlaka és Elek, Kisvarjas és Dombegyház, valamint Nagylak és Csanádpalota között (utóbbi a harmadik nagylaki átkelőhely az országúti és az autópályán működő ellenőrzőpont után).

Az irántuk való igényre jellemző, hogy a megnyitás évében, 2017 februárjától júniusig több mint 31 ezren fordultak meg a tíz ideiglenes ellenőrző ponton (az információt akkoriban a román határrendészet közölte). A Kisvarjas és a Békés vármegyei Dombegyház közötti utat 2013 decemberében avatták fel, és az időszakos határnyitás első három hónapjában ott fordultak meg a legtöbben:

6600-an úgy, hogy csak szombatonként volt használható 8 órán át, tehát az első 96 óra alatt ennyien keltek át rajta.

Az adatokat Varga Lajostól, Dombegyház korábbi polgármeserétől tudjuk, aki szívügyének tekintette az út megépítését és a határ megnyitását, sokat kilincselt azért, hogy Dombegyház és romániai testvértelepülése, Nagyiratos község között létrejöjjön az összeköttetés.

A Kisvarjas–Dombegyház út ünnepélyes átadása 2013 decemberében. A kép bal szélén Varga Lajos akkori dombegyházi polgármester, a jobb szélén Papp Attila nagyiratosi polgármester •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A Kisvarjas–Dombegyház út ünnepélyes átadása 2013 decemberében. A kép bal szélén Varga Lajos akkori dombegyházi polgármester, a jobb szélén Papp Attila nagyiratosi polgármester

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Idézet
Nagyiratoson már nagyon vártuk ezt a döntést. Itt, a határ mentén megmaradtak a rokoni és baráti szálak, és ez nagyon segíti majd a kapcsolattartást”

– kommentálta a schengeni felvétel ígéretét a Krónikának hétfőn Papp Attila, Nagyiratos polgármestere, hozzátéve, hogy szerinte előnyös lesz mindkét országnak, azon belül a határ menti településeknek az akadálytalan átjárás.

Idézet
Az út megvan régóta Kisvarjas és Dombegyház között, és egy út arra való, hogy közlekedjenek rajta, nem hogy egy sorompó keresztezze” –

fogalmazta meg a véleményét Papp Attila, aki szerint elsősorban a magánszemélyek élvezik majd a schengeni csatlakozás előnyét, de leképzelhető, hogy idővel gazdasági kapcsolat is kialakul a szomszédos települések vállalkozói között. „A kelet-magyarországi térség kissé elszigetelt, de most megnyílik számukra a közvetlen összeköttetés Arad felé, és lehet, hogy a vállalkozók vagy a munkavállalók érdeklődése errefelé irányul majd. De ugyanúgy érvényes ez ránk is” – mondta.

Dombegyház és Kisvarjas között jelenleg csak hétvégente nyitják meg a sorompót •  Fotó: Varga Lajos volt dombegyházi polgármester Facebook-oldala Galéria

Dombegyház és Kisvarjas között jelenleg csak hétvégente nyitják meg a sorompót

Fotó: Varga Lajos volt dombegyházi polgármester Facebook-oldala

Kisvarjas (a település közigazgatásilag Nagyiratoshoz tartozik) Aradtól 16 kilométerre található, onnan 900 méterre az államhatár, ahol nyaranta a 36-38 Celsius-fokos kánikulában, telente pedig fagypont közeli hőmérsékleten dolgoznak a magyar és román határrendészek. Árnyékot csak egy katonai sátor tart, a számítógépek működtetéséhez szükséges áramot aggregátorról biztosítja a dombegyházi önkormányzat – nyáron; télen viszont a fűtött autóból felügyelik a forgalmat.

Idézet
Vagy nagyon hideg volt, vagy ez már a schengeni csatlakozás jele, de most szombaton már ki sem szálltak, csak intettek, hogy menjünk”

– mesélte J. J, aki Battonyára költözött a családjával, de vállalkozása szinte naponta Aradra szólítja, és hétvégenként a rövidebb úton, Dombegyház felé közlekedik.

