Fotó: Facebook/Limba moldovenească
Orosz-román külügyi csörtéhez vezetett az, hogy a Nyugat-barát erők uralta chişinăui parlament múlt héten megszavazta, hogy a Moldovai Köztársaság hivatalos nyelve nem a moldovai, hanem a román.
2023. március 22., 14:092023. március 22., 14:09
A döntést már akkor kitörő lelkesedéssel üdvözölték Bukarestben, hétfőn pedig Bogdan Aurescu román külügyminiszter Brüsszelben arról beszélt: az úgynevezett moldovai nyelv nem létezik, hanem egy mesterséges konstrukció, amelyet a Szovjetunió hozott létre, ma pedig Oroszország propagandacélokra használ.
A román diplomácia vezetőjének nyilatkozata alaposan kiverte a biztosítékot Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivőnél, aki kedden gunyoros hangvételű, egyáltalán nem diplomatikus hangvételben reagált.
Sajátos eszmefuttatást tett közzé Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő annak kapcsán, hogy a moldovai parlament múlt héten az alkotmánybíróság korábbi döntése alapján kimondta: Moldovában a román a hivatalos nyelv, nem pedig a moldovai.
Nem állt azonban meg itt, hanem még egyet odaszúrt Aurescunak: „A román miniszterrel ellentétben a moldáv nyelv fontos jelenség a világtörténelemben” – írta.
Emellett Zaharova azt állítja, hogy „a moldovai nyelv régebbi, mint a román”.
Ezzel egy korábbi bejegyzésében írtakat ismételte meg, amelyben szombaton a román külügyminisztérium közleményére reagált, amelyben az üdvözölte a román nyelvről szóló törvény elfogadását Chişinăuban.
Zaharova úgy fogalmazott, hogy a román nyelvet át kellene nevezni moldávra, mert az utóbbi régebbi, mint a román.
A moldovai parlament csütörtökön a kormánypárt képviselőinek támogatásával, egyszerű többséggel elfogadta az államnyelv új elnevezéséről szóló törvényt, amelynek értelmében az ország hivatalos nyelvének elnevezése immár nem moldovai, hanem román.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!