Olaszország önmaga maradt, de nem felejti a tavalyi tragédiát és a turistákat is emlékezteti rá

Olaszország önmaga maradt, de nem felejti a tavalyi tragédiát és a turistákat is emlékezteti rá

Maszkos turisták Firenze központjában, a Palazzo Vecchio melletti szabadtéri szoborparkban

Fotó: Pap Melinda

Másfél év elteltével sem felejtették el a tavalyi tragédiát a pandémia által Európában elsőként sújtott Olaszországban. A történelmi, kulturális, idegenforgalmi látnivalói miatt népszerű Itáliában példás módon betartják a járványügyi óvintézkedéseket, és erre a turistákat is rákényszerítik.

Pap Melinda

2021. szeptember 25., 13:542021. szeptember 25., 13:54

Talán mindenki emlékszik a televízióban tavaly februárban–márciusban látott képsorokra, amelyeken éjszaka idején halottaskocsi-karaván szállítja ki az olasz városokból a koporsókat. Vagy azokra az interneten terjedő videókra, melyeken az emberi kapcsolatokat oly fontosnak tartó nemzet fiai a több hónapos karantén során erkélyzenével igyekeznek egymásban tartani a lelket.

Hogy mindezt milyen lehetett személyesen átélni, csak akkor derül ki a járványt szerencsésebben átvészelő országból érkezettek számára, ha akár másfél évvel a pandémia beköszönte után ellátogatnak Itáliába.

A védettségi igazolvány itt nem kérdés, sőt már a nagyváradi reptéren kérik, még a repjegy előtt, ahogy beáll az ember a sorba. Vendégmunkások és turisták vegyesen vannak, a Körös-parti városból ugyanis potom pénzért lehet repülni több olasz nagyvárosba. Az is látszik, hogy az oda-vissza tíz-húsz eurós jegy kedvéért sokan más városból érkeznek – a váradi önkormányzat jelentős összegekkel támogatja a légitársaságokat, hogy innen repüljenek.

Galéria

Bologna központjában sokan kültéren is viselik az arcvédőt

Fotó: Pap Melinda

A repülőjegy ellenőrzése csak a Covid-útlevél után következik, a védőmaszk helyes viselete kötelező, az alternatív maszkviseléshez szokott román állampolgárokat erre külön figyelmeztetik az utaskísérők.

A bolognai reptéren sincs ez másként, mindenkin arcvédő van, száj, orr elfedve, de itt elsőként nem is a zöldigazolásra kíváncsiak, hanem arra a formanyomtatványra, amit az olasz állam kér a beutazóktól. Enélkül az útlevélvizsgálatig sem jut el a turista.

Az interneten kitölthető, de kinyomtatva kért űrlapon a személyi adatokon túl – telefonszámot, e-mail-címet is beleértve – annak is szerepelnie kell, hogy az elmúlt 14 napban melyik országokban fordult meg a beutazó, ahogy annak is, hogy Olaszország mely régióit szeretné meglátogatni.

Egyfajta nyomonkövetési papír, a reptéren ugyan nem nézik meg tüzetesen, de figyelmeztetnek, hogy mindig legyen nálunk, bármikor kérhetik az ottlétünk során.

Galéria

Bologna téglavörös épületeiről és kiváló gasztronómiájáról híres

Fotó: Pap Melinda

A kulcsszó: mascherina

Hogy a „dolcse vitához”, az „édes élethez” szokott olaszok mennyire veszik komolyan a járványt, már Bolognában megtapasztalni. Itáliában ugyan nyár közepe óta nem kötelező a szabadtéri maszkviselés, de mégis sokan hordják az arcvédőt, vagy ha a helyzet úgy kívánja, felteszik. Így járt el az a fiatal pár is, amelynek a segítségét kértük ahhoz, hogy eligazodjunk a 7. legnagyobb olasz város tömegközlekedésében.

