Donald Tusk és Ursula von der Leyen. Mindketten elégedetlenek az Európát kizáró amerikai–orosz békecsúccsal
Fotó: Facebook/Donald Tusk
Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői megkezdték tanácskozásukat Ukrajna kapcsán hétfőn Párizsban. A találkozó célja, hogy megpróbáljanak egységesen fellépni az Ukrajna kapcsán született amerikai kezdeményezésekkel szemben.
2025. február 17., 20:432025. február 17., 20:43
2025. február 17., 21:012025. február 17., 21:01
,,Éppen most érkeztem Párizsba, ahol döntő fontosságú megbeszéléseket folytatok. Európa biztonsága fordulóponthoz érkezett” – írta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Ukrajna kapcsán megrendezésre kerülő találkozó előtt az X-en.
A francia elnöki hivatalban sürgősséggel összehívott találkozón
,,Az európai vezetők az Ukrajnának adható biztonsági garanciákat vitatják meg” – mondta az AFP francia hírügynökségnek Emmanuel Macron egyik tanácsadója. A francia diplomácia vezetője, Jean-Noël Barrot előzetesen elmondta, hogy tárgyalások kezdődtek csapatok esetleges bevetéséről, nevezetesen Franciaország, Nagy-Britannia és Lengyelország - Európa ,,három nagy hadserege” – részéről, hogy szavatolják a jövőbeni tűzszünetet és a ,,tartós békét” Ukrajnában.
A francia diplomácia az után hívta össze a találkozót, hogy a müncheni biztonságpolitikai konferencián az amerikai alelnök, J. D. Vance Párizs értelmezése szerint ellenséges beszédet mondott szövetségeseivel szemben, ami megdöbbentette az európai vezetőket, akik
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette, hogy Oroszországot az Egyesült Államokkal kedden Rijádban folytatandó tárgyalásokon Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója fogja képviselni. A szóvivő szerint a megbeszélések célja a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok ,,helyreállítása”, és ,,az Ukrajnával kapcsolatos lehetséges tárgyalásokról” is szó lesz.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő – aki hétfőn arra figyelmeztetett, hogy országa ,,nem fog elismerni” semmilyen megállapodást, amely nélküle születik a jövőjéről – szerdán szintén Szaúd-Arábiába látogat, miután előző nap Törökországba utazik.
„Párizsban a háborúpárti, anti-Trump, frusztrált európai vezetők gyűlnek össze, akik meg akarják akadályozni azt, hogy létrejöjjön a megállapodás a békéről Ukrajnában” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar kormány Facebook-oldalán hétfőn közzétett videójában. „Velük ellentétben mi támogatjuk Donald Trump törekvéseit, velük ellentétben mi támogatjuk az amerikai-orosz tárgyalásokat, velük ellentétben mi békét akarunk Ukrajnában” – reagált a miniszter a párizsi csúcstalálkozóra.
Nicușor Dan független jelölt szerint Ilie Bolojan ügyvivő államfőnek és Emil Hurezeanu külügyminiszternek ,,kötelessége” helyet szerezni az Emmanuel Macron francia elnök által sürgősen összehívott párizsi tárgyalások asztalánál.
Románia továbbra is az Egyesült Államok megbízható szövetségese, a „közös sorsban osztozó” európai államok egyike, és Európa, köztük Románia részvételét szorgalmazza az ukrajnai béketárgyalásokon.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
A NATO „teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
Daniel Buda néppárti EP-képviselő szerdán közölte, hogy csak a vidéki szélessávú internetszolgáltatás fejlesztése érdekében írta alá azt a levelet, amelynek kapcsán a belga hatóságok vesztegetés elfogadásával gyanúsítják az Európai Parlament több tagját.
szóljon hozzá!