Fotó: Facebook/Limba moldovenească
Orosz-román külügyi csörtéhez vezetett az, hogy a Nyugat-barát erők uralta chişinăui parlament múlt héten megszavazta, hogy a Moldovai Köztársaság hivatalos nyelve nem a moldovai, hanem a román.
2023. március 22., 14:092023. március 22., 14:09
A döntést már akkor kitörő lelkesedéssel üdvözölték Bukarestben, hétfőn pedig Bogdan Aurescu román külügyminiszter Brüsszelben arról beszélt: az úgynevezett moldovai nyelv nem létezik, hanem egy mesterséges konstrukció, amelyet a Szovjetunió hozott létre, ma pedig Oroszország propagandacélokra használ.
A román diplomácia vezetőjének nyilatkozata alaposan kiverte a biztosítékot Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivőnél, aki kedden gunyoros hangvételű, egyáltalán nem diplomatikus hangvételben reagált.
Sajátos eszmefuttatást tett közzé Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő annak kapcsán, hogy a moldovai parlament múlt héten az alkotmánybíróság korábbi döntése alapján kimondta: Moldovában a román a hivatalos nyelv, nem pedig a moldovai.
Nem állt azonban meg itt, hanem még egyet odaszúrt Aurescunak: „A román miniszterrel ellentétben a moldáv nyelv fontos jelenség a világtörténelemben” – írta.
Emellett Zaharova azt állítja, hogy „a moldovai nyelv régebbi, mint a román”.
Ezzel egy korábbi bejegyzésében írtakat ismételte meg, amelyben szombaton a román külügyminisztérium közleményére reagált, amelyben az üdvözölte a román nyelvről szóló törvény elfogadását Chişinăuban.
Zaharova úgy fogalmazott, hogy a román nyelvet át kellene nevezni moldávra, mert az utóbbi régebbi, mint a román.
A moldovai parlament csütörtökön a kormánypárt képviselőinek támogatásával, egyszerű többséggel elfogadta az államnyelv új elnevezéséről szóló törvényt, amelynek értelmében az ország hivatalos nyelvének elnevezése immár nem moldovai, hanem román.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!