Az első európai egyetem otthona látványos középkori épített öröksége és kiváló gasztronómiája – az olaszok szerint itt főznek a legjobban – miatt a turisták körében is népszerű, így nyáron ők is növelik a nagyvárosi tömeget. Az említett fiatalok is óvatosan, a kellő távolságot betartva, de védőmaszk nélkül álltak a buszmegállóban, azonban amint közel kellett jönni, hogy közösen megnézzük a menetrenden a nekünk megfelelő járatot, azonnal feltették az arcvédőt.

Galéria

A bolognai árkádok idéntől a Világörökség részét képezik

Fotó: Pap Melinda

Aki nem tud olaszul és a járvány előtt még nem járt Itáliában, a tömegközlekedési járműveket használva kétségtelenül a „masche­rina” szót jegyzi meg elsőként.

A buszokon, vonatokon számtalanszor elhangzik a figyelmeztetés – a turisták kedvéért angolul is –, hogy a védőmaszk használata nem csak kötelező, csalni sem éri meg; ha nincs a száj-orr eltakarva, 200 eurónál kezdődik a bírság, ráadásul a következő megállónál le is szállítják a rendbontó utast.

Bár az olasz nem egy szabálytisztelő nép, nem is a szervezettségéről híres, a járványügyi óvintézkedéseket azonban mindenki betartja. Nem is tehetné másként, hisz Riminiben a buszsofőr az indulási időpontban figyelmeztet: a hátsó sorban ülő utasnak nincs az orrára tolva a maszk, és amíg nem viseli rendeltetésszerűen, nem indul el.

Galéria

Bologna "felhőkarcolói", a 12–13. századi Asinelli és Garisenda-torony

Fotó: Pap Melinda

Járványban a tengerparton

Rimini talán az egyik legmegfelelőbb hely ahhoz, hogy turistaként megtapasztaljuk az olaszoknak a járványhoz való hozzáállását.

A kilométereken elnyúló, finom homokos partja miatt a turisták körében oly népszerű üdülőváros az olaszoknak is egyik kedvelt nyaralóhelye, tizenévestől nyugdíjasig mindenki idejön kiélvezni az Adriai-tenger adottságait,

ki a számtalan szórakozóhely, ki az olcsó szálláshelyek miatt. Az észak-olaszországi város mindkettőben bővelkedik, de a gyerekes családok körében is népszerű, számos akvaparkkal, delfináriummal várja a kicsiket.

Galéria

Rimini fő látványossága, az ókori Tiberius-híd

Fotó: Pap Melinda

Galéria

Az olaszok szeptemberben is tartják a sziesztát, ebédidőben kiürülnek a strandok

Fotó: Pap Melinda

A szabályok azonban mindenkire ugyanúgy vonatkoznak: beltéren a szállodákban is kötelező a védőmaszk viselete, amit – hiába a védőüveg – a recepciónál is feltesznek, amikor közeledik a vendég. Nincs ez másként a reggelizőben sem, az önkiszolgálás ugyan megengedett egy adott pontig, de csakis maszkban, a vendég csupán a saját asztalánál veheti le – és láss csodát, senki számára nem okoz ez gondot.

A tengerparton ugyan nem viselnek arcvédőt a fürdőruhás vendégek, de ha a jól karbantartott strand felügyeleténél kérnéd el az öltözőkabin kulcsát, fel kell tenni, ahogy a parton található kávézókban, éttermekben, jövés-menés közben a teraszon is elvárják. A mindenféle csecsebecsét áruló szabadtéri boltokban, standoknál is viselik, de ahol tömeg gyűl össze, mindenhol felteszik, önszántukból, a szeptemberi 30 fokban is.

Olaszosan maszkosan

A védőmaszk mindent felülíró uralmára leginkább az országban utazva döbben rá az ember. Ugyan az éttermekkel, múzeumokkal stb. ellentétben a tömegközlekedési járműveken nem vezették be a védettségi igazolvány használatát, a gyorsvonatokra enélkül nem szállhat fel az ember.

