Új korszak kezdeteként beszélt Magyarország uniós elnökségének fél évéről Orbán Viktor miniszterelnök
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Új korszak kezdeteként beszélt Magyarország uniós elnökségének fél évéről Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten, a XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium által Sikeres magyar elnökség 2024 – esély az Európai Uniónak címmel rendezett konferencián mondott beszédében.
2025. január 20., 14:552025. január 20., 14:55
Orbán Viktor kijelentette: a történelemkönyvekben ez az időszak úgy szerepel majd, mint „az az időszak, amelyben Donald Trump és az európai patrióták megkezdték a nyugati világ átalakítását”, hiszen ma már általánosan elfogadott nézet, hogy egy világrendszerváltás, a Kelet, Ázsia felemelkedésének korát éljük, „az angolszászok által kialakított és dominált világrend véget ért”.
– fogalmazott, megemlítve, Brüsszel az egyetlen geopolitikai központ, ahol nem foglalkoznak a világpolitikai változásokkal és azok következményeivel, az EU a versenyre való felkészülést sem kezdte el, ezért „az Európai Uniónak ki kellene józanodnia”.
Sikeresnek értékelte a magyar EU-elnökséget Orbán Viktor miniszterelnök, aki szombati évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, még ellenfeleik is elismerték az elvégzett munka mennyiségét és minőségét.
„A magyar elnökség felemelte a béke zászlaját, kinyitotta a tűzszünet és a béketárgyalások ajtaját, megkezdte a harcoló felekkel való párbeszédet, és nyomás alá helyezte az európai vezetőket, hogy ők is indítsák újra a diplomáciát és a kommunikációt” – fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva, hogy ezt csak nemzeti alapon tehette meg Magyarország a békét ellenző uniós tagállamok többsége miatt.
„Szép dolog a jó szándék, a bátorság, a diplomáciai ügyesség, a keresztény kötelességtudat, de a végén a békéhez erő kell” – indokolt.
Hiszek abban, hogy itt a lehetőség, hogy új korszak kezdődjön Magyarország és Románia kapcsolatában, ennek megvannak a bizalmi alapjai – jelentette ki Orbán Viktor pénteken Bukarestben, miután megbeszélést folytatott román hivatali kollégájával.
Arra figyelmeztetett: nemcsak Ukrajna – amely már ráment a háborúra –, hanem az összes európai nemzetgazdaság veszít a konfliktus miatt.
Hozzátette: az EU-nak ki kellene józanodnia, de ehelyett még a ráivás szakaszában van. Nem békét akar, hanem erőlteti a háborút, nem határvédelmet, hanem migránsokat akar, nem a családokat, hanem a gendert védi, nem megfizethető energiát, hanem zöldpolitikát akar.
Az ukrajnai háborút illetően az Európai Unión belül nincs konszenzus, ezért mindent, amit a háború ügyében lehetett, azt na kétoldalú diplomácia keretén belül kellett megtenni – jelentette ki Orbán Viktor az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!