Aggodalmak. Egyes NATO-illetékesek szerint az oroszok nem hagyományos támadást intézhetnek a szövetség ellen
Fotó: NATO.int
„Erős a lehetősége” annak, hogy Oroszország nem hagyományos támadást intéz NATO-országok ellen – mondta a londoni székhelyű Sky News televíziónak adott interjúban egy magas rangú NATO-tisztségviselő.
2024. december 30., 09:032024. december 30., 09:03
James Appathurai, az észak-atlanti szövetség innovációért, hibrid és kiberhadviseléssel kapcsolatos ügyekért felelős főtitkárhelyettese kijelentette, hogy a NATO 32 tagállama máris „a fazékban fővő békáéhoz” hasonló helyzetben van az Európa-szerte, az Egyesült Államokban és Kanadában feltételezett orosz hibrid támadások miatt.
A kanadai diplomata rámutatott,
„Ezek tucatjait számolhatjuk meg, akár százat is biztosan. Emellett van több meghiúsított összeesküvés is” – mondta Appathurai a televíziónak.
A diplomata, aki a hibrid hadviselés elleni NATO-stratégián dolgozik, kijelentette:
Az elmúlt hónapban incidensek sorozata történt a Balti-tengeren, távközlési és elektromos kábeleket rongáltak meg. Finn illetékesek most vizsgálódnak egy incidens ügyében, és feltartóztattak egy orosz nyersolaj szállítására használt tankhajót.
A NATO bejelentette, erősíti a jelenlétét az érzékeny területeken, ahol Oroszországnak több NATO-tagállammal – Finnországgal, Svédországgal, Dániával, Németországgal, Lengyelországgal, Litvániával, Lettországgal és Észtországgal – közös partvidéke van.
Eközben Andrij Melnyik, Ukrajna újonnan kinevezett ENSZ-megbízottja a Berliner Morgenpostnak arról beszélt:
Ukrán tisztségviselők következetesen úgy állították be a NATO-tagságot, mint az egyetlen utat az igazságos és tartós ukrajnai béke felé, bár elismerték, hogy maga a csatlakozás a tűzszünet előtt valószínűtlen.
Melnyik hangsúlyozta, hogy Ukrajna jelenleg arra összpontosít, hogy szilárd garanciákat biztosítson a védelmére, nem pedig arra, hogy a NATO-tagságra törekedjen a közeljövőben.
„Partnereinknek gondosan le kellene írniuk, hogy milyen katonai eszközökkel fogják megvédeni Ukrajnát, ha Oroszország ismét támad” – mondta Melnyik, kiemelve, hogy a Budapesti Memorandumhoz hasonló „pusztán politikai ígéreteken” túlmutató garanciákra van szükség.
Melnyik, aki nagyköveti tisztséget töltött be Németországban és Brazíliában, azt mondta, hogy
Ukrajna az 1994-es Budapesti Memorandumban lemondott a szovjet korszakból származó atomfegyvereiről. Eközben többek között az Egyesült Államok és Oroszország ígéretet tett arra, hogy elismeri Ukrajna határait és garantálja biztonságát.
Ukrajna NATO-törekvései továbbra is több tagállam, köztük Németország, Szlovákia és Magyarország ellenállásába ütköznek. Washington sem valószínű, hogy fogékony lesz, mivel Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának tagjai nagyrészt Kijev gyors csatlakozása ellen emelték fel szavukat.
A németországi választások eredményei nemcsak az európai nagyhatalmat, hanem az egész kontinens, így Románia számára is jelentős következményekkel járhatnak – véli Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
szóljon hozzá!