Maszkos turisták Firenze központjában, a Palazzo Vecchio melletti szabadtéri szoborparkban
Fotó: Pap Melinda
Másfél év elteltével sem felejtették el a tavalyi tragédiát a pandémia által Európában elsőként sújtott Olaszországban. A történelmi, kulturális, idegenforgalmi látnivalói miatt népszerű Itáliában példás módon betartják a járványügyi óvintézkedéseket, és erre a turistákat is rákényszerítik.
2021. szeptember 25., 13:542021. szeptember 25., 13:54
Talán mindenki emlékszik a televízióban tavaly februárban–márciusban látott képsorokra, amelyeken éjszaka idején halottaskocsi-karaván szállítja ki az olasz városokból a koporsókat. Vagy azokra az interneten terjedő videókra, melyeken az emberi kapcsolatokat oly fontosnak tartó nemzet fiai a több hónapos karantén során erkélyzenével igyekeznek egymásban tartani a lelket.
A védettségi igazolvány itt nem kérdés, sőt már a nagyváradi reptéren kérik, még a repjegy előtt, ahogy beáll az ember a sorba. Vendégmunkások és turisták vegyesen vannak, a Körös-parti városból ugyanis potom pénzért lehet repülni több olasz nagyvárosba. Az is látszik, hogy az oda-vissza tíz-húsz eurós jegy kedvéért sokan más városból érkeznek – a váradi önkormányzat jelentős összegekkel támogatja a légitársaságokat, hogy innen repüljenek.
Bologna központjában sokan kültéren is viselik az arcvédőt
Fotó: Pap Melinda
A bolognai reptéren sincs ez másként, mindenkin arcvédő van, száj, orr elfedve, de itt elsőként nem is a zöldigazolásra kíváncsiak, hanem arra a formanyomtatványra, amit az olasz állam kér a beutazóktól. Enélkül az útlevélvizsgálatig sem jut el a turista.
Az interneten kitölthető, de kinyomtatva kért űrlapon a személyi adatokon túl – telefonszámot, e-mail-címet is beleértve – annak is szerepelnie kell, hogy az elmúlt 14 napban melyik országokban fordult meg a beutazó, ahogy annak is, hogy Olaszország mely régióit szeretné meglátogatni.
Bologna téglavörös épületeiről és kiváló gasztronómiájáról híres
Fotó: Pap Melinda
Hogy a „dolcse vitához”, az „édes élethez” szokott olaszok mennyire veszik komolyan a járványt, már Bolognában megtapasztalni. Itáliában ugyan nyár közepe óta nem kötelező a szabadtéri maszkviselés, de mégis sokan hordják az arcvédőt, vagy ha a helyzet úgy kívánja, felteszik. Így járt el az a fiatal pár is, amelynek a segítségét kértük ahhoz, hogy eligazodjunk a 7. legnagyobb olasz város tömegközlekedésében.
Az első európai egyetem otthona látványos középkori épített öröksége és kiváló gasztronómiája – az olaszok szerint itt főznek a legjobban – miatt a turisták körében is népszerű, így nyáron ők is növelik a nagyvárosi tömeget. Az említett fiatalok is óvatosan, a kellő távolságot betartva, de védőmaszk nélkül álltak a buszmegállóban, azonban amint közel kellett jönni, hogy közösen megnézzük a menetrenden a nekünk megfelelő járatot, azonnal feltették az arcvédőt.
A bolognai árkádok idéntől a Világörökség részét képezik
Fotó: Pap Melinda
A buszokon, vonatokon számtalanszor elhangzik a figyelmeztetés – a turisták kedvéért angolul is –, hogy a védőmaszk használata nem csak kötelező, csalni sem éri meg; ha nincs a száj-orr eltakarva, 200 eurónál kezdődik a bírság, ráadásul a következő megállónál le is szállítják a rendbontó utast.
Bár az olasz nem egy szabálytisztelő nép, nem is a szervezettségéről híres, a járványügyi óvintézkedéseket azonban mindenki betartja. Nem is tehetné másként, hisz Riminiben a buszsofőr az indulási időpontban figyelmeztet: a hátsó sorban ülő utasnak nincs az orrára tolva a maszk, és amíg nem viseli rendeltetésszerűen, nem indul el.
Bologna "felhőkarcolói", a 12–13. századi Asinelli és Garisenda-torony
Fotó: Pap Melinda
Rimini talán az egyik legmegfelelőbb hely ahhoz, hogy turistaként megtapasztaljuk az olaszoknak a járványhoz való hozzáállását.
ki a számtalan szórakozóhely, ki az olcsó szálláshelyek miatt. Az észak-olaszországi város mindkettőben bővelkedik, de a gyerekes családok körében is népszerű, számos akvaparkkal, delfináriummal várja a kicsiket.
Rimini fő látványossága, az ókori Tiberius-híd
Fotó: Pap Melinda
Az olaszok szeptemberben is tartják a sziesztát, ebédidőben kiürülnek a strandok
Fotó: Pap Melinda
A szabályok azonban mindenkire ugyanúgy vonatkoznak: beltéren a szállodákban is kötelező a védőmaszk viselete, amit – hiába a védőüveg – a recepciónál is feltesznek, amikor közeledik a vendég. Nincs ez másként a reggelizőben sem, az önkiszolgálás ugyan megengedett egy adott pontig, de csakis maszkban, a vendég csupán a saját asztalánál veheti le – és láss csodát, senki számára nem okoz ez gondot.
A tengerparton ugyan nem viselnek arcvédőt a fürdőruhás vendégek, de ha a jól karbantartott strand felügyeleténél kérnéd el az öltözőkabin kulcsát, fel kell tenni, ahogy a parton található kávézókban, éttermekben, jövés-menés közben a teraszon is elvárják. A mindenféle csecsebecsét áruló szabadtéri boltokban, standoknál is viselik, de ahol tömeg gyűl össze, mindenhol felteszik, önszántukból, a szeptemberi 30 fokban is.
A védőmaszk mindent felülíró uralmára leginkább az országban utazva döbben rá az ember. Ugyan az éttermekkel, múzeumokkal stb. ellentétben a tömegközlekedési járműveken nem vezették be a védettségi igazolvány használatát, a gyorsvonatokra enélkül nem szállhat fel az ember.
A gondozott strandokon napozóágy és napernyő is dukál a vendégnek
Fotó: Pap Melinda
Az egyenes, homokos part esti sétára is kiváló
Fotó: Pap Melinda
Bolognából Firenzébe eljutni személyvonattal mintegy másfél óra, gyorsvasúton ellenben 40 perc alatt ott vagyunk. Ehhez azonban már jegyvásárláskor fel kell mutatni a védettségi igazolványt, és a személyes adatokat is elkérik. A vonaton pedig a jeggyel együtt a Covid-útlevelet is megnézi az ellenőr. A gyors utazási lehetőségtől egyébként senki sincs megfosztva, az olasz Vöröskereszt pályaudvarok előtt felállított sátraiban a beoltatlan utas felszállás előtt ingyen teszteltetheti magát.
erre akkor döbbenünk rá, amikor a személyvonaton három, egymáshoz közel ülő maszkos fiatal elkezd beszélgetni. A teljes társalgást ugyan nem értjük, de az kiderül, hogy az olasz tévésztárokról indul a csevej, ki szimpatikus, ki nem. Mivel egyeznek a vélemények, azt is megosztják egymással, ki hol tanul, dolgozik, és azt a traumatikus élményt sem hallgatják el, ki hogyan élte meg a hosszas karanténidőszak alatt szellemvárossá változott Rómát, Firenzét.
A reneszánsz bölcsője járványban is rengeteg látnivalót tartogat a turista számára, feltéve, ha fel tudja mutatni a védettségi igazolványt. Azzal, hogy ezt mennyire komolyan veszik, már a pályaudvar melletti McDonalds gyorsétteremben szembesülünk, ahol az ajtó előtt álló őr a green pass (zöld kártya – Magyarországhoz hasonlóan Olaszország is saját védettségi igazolványt vezetett be) felől érdeklődik.
Firenze szabadtéri szoborparkja a városháza és az Uffizi-képtár között
Fotó: Pap Melinda
A firenzei városháza, a Palazzo Vecchio belső udvara
Fotó: Pap Melinda
Firenzében bármit megtekinthet, felkereshet a turista, ha bizonyítja, hogy védett – a Covid-útlevelet még a jegypénztár előtt, a bejáratnál kérik, belépőt sem válthat, aki veszélyt jelenthet a többiekre. Toszkána régió székhelye és kulturális központja ettől függetlenül szezon végén, szeptemberben sem szűkölködik turistákban, igaz, a világ egyik legjelentősebb múzeumaként számontartott Uffizi-képtárba csekély fél óra alatt sikerül bejutni.
Maszkos festő az Uffizi-képtár udvarán, Leonardo da Vinci szobra alatt
Fotó: Pap Melinda
A firenzei Uffizi-képtár számtalan felbecsülhetetlen értékű műalkotást őriz
Fotó: Erdei Balázs
A Medici-család egykori magángyűjteményében nagy hangsúlyt fektetnek a fiatal látogatókra, a húszeurós felnőttjegy helyett a 18 és 25 év közöttiek számára csupán ennek töredéke, két euró a belépő. Ki is használják, főleg német fiatalok, diákcsoportok vannak sokan, és mindannyian be vannak oltva.
Nem is az arcvédő volt a zavaró – egyetlen nap alatt képtelen az ember befogadni és megemészteni ennyi szépséget, az ókori szobroktól kezdve Botticelli Vénuszáig, Caravaggio Medúzafejéig.
