Fotó: Facebook/Összefogás
Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) nevű ellenzéki mozgalom vezeti a szombati szlovákiai parlamenti választások előtt a megmérettetésen induló pártok és mozgalmak népszerűségi listáját – derült ki a szavazás előtt közölt utolsó felmérésekből.
2020. február 28., 17:502020. február 28., 17:50
2020. február 28., 20:102020. február 28., 20:10
Az Igor Matovic vezette jobboldali OLaNO a felmérés szerint a választók 19,1 százalékának a támogatására számíthat szombaton, míg a szlovákiai pártok népszerűségi listáját másfél évtizedig uraló Irány–Szociáldemokrácia (Smer–SD) kormánypárt a második helyen végezne 15,6 százalékkal. A harmadik pozíció a szélsőjobboldali Kotleba – Mi Szlovákiánk Néppárté 9,8 százalékkal. A szlovák parlamentbe a felmérés alapján hét párt, mozgalom és koalíció jutna be.
Bárdos Gyula, az MKÖ listavezetője a szombati voksolás várható eredményeiről azt mondta: a két évvel ezelőtti újságíró-gyilkosság után történtek óriási felháborodást váltottak ki, és meghatározzák majd a mostani választás eredményeit is Szlovákiában, ahol minden bizonnyal kormányváltásra kerül sor. Az esetleges kormányzati együttműködésről feltett kérdésre válaszolva rámutatott: csak a felvidéki magyar választók tudják leváltani a jelenlegi kormányt, mivel voksaik a mérleg nyelvét jelenthetik egy leendő kormánykoalíció kialakítása során.
Robert Fico, az Irány elnöke reagálásában azt üzente Bugárnak, hogy már most sem számolnak pártjával. Bugár Béla bejelentése annak tükrében számít érdekesnek, hogy tavaly ősszel, amikor egy közös magyar lista kialakításáról tárgyaltak a felvidéki magyar párttal, a Magyar Közösség Pártjával (MKP) és néhány kisebb politikai csoportosulással, az együttműködés egyebek mellett azon bukott meg, hogy Bugárék nem voltak hajlandóak kizárni a közös kormányzást Ficóékkal.
Kolek Zsolt, a felvidéki Ma7.sk hírportál rovatvezetője a Krónikának elmondta, a felmérések megerősítik azokat a tendenciákat, amelyek az elmúlt hetekben a legnagyobb kormánypárt, a Smer–SD gyengülését, illetve a legnagyobb ellenzéki párttá erősödő OLaNO növekvő támogatottságát mutatták. Szerinte valószínűbb forgatókönyv a kormányváltás. Ebben az esetben az OLaNO elnöke, Igor Matovič lehet a miniszterelnöki bársonyszék várományosa.
Mivel a szlovák parlamentbe várhatóan legkevesebb hét, de akár tizenhárom párt is bekerülhet, továbbra is igaz, hogy stabil kormányt nem lesz könnyű alakítani – tette hozzá az újságíró. A felvidéki magyar politikai elit várható kudarcát firtató kérdésünkre Kolek Zsolt kiemelte: a felmérések valóban azt valószínűsítik, hogy egyik magyar érdekeltségű párt sem jut be a szlovák törvényhozásba. Hozzátette ugyanakkor, az országos felmérések nagyon szűk magyar mintát alkalmaznak, ezért a mérések gyakorta pontatlanok, ha a magyar szavazók preferenciáit vizsgálják.
„Januárban az egyik közvélemény-kutató egy olyan felmérést publikált, amelyben kizárólag magyar választókat szólítottak meg. Ez alapján az MKÖ több magyar támogatót tudhat maga mögött, mint a Most–Híd.
– fogalmazott a felvidéki Ma7.sk rovatvezetője.
A legutóbbi parlamenti választásokon a szlovákiai magyar szavazók negyven százaléka távol maradt az urnáktól, tizennégy százalékuk pedig szlovák pártokra voksolt. A közel öt és félmilliós Szlovákiában a népszámlálási adatok alapján elkészített demográfiai prognózis szerint 2016-ban hozzávetőlegesen 435 ezer magyar nemzetiségű élt.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
szóljon hozzá!