Elmenne a végsőkig. Netanjahu (jobbra) szerint csak a Hamász megsemmisítése hozhat fegyvernyugvást
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Nem lehet tartós tűzszünet a Gázai övezetben, amíg a Hamászt el nem pusztítják – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton, megkérdőjelezve ezzel annak a tűzszüneti javaslatnak egy kulcsfontosságú részét, amelyet Joe Biden amerikai elnök szerint maga Izrael tett.
2024. június 02., 12:022024. június 02., 12:02
Biden pénteken arról bestélt, hogy Izrael olyan megállapodást javasolt, amely egy hathetes kezdeti tűzszünetet tartalmaz, részleges izraeli katonai kivonulással és néhány túsz szabadon bocsátásával, miközben a két fél tárgyalásokat folytat „az ellenségeskedések végleges beszüntetéséről”.
Netanjahu azonban szombaton az AP szerint azt mondta, hogy minden olyan elképzelés, hogy Izrael elfogadna egy állandó tűzszünetet, mielőtt „a Hamász katonai és kormányzati képességeinek megsemmisítése” megtörténne, „kizárt”.
A béketárgyalások hónapok óta megrekedtek,
A Hamász pénteken közölte, hogy kész „pozitív és konstruktív módon” részt venni a tárgyalásokban, de a csoport egyik magas rangú tisztviselője, Mahmúd Mardavi a katari televíziónak adott interjújában azt mondta, hogy még nem kapta meg a javaslat részleteit.
„Semmilyen megállapodás nem jöhet létre, amíg nem teljesül a megszálló hadsereg kivonására és tűzszünetre vonatkozó követelés” – mondta.
Mint ismeretes, a háború október 7-én kezdődött, amikor az iszlamista palesztin terrorszervezet harcosai a Gázai övezetből behatoltak Izrael déli részére, és izraeli becslések szerint több mint 1200 embert, többségében civileket megöltek, és több mint 250 túszt ejtettek.
Ezután Izrael szárazföldi és légi hadjárata Gázában romba döntötte a területet, széles körű éhezéshez vezetett, és több mint 36 ezer halálos áldozatot követelt a palesztin egészségügyi hatóságok szerint, akik szerint a halottak többsége civil.
A múlt hónapban Netanjahu a világ vezetőinek felhívása ellenére izraeli csapatokat küldött Rafahba, az apró, zsúfolt Gáza utolsó olyan helyére, ahová még nem léptek be, és ezzel több mint egymillió ott menedéket kereső palesztint telepített ki.
Szerdán Netanjahu nemzetbiztonsági tanácsadója, Cáhi Hanegbi azt mondta, hogy
Egyébként Netanjahu közölte: elfogadta az amerikai kongresszus vezetőinek meghívását, hogy felszólaljon a kongresszus együttes ülésén – közölte hivatala szombaton közleményben.
„Nagyon meghatódtam a megtiszteltetésen, hogy Izraelt képviselhetem a kongresszus mindkét háza előtt, és az amerikai nép és az egész világ képviselőinek bemutathatom az igazságot a minket elpusztítani akarók elleni igazságos háborúnkról” – mondta Netanjahu.
Négy amerikai kongresszusi vezető pénteken hívta meg hivatalosan is Netanjahut, hogy beszéljen a kongresszus együttes ülésén.
– áll Mike Johnson képviselőházi elnök, Hakeem Jeffries kisebbségi vezető, Chuck Schumer szenátusi többségi vezető és Mitch McConnell szenátusi kisebbségi vezető levelében.
Az amerikai hadsereg lelőtt egy drónt és két rakétát a Vörös-tengeren
Az amerikai hadsereg szombaton két külön helyszínen lelőtt egy drónt és két rakétát, amelyeket jemeni húszi lázadók indítottak a Vörös-tenger déli része felett.
Az incidensek idején a térségben tartózkodó hajók nem számoltak be sérültekről vagy károkról – jelentette az Egyesült Államok térségbeli műveleteiért felelős Középső Parancsnoksága (CENTCOM) az X közösségi oldalon közzétett üzenetében.
A megsemmisített drónt a nap folyamán lőtték le, két másik a tengerbe zuhant. Este a Centcom erői „sikeresen” elfogtak két hajó elleni ballisztikus rakétát a Vörös-tenger felett – derült ki az üzenetből.
A Jemen nagy területeit ellenőrző húszik november óta hajtanak végre támadásokat olyan hajók ellen, amelyekről úgy vélik, hogy Izraelhez kötődnek. Azt állítják, hogy a Gázai övezetben élő palesztinok iránti szolidaritásból cselekszenek.
Az övezetben Izrael véres háborút folytat a Hamász ellen, megtorlásul a palesztin iszlamista szélsőséges mozgalom október 7-én, izraeli földön elkövetett, példátlanul véres támadásáért.
A húszi támadásokra válaszul az Izraelt támogató Egyesült Államok decemberben többnemzetiségű tengeri védelmi erőt állított fel, és csapásokat hajtott végre a húszik ellen Jemenben, olykor az Egyesült Királyság segítségével.
A húszik azóta kiterjesztették támadásaikat az Egyesült Államokhoz és az Egyesült Királysághoz kapcsolódó hajókra is.
Ideje, hogy véget érