Donald Tusk és Ursula von der Leyen. Mindketten elégedetlenek az Európát kizáró amerikai–orosz békecsúccsal
Fotó: Facebook/Donald Tusk
Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői megkezdték tanácskozásukat Ukrajna kapcsán hétfőn Párizsban. A találkozó célja, hogy megpróbáljanak egységesen fellépni az Ukrajna kapcsán született amerikai kezdeményezésekkel szemben.
2025. február 17., 20:432025. február 17., 20:43
2025. február 17., 21:012025. február 17., 21:01
,,Éppen most érkeztem Párizsba, ahol döntő fontosságú megbeszéléseket folytatok. Európa biztonsága fordulóponthoz érkezett” – írta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Ukrajna kapcsán megrendezésre kerülő találkozó előtt az X-en.
A francia elnöki hivatalban sürgősséggel összehívott találkozón
,,Az európai vezetők az Ukrajnának adható biztonsági garanciákat vitatják meg” – mondta az AFP francia hírügynökségnek Emmanuel Macron egyik tanácsadója. A francia diplomácia vezetője, Jean-Noël Barrot előzetesen elmondta, hogy tárgyalások kezdődtek csapatok esetleges bevetéséről, nevezetesen Franciaország, Nagy-Britannia és Lengyelország - Európa ,,három nagy hadserege” – részéről, hogy szavatolják a jövőbeni tűzszünetet és a ,,tartós békét” Ukrajnában.
A francia diplomácia az után hívta össze a találkozót, hogy a müncheni biztonságpolitikai konferencián az amerikai alelnök, J. D. Vance Párizs értelmezése szerint ellenséges beszédet mondott szövetségeseivel szemben, ami megdöbbentette az európai vezetőket, akik
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette, hogy Oroszországot az Egyesült Államokkal kedden Rijádban folytatandó tárgyalásokon Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója fogja képviselni. A szóvivő szerint a megbeszélések célja a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok ,,helyreállítása”, és ,,az Ukrajnával kapcsolatos lehetséges tárgyalásokról” is szó lesz.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő – aki hétfőn arra figyelmeztetett, hogy országa ,,nem fog elismerni” semmilyen megállapodást, amely nélküle születik a jövőjéről – szerdán szintén Szaúd-Arábiába látogat, miután előző nap Törökországba utazik.
„Párizsban a háborúpárti, anti-Trump, frusztrált európai vezetők gyűlnek össze, akik meg akarják akadályozni azt, hogy létrejöjjön a megállapodás a békéről Ukrajnában” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar kormány Facebook-oldalán hétfőn közzétett videójában. „Velük ellentétben mi támogatjuk Donald Trump törekvéseit, velük ellentétben mi támogatjuk az amerikai-orosz tárgyalásokat, velük ellentétben mi békét akarunk Ukrajnában” – reagált a miniszter a párizsi csúcstalálkozóra.
Nicușor Dan független jelölt szerint Ilie Bolojan ügyvivő államfőnek és Emil Hurezeanu külügyminiszternek ,,kötelessége” helyet szerezni az Emmanuel Macron francia elnök által sürgősen összehívott párizsi tárgyalások asztalánál.
Románia továbbra is az Egyesült Államok megbízható szövetségese, a „közös sorsban osztozó” európai államok egyike, és Európa, köztük Románia részvételét szorgalmazza az ukrajnai béketárgyalásokon.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
szóljon hozzá!