Románia 2007-es európai uniós csatlakozása után sok Arad megyei vásárolt – akkoriban potom áron – ingatlant a határ menti magyarországi településeken, főként Battonyán és Dombegyházán, családi és hétvégi háznak egyaránt; sokan naponta ingáznak, mert a munkahelyük Aradon van, de

Battonyáról például munkásbusz szállítja a dolgozókat az aradi ipari övezetbe és vissza, és köztük már vannak tősgyökeres magyarországi munkavállalók is.

A szintén Nagyiratoshoz tartozó Nagyvarjason lakó Kiss Ildikó korábbi szomszédjait szokta meglátogatni az ideiglenes határátkelőhelyet használva. „Mihelyst megnyitják, megyünk, mert erre rövideb az út, mint Battonya felé. Rokonokhoz, volt szomszédokhoz szoktunk járni, olykor bevásárolni, mert gazdálkodók vagyunk, és Magyarországon találunk olyan növényvédő szereket, amiket Romániában nem. Már várjuk, hogy állandóan nyitva legyen itt a határ” – mondta.

Az ellenkező irányból érkező gépkocsit egy dombegyházi férfi, Krista Lajos vezette: családjával éppen Aradra utaztak, nagybevásárlást végezni, amit általában kéthetente ejtenek meg. „Nagyon hasznos lenne, ha már szabadon járhatnánk itt. Erre rövidebb az út, Battonya felé körülbelül kétszer olyan hosszú” – mondta.

Arad vonzáskörzetében

Dinyés Ildikótól, Dombegyház idén megválasztott polgármesterétől szerettük volna megkérdezni, hogy szerinte mennyire jelent majd előnyt a településnek és a kistérségnek a schengeni csatlakozás, de elfoglaltságára hivatkozva csak egy későbbi időpontban szándékozott válaszolni.

A kisvarjasi határátkelőtől gépkocsival néhány perc csak az 5-6 kilométerre lévő dombegyházi központ. Egy kisüzletben kérdeztem, várják-e már a schengeni csatlakozást. „Mi nagyon várjuk, mert Arad egy nagyváros, és a dombegyháziaknak ez egy kapu lenne” – mondta egy Megyeri András nevezetű helybéli. Szerinte a földművelésből élők látnák nagy hasznát a szabadközlekedésnek.

„Én is mezőgazdasági termelő vagyok, és a dorozsmai piacon nagyon sok aradival találkozok, akik ott veszik meg tőlünk a terményt. Mi meg itt vagyunk alig húsz kilométerre Aradtól… Akkor már Dombegyházán történne a vásárlás, vagy mi is ki tudnánk menni az aradi piacra. Sok romániai magyarnak meg itt van lakása, és innen járnak Aradra dolgozni, csak Battonyán keresztül. Úgy negyven valahány kilométer, így meg tizenkilenc kilométer lenne” – ecsetelte.

Trianon után elhelyezett határkő Nagylak és Csanádpalota között. A határ megkeserítette sokak életét •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Trianon után elhelyezett határkő Nagylak és Csanádpalota között. A határ megkeserítette sokak életét

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Beszélgetőpartnerem felelevenítette, hogy hajdanán – az első világháborúig – Arad vonzáskörzetébe tartozott Dombegyház.

Idézet
Nagyapáink azt mondták, hogy a dombegyházi embereknek az aradi vásár annyit jelentett, hogy ha innen elvittek egy mázsa búzát, akkor annak az árából ott a vásárban ostorkivágásig fel tudtak öltözni. S ez nagyon hiányzik a dombegyháziaknak”

– mondta.

Feketegyarmat és Dénesmajor között 2012 novemberében adták át az utat, de 2017-ig a legritkább esetben használhatták csak, azóta is csak szombatonként. „Jelenleg a távolság Zerénd és Gyula között negyven kilométer, a Gyulavarsándi határátkelőn át, erre viszont csak tizennyolc kilométer, tehát a felénél is kevesebb” – mondta Simándi Sándor, az Arad és Bihar megye határán fekvő Nagyzerénd polgármestere (közigazgatásilag oda tartozik a Fekete-körös menti Feketegyarmat). Az elöljáró szerint több mint húszezer ember élvezheti majd az út előnyeit a schengeni csatlakozással. „Várták ezt nagyon, egyrészt, mert Zeréndről és Feketegyarmatról az elmúlt harminc évben sokan elköltöztek, és itt laknak a határ menti településeken, Gyulán, Dobozon, és jelenleg hosszú kerülőúton tudnak hazajönni rokonlátogatóba” – fogalmazott a polgármester.

