Őrizetben Bolsonaro több mint ezer randalírozó híve, mossa kezeit a volt brazil elnök

Rendőrök gázspray-t fújnak a rájuk támadó tüntetőkre Brazíliavárosban •  Fotó: Videófelvétel

Rendőrök gázspray-t fújnak a rájuk támadó tüntetőkre Brazíliavárosban

Fotó: Videófelvétel

Folytatta a munkát a Planalto-palotában Luis Ignácio Lula de Silva brazil elnök hétfőn, egy nappal azután, hogy az előző államfő, Jair Bolsonaro hívei megostromolták a három legfontosabb brazíliavárosi középületet.

MTI

2023. január 09., 21:572023. január 09., 21:57

2023. január 09., 23:462023. január 09., 23:46

Lula hétfőn helyi idő szerint a reggeli órákban a szenátus, a képviselőház és a legfelsőbb bíróság elnökével találkozott az elnöki palotában. A vezetők a baloldali elnök Twitter-oldalán rövid közös nyilatkozatot adtak ki „a demokrácia védelmében”. „A köztársaság három hatalmi ága, a demokrácia, valamint az 1988. évi alkotmány védelmezői elutasítják a Brazíliavárosban vasárnap elkövetett terrorcselekményeket, a bűnöző és puccsista vandál pusztítást” – fogalmaztak a nyilatkozatban.

Idézet
A társadalomnak meg kell őriznie a józanságát, a békét és a demokráciát” – tették hozzá.

Jair Bolsonaro korábbi jobboldali brazil elnök több száz híve vasárnap egyszerre rohamozta meg az elnöki palotát, a kongresszus és a legfelsőbb bíróság székházát. A szemmel láthatóan felkészületlen rendvédelmi erőknek közel négy órára volt szükségük, hogy visszaszorítsák és eltávolítsák a rendbontókat.

Hétfőn Bolsonaro 1200 hívét vették őrizetbe, akik a főváros szívében sátoroztak, és az ideiglenes tábort felszámolták. A több mint két hónapja Brazíliavárosban táborozó tüntetők katonai beavatkozást követeltek a megválasztott elnök hatalomra kerülésének megakadályozása érdekében. Ebből a sátortáborból indult el vasárnap is számos tüntető. Vasárnap 350 embert állítottak elő rendbontásért.

Hasonló tábor felszámolása van folyamatban Rio de Janeiróban is – jelentett az AFP francia hírügynökség tudósítója a helyszínről.

Alexandre de Moraes, a brazil legfelsőbb bíróság bírája vasárnap este 90 napra felfüggesztette Brazíliaváros körzet kormányzóját, a volt elnök szövetségesének tekintett Ibaneis Rochát. A kormányzó korábban bocsánatot kért a történtekért és menesztette biztonsági főnökét, Andreson Torrest, a volt elnök egykori igazságügyi miniszterét. Jair Bolsonaro január 1-je óta az egyesült államokbeli Floridában tartózkodik, ahová Lula elnök beiktatása előtt két nappal utazott. Twitter-üzeneteiben Bolsonaro elítélte „a középületek fosztogatását és lerohanását”, de tagadott minden felelősséget, elutasítva „a bizonyíték nélküli vádakat”. A zavargók komoly károkat okoztak az Oscar Niemeyer világhírű XX. századi brazil építész által tervezett, és a modern kori építészet ékköveinek számító három középületben.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) felajánlotta a segítségét a Brazília három politikai hatalmi intézményének otthont adó brazíliavárosi középület helyreállításához – jelentette be hétfőn Margareth Menezes brazil kulturális miniszter. A tárcavezető a közösségi médiában jelentette be, hogy telefonhívást kapott Marlova Nietótól, az UNESCO brazíliai képviselőjétől, aki felajánlotta az UNESCO segítségét a középületek helyreállításához.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 02., hétfő

Román–lengyel–litván közös felszólítás a NATO-tagállamok védelmi kiadásainak növelésére

Továbbra is Oroszország jelenti a legjelentősebb és legközvetlenebb fenyegetést az euroatlanti biztonságra nézve – vélekedett a lengyel, a román és a litván elnök közös közleményben hétfőn.

Román–lengyel–litván közös felszólítás a NATO-tagállamok védelmi kiadásainak növelésére
2025. június 02., hétfő

Az orosz–ukrán tárgyalások terveiről egyeztetett Szergej Lavrov és Marco Rubio

Az ukrajnai válságról beszélt telefonon Szergej Lavrov orosz és Marco Rubio amerikai külügyminiszter – közölte az orosz diplomáciai tárca vasárnap éjjel.

Az orosz–ukrán tárgyalások terveiről egyeztetett Szergej Lavrov és Marco Rubio
2025. június 02., hétfő

Izraeli hadsereg: nem volt semmilyen mészárlás Gázában egy segélyosztó pontnál

Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap délután közleményben utasította vissza a „rafahi mészárlásról” szóló vádakat, szerinte nem történt lövöldözés, a Hamász hazugságokat terjeszt, és a lakosságot veszélyezteti.

Izraeli hadsereg: nem volt semmilyen mészárlás Gázában egy segélyosztó pontnál
2025. június 02., hétfő

Faházakba rejtették az ukránok az orosz stratégiai bombázókat felgyújtó drónokat

Az ukrán titkosszolgálatok úgy tudták megtámadni az orosz légitámaszpontokon állomásozó stratégiai bombázó repülőgépeket vasárnap, hogy a robbanóanyaggal megrakott drónokat faházak tetejében rejtették el.

Faházakba rejtették az ukránok az orosz stratégiai bombázókat felgyújtó drónokat
2025. június 02., hétfő

„Szabad Palesztinát!” felkiáltással lángszóróval támadt zsidókra egy férfi az Egyesült Államokban

Hat ember megsérült az Egyesült Államokban, amikor a Colorado állambeli Boulder városában egy férfi lángszóróval támadt egy zsidó összejövetel résztvevőire.

„Szabad Palesztinát!” felkiáltással lángszóróval támadt zsidókra egy férfi az Egyesült Államokban
2025. június 02., hétfő

A jobboldali Karol Nawrocki nyerte meg a lengyel elnökválasztást

Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a PiS támogatásával pályázó jelölt nyerte meg a lengyel elnökválasztást a szavazatok 50,89 százalékával a lengyel országos választási bizottság honlapján hétfő hajnalban ismertetett végeredmények szerint.

A jobboldali Karol Nawrocki nyerte meg a lengyel elnökválasztást
2025. június 01., vasárnap

Eltűnt egy román haditengerész a Földközi-tengeren

Eltűnt vasárnap a román haditengerészet egyik tengerésze a Földközi-tengeren bevetésen lévő Ferdinánd király nevű fregattról – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.

Eltűnt egy román haditengerész a Földközi-tengeren
2025. június 01., vasárnap

Több orosz repülőgépet is felgyújtottak az ukránok, az oroszok rekordszámú drónnal támadták Ukrajnát

Több repülőgép kigyulladt, miután az ukrán hadsereg FPV-drónokkal „terrortámadást” hajtott végre a murmanszki, az irkutszki, az ivanovói, a rjazanyi és az amuri régió katonai repülőterei ellen – közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.

Több orosz repülőgépet is felgyújtottak az ukránok, az oroszok rekordszámú drónnal támadták Ukrajnát
2025. június 01., vasárnap

XIV. Leó pápa: a családoktól függ a népek jövője

A családoktól függ a népek jövője – hangoztatta XIV. Leó pápa a családoknak, gyermekeknek és nagyszülőknek szentelt jubileumi ünnepen.

XIV. Leó pápa: a családoktól függ a népek jövője
2025. június 01., vasárnap

Üröm az örömben: autó hajtott a PSG győzelmét ünneplő tömegbe, zavargások voltak Párizsban

Tömegek vonultak utcára ünnepelni, miután a PSG szombat este kiütéssel győzött az Internazionale csapata ellen a Bajnokok Ligája döntőjében, az ünnep azonban nem volt mentes incidensektől.

Üröm az örömben: autó hajtott a PSG győzelmét ünneplő tömegbe, zavargások voltak Párizsban