Sokak szerint Itália ennek az intézkedésnek is köszönheti, hogy a számos turista ellenére Spanyolországgal és Görögországgal ellentétben itt nem robbant be a nyáron a járvány.

Galéria

A gondozott strandokon napozóágy és napernyő is dukál a vendégnek

Fotó: Pap Melinda

Galéria

Az egyenes, homokos part esti sétára is kiváló

Fotó: Pap Melinda

Bolognából Firenzébe eljutni személyvonattal mintegy másfél óra, gyorsvasúton ellenben 40 perc alatt ott vagyunk. Ehhez azonban már jegyvásárláskor fel kell mutatni a védettségi igazolványt, és a személyes adatokat is elkérik. A vonaton pedig a jeggyel együtt a Covid-útlevelet is megnézi az ellenőr. A gyors utazási lehetőségtől egyébként senki sincs megfosztva, az olasz Vöröskereszt pályaudvarok előtt felállított sátraiban a beoltatlan utas felszállás előtt ingyen teszteltetheti magát.

Az olaszok persze maszkban is olaszok maradnak, a közvetlenség a lételemük,

erre akkor döbbenünk rá, amikor a személyvonaton három, egymáshoz közel ülő maszkos fiatal elkezd beszélgetni. A teljes társalgást ugyan nem értjük, de az kiderül, hogy az olasz tévésztárokról indul a csevej, ki szimpatikus, ki nem. Mivel egyeznek a vélemények, azt is megosztják egymással, ki hol tanul, dolgozik, és azt a traumatikus élményt sem hallgatják el, ki hogyan élte meg a hosszas karanténidőszak alatt szellemvárossá változott Rómát, Firenzét.

Firenzében védetten

A reneszánsz bölcsője járványban is rengeteg látnivalót tartogat a turista számára, feltéve, ha fel tudja mutatni a védettségi igazolványt. Azzal, hogy ezt mennyire komolyan veszik, már a pályaudvar melletti McDonalds gyorsétteremben szembesülünk, ahol az ajtó előtt álló őr a green pass (zöld kártya – Magyarországhoz hasonlóan Olaszország is saját védettségi igazolványt vezetett be) felől érdeklődik.

Galéria

Firenze szabadtéri szoborparkja a városháza és az Uffizi-képtár között

Fotó: Pap Melinda

Galéria

A firenzei városháza, a Palazzo Vecchio belső udvara

Fotó: Pap Melinda

Jutalomként kapunk egy zöld pontot, hasonlót ahhoz, amit az óvodában adtak anno, ha jól viselkedtünk, csak az piros volt.

Firenzében bármit megtekinthet, felkereshet a turista, ha bizonyítja, hogy védett – a Covid-útlevelet még a jegypénztár előtt, a bejáratnál kérik, belépőt sem válthat, aki veszélyt jelenthet a többiekre. Toszkána régió székhelye és kulturális központja ettől függetlenül szezon végén, szeptemberben sem szűkölködik turistákban, igaz, a világ egyik legjelentősebb múzeumaként számontartott Uffizi-képtárba csekély fél óra alatt sikerül bejutni.

Galéria

Maszkos festő az Uffizi-képtár udvarán, Leonardo da Vinci szobra alatt

Fotó: Pap Melinda

Galéria

A firenzei Uffizi-képtár számtalan felbecsülhetetlen értékű műalkotást őriz

Fotó: Erdei Balázs

A Medici-család egykori magángyűjteményében nagy hangsúlyt fektetnek a fiatal látogatókra, a húszeurós felnőttjegy helyett a 18 és 25 év közöttiek számára csupán ennek töredéke, két euró a belépő. Ki is használják, főleg német fiatalok, diákcsoportok vannak sokan, és mindannyian be vannak oltva.

Az olasz reneszánsz nagy mestereinek műalkotásait napokon keresztül lehetne csodálni, maszkban mi négy és fél óránál nem bírtuk tovább.