A Dénesmajor felől Feketegyarmat irányába tartó első gépkocsi ellenőrzése 2012-ben •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A Dénesmajor felől Feketegyarmat irányába tartó első gépkocsi ellenőrzése 2012-ben

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Üdvözölte a schengeni csatlakozás ígéretéről szóló döntést Iustin Cionca, Arad megye önkormányzatának elnöke is. Emlékeztetett arra, hogy a megyei tanács az elmúlt években

50 kilométernyi utat újított fel a határ mentén Nagylaktól Nagyzeréndig, ebből 32 kilométert európai uniós támogatással, román–magyar együttműködések keretében.

2015-ben megnyílt a Nagylak–Csanádpalota autópálya-határátkelőhely, amely révén Arad megye az ország elsőszámú nyugati kapujává vált, 2016-ban felújították a kürtösi vasúti határátkelőhely és a megyeszékhely közötti vasútvonalat, és az aradi repülőtér T2-es terminálja idén március végétől már fogadhat a schengeni térségből érkező repülőgépjáratokat – sorolta a tanácselnök a megyeháza sajtóközleményében.

„Az Arad megyében működő tizenegy ipari park számára a schengeni csatlakozás a munkaerőpiac kibővítését is jelenti, tehát nemcsak a várakozási idő csökken a határon, kényelmesebben utazunk vagy az üzemanyaggal spórolunk, hanem új gazdasági potenciál is rejlik benne. Fejlődést, lehetőségeket, és végső soron a normalitást jelenti” – fogalmazott a tanácselnök.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 31., hétfő

Súlyos medvetámadás a népszerű üdülővárosban

Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.

Súlyos medvetámadás a népszerű üdülővárosban
2025. március 30., vasárnap

A partiumi tenyésztők pénztárcája sínyli meg leginkább a juhpestis Bihar megyei megjelenését

Partiumi megyék juh- és kecsketartó gazdái szenvedik meg elsősorban a Bihar megyei Gyapju településen március elején megjelent juhpestis gazdasági hatásait. Az állategészségügyi hatóság alelnöke szerint a közel-keleti élőállat-export zavartalan.

A partiumi tenyésztők pénztárcája sínyli meg leginkább a juhpestis Bihar megyei megjelenését
2025. március 30., vasárnap

Rendőr is tagja volt az egyik drogkereskedő bandának

Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.

Rendőr is tagja volt az egyik drogkereskedő bandának
2025. március 30., vasárnap

Megkezdődtek az előkészületek az időközi helyhatósági választásokra

Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.

Megkezdődtek az előkészületek az időközi helyhatósági választásokra
2025. március 30., vasárnap

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja

A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja
2025. március 29., szombat

Crin Antonescu: Orbán Viktor egy személyiség, egy hang, egy minta

Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.

Crin Antonescu: Orbán Viktor egy személyiség, egy hang, egy minta
2025. március 29., szombat

Bűnvádi feljelentést tett a magyarsága miatt is megfenyegetett rendező

Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.

Bűnvádi feljelentést tett a magyarsága miatt is megfenyegetett rendező
2025. március 28., péntek

Magyar sportszemélyiségeket avattak Kolozs megye díszpolgárává

Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.

Magyar sportszemélyiségeket avattak Kolozs megye díszpolgárává
2025. március 28., péntek

Évente 50 ezer pácienst lát majd el egész Erdélyből Kolozsvár leendő gyermekkórháza

Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.

Évente 50 ezer pácienst lát majd el egész Erdélyből Kolozsvár leendő gyermekkórháza
2025. március 28., péntek

Narancs riasztást adtak ki a heves esők miatt, különösen Dél-Erdélyben nem ajánlatos otthon hagyni az esernyőket

Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.

Narancs riasztást adtak ki a heves esők miatt, különösen Dél-Erdélyben nem ajánlatos otthon hagyni az esernyőket