Az egyik főattrakció, Botticelli Vénusz születése című festménye
Fotó: Erdei Balázs
Azt, hogy a maszk sem leányálom, a nagy rácsodálkozás közepette nem is vesszük észre, akkor döbbenünk rá, amikor az Uffizi kávézójának teraszán végre levehetjük.
A védettségi igazolvány és maszk nemcsak az Uffiziban vagy a Medici-család lakhelyéül szolgáló, főleg világhírű barokk műalkotásokat felvonultató, szintén többórás ottlétet követelő Pitti-palotában kötelező. Nincs ez másként a Dávid-szobor eredetijének otthont adó Akadémiai Galériában vagy a Michelangelo világhírű szobrait őrző Medici-kápolnában sem.
Michelangelo Dávid-szobra turisták ezreit vonzza a városba
Fotó: Pap Melinda
Utóbbi elé jóval nyitás előtt érkezünk, és bár mindannyian maszkosan állunk sorban, a mellettünk álló skandináv fiatalokat a távolságtartásra figyelmezteti az előttük lévő olasz pár.
A Dávid-szobron most nincs maszk – a világhírű műalkotás másolatára, mely a városháza, a Palazzo Vecchio előtt található, a járvány kezdetekor arcvédőt adtak, a kép bejárta a világsajtót és a tragikus itáliai járványhelyzet jelképe lett –, de ez is csak arcvédőben csodálható meg.
És nem mindegy, miként viseli az ember, a mellettünk magyarázó idegenvezetőre rá is szól a teremőr, hogy nem fedi el teljesen az orrát.
A Mediciek egykori lakhelye, a Pitti-palota
Fotó: Pap Melinda
A maszkos pincérek ugyanolyan közvetlenül és jókedvűen szolgálják fel az olasz gasztronómia remekeit – a számtalan formában megkapható tengeri gyümölcsöket, a különféle antipastikat, pastákat, a főleg toszkán különlegességekből álló második fogást, az ínycsiklandozó desszerteket, kínálják a Chianti vörösbort, a limoncellót, az Aperol Spritz-koktélt – mint a pandémia előtt.
Tenger gyümölcsei, helyi vörösbor és az elmaradhatatlan pasta
Fotó: Pap Melinda
Az olasz focibajnokságot néző vendégek egy teraszon
Fotó: Pap Melinda
a sétálóutcákon utcazenészek fokozzák a hangulatot, táncosok ropják – a megengedett keretek között.
Persze, mint mindenhol, ellendrukkerek is vannak, a zöldkártya ellen tüntetőkkel Riminiben és Firenzében is találkoztunk – utóbbi városban épp a látványos Riccardi Medici-palota előtt. Mindkét helyen pár tucatnyian voltak, és a helyszínre kivezényelt rendőrökön, csendőrökön kívül senki nem vett tudomást róluk.
A zöldkártya ellen tüntető kisebbség Firenzében
Fotó: Pap Melinda
A nagy többség egyöntetűen vigyáz magára és egymásra. Azt, hogy vannak szabályok, melyeket valamennyiünk érdekében mindenkinek be kell tartania, a járványban is életvidám Olaszországban egy életre megtanulja az ember.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
A Külügyminisztérium vasárnap délután utazási figyelmeztetést adott ki a román állampolgárok számára, miután a spanyol meteorológusok vörös vagy narancssárga riasztást adtak ki intenzív esőzések és erős szél miatt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
Már több mint 75 millió amerikai állampolgár szavazott előre a november 5-i elnökválasztásokon, miközben egy felmérés szerint a demokrata elnökjelölt szeptember óta először jött föl az első helyre a billegő államnak tartott Michiganben.
Maia Sandu és Alexandr Stoianoglo mérkőznek meg a második fordulóban a moldovai elnökválasztáson, amely szimbolikus összecsapássá vált Nyugat és Moszkva között. Délután 1 óráig a szavazók több mint 29 százaléka adta le voksát.
Legkevesebb negyvenkét palesztin halt meg, több mint százötvenen pedig megsebesültek izraeli légi és tüzérségi támadásban a Gázai övezet középső részén fekvő Nuszeirát menekülttáborban – közölték palesztin egészségügyi vezetők szombaton.
Nagy változás előtt áll a nyugati világ: van egy új közép, van egy új többség, az emberek nagy többsége békepárti, migrációellenes és genderellenes – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap.
A spanyolországi áradások után eltűntnek nyilvánított 16 román állampolgár közül heten biztonságban vannak – közölte szombaton este a külügy. Ugyanakkor további tízezer rendfenntartót vezényelnek Valencia tartományba, hogy részt vegyenek a segítőmunkában.
Történelmi mértéket ért el szombaton a légszennyezés Lahorban, Pakisztán második legnagyobb városában, ahol a hatóságok már intézkedtek, hogy megkíséreljék megfékezni a szmogot.
szóljon hozzá!