Nem is az arcvédő volt a zavaró – egyetlen nap alatt képtelen az ember befogadni és megemészteni ennyi szépséget, az ókori szobroktól kezdve Botticelli Vénuszáig, Caravaggio Medúzafejéig.

Galéria

Az egyik főattrakció, Botticelli Vénusz születése című festménye

Fotó: Erdei Balázs

Azt, hogy a maszk sem leányálom, a nagy rácsodálkozás közepette nem is vesszük észre, akkor döbbenünk rá, amikor az Uffizi kávézójának teraszán végre levehetjük.

A maszk nélküli Dávid

A védettségi igazolvány és maszk nemcsak az Uffiziban vagy a Medici-család lakhelyéül szolgáló, főleg világhírű barokk műalkotásokat felvonultató, szintén többórás ottlétet követelő Pitti-palotában kötelező. Nincs ez másként a Dávid-szobor eredetijének otthont adó Akadémiai Galériában vagy a Michelangelo világhírű szobrait őrző Medici-kápolnában sem.

Galéria

Michelangelo Dávid-szobra turisták ezreit vonzza a városba

Fotó: Pap Melinda

Utóbbi elé jóval nyitás előtt érkezünk, és bár mindannyian maszkosan állunk sorban, a mellettünk álló skandináv fiatalokat a távolságtartásra figyelmezteti az előttük lévő olasz pár.

„Mi megszenvedtük a járványt” – emlékeztetnek, mire önkéntelenül mindannyian hátrébb lépünk.

A Dávid-szobron most nincs maszk – a világhírű műalkotás másolatára, mely a városháza, a Palazzo Vecchio előtt található, a járvány kezdetekor arcvédőt adtak, a kép bejárta a világsajtót és a tragikus itáliai járványhelyzet jelképe lett –, de ez is csak arcvédőben csodálható meg. 

És nem mindegy, miként viseli az ember, a mellettünk magyarázó idegenvezetőre rá is szól a teremőr, hogy nem fedi el teljesen az orrát.

Galéria

A Mediciek egykori lakhelye, a Pitti-palota

Fotó: Pap Melinda

Fontos hozzátenni, hogy a járványügyi óvintézkedések ellenére Itália továbbra is önmaga maradt.

A maszkos pincérek ugyanolyan közvetlenül és jókedvűen szolgálják fel az olasz gasztronómia remekeit – a számtalan formában megkapható tengeri gyümölcsöket, a különféle antipastikat, pastákat, a főleg toszkán különlegességekből álló második fogást, az ínycsiklandozó desszerteket, kínálják a Chianti vörösbort, a limoncellót, az Aperol Spritz-koktélt – mint a pandémia előtt.

Galéria

Tenger gyümölcsei, helyi vörösbor és az elmaradhatatlan pasta

Fotó: Pap Melinda

Galéria

Az olasz focibajnokságot néző vendégek egy teraszon

Fotó: Pap Melinda

A Fellini-filmekből ismert „édes élet” maradt, a zsúfolásig telt teraszokon, éttermekben dúl a jókedv,

a sétálóutcákon utcazenészek fokozzák a hangulatot, táncosok ropják – a megengedett keretek között.

Persze, mint mindenhol, ellendrukkerek is vannak, a zöldkártya ellen tüntetőkkel Riminiben és Firenzében is találkoztunk – utóbbi városban épp a látványos Riccardi Medici-palota előtt. Mindkét helyen pár tucatnyian voltak, és a helyszínre kivezényelt rendőrökön, csendőrökön kívül senki nem vett tudomást róluk.

Galéria

A zöldkártya ellen tüntető kisebbség Firenzében

Fotó: Pap Melinda

A nagy többség egyöntetűen vigyáz magára és egymásra. Azt, hogy vannak szabályok, melyeket valamennyiünk érdekében mindenkinek be kell tartania, a járványban is életvidám Olaszországban egy életre megtanulja az ember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Netanjahu: egyetlen lépésre van a győzelem a Hamász elleni háborúban

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt közölte a kormány vasárnapi ülésének kezdetén, hogy egyetlen lépésre van a győzelem a Hamász elleni háborúban, és a terrorszervezet akadályozza a megállapodást.

Netanjahu: egyetlen lépésre van a győzelem a Hamász elleni háborúban
2024. április 07., vasárnap

Oroszország vizsgálatot sürget a Dnyeszter melléki terület elleni dróncsapás ügyében

Oroszország szombaton elítélte a moldovai, Dnyeszter menti szakadár terület egyik katonai létesítménye elleni dróntámadást, és az incidens kivizsgálását kérte.

Oroszország vizsgálatot sürget a Dnyeszter melléki terület elleni dróncsapás ügyében
2024. április 07., vasárnap

Stoltenberg: Ukrajna dolga lesz eldönteni, milyen kompromisszumokra hajlandó a háborút lezáró tárgyalásokon

A NATO főtitkára szerint Ukrajna dolga lesz majd annak eldöntése, hogy milyen kompromisszumokra hajlandó a háborút lezáró tárgyalásokon.

Stoltenberg: Ukrajna dolga lesz eldönteni, milyen kompromisszumokra hajlandó a háborút lezáró tárgyalásokon
2024. április 07., vasárnap

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből, de egy dandár még ott maradt

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője vasárnap.

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből, de egy dandár még ott maradt
2024. április 07., vasárnap

Zelenszkij: Ukrajna kifogyhat a légvédelmi rakétákból, az oroszok 300 ezernél is több embert mozgósíthatnak

Ukrajna kifogyhat a légvédelmi rakétákból, ha Oroszország folytatja intenzív, nagy hatótávolságú bombázó hadjáratát – figyelmeztetett Volodimir Zelenszkij elnök szombaton.

Zelenszkij: Ukrajna kifogyhat a légvédelmi rakétákból, az oroszok 300 ezernél is több embert mozgósíthatnak
2024. április 07., vasárnap

Tüntetéseken követelték Netanjahu lemondását – Irán támadással fenyegette meg Izraelt

Újabb kormányellenes megmozdulásokat tartottak szombaton Izraelben, a tüntetők ismét Tel-Aviv, Cezárea és Haifa utcáira vonulva követelték Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök lemondását és az előrehozott választásokat.

Tüntetéseken követelték Netanjahu lemondását – Irán támadással fenyegette meg Izraelt
2024. április 07., vasárnap

FRISSÍTVE – Peter Pellegrini győzött a szlovákiai államfőválasztáson

Peter Pellegrini, a szlovák parlament és a második legnagyobb kormánypárt, a Hang (Hlas-SD) elnöke a leadott voksok 53,26 százalékával vezet a szlovák államfőválasztás szombaton tartott második, döntő fordulójában.

FRISSÍTVE – Peter Pellegrini győzött a szlovákiai államfőválasztáson
2024. április 06., szombat

Újabb kormányellenes tüntetést tartottak Budapesten

Újabb kormányellenes tüntetést szervezett szombaton Budapesten Magyar Péter ügyvéd, Varga Judit volt igazságügyi miniszter exférje.

Újabb kormányellenes tüntetést tartottak Budapesten
2024. április 06., szombat

Román kudarc: nem adja ki Franciaország a korrupció miatt jogerősen börtönbüntetésre ítélt Pál herceget

Nem adja ki Franciaország Romániának a korrupció miatt elítélt Pál herceget: a francia igazságszolgáltatás jogerősen elutasította a szökevény kiadatását – erősítette meg Alina Gorghiu igazságügyi miniszter.

Román kudarc: nem adja ki Franciaország a korrupció miatt jogerősen börtönbüntetésre ítélt Pál herceget
2024. április 06., szombat

Oroszországi olajvezetéket robbantottak fel az ukránok

Egy oroszországi olajvezeték felrobbantását jelentette be az ukrán katonai hírszerzés szombaton hivatalos honlapján.

Oroszországi olajvezetéket robbantottak fel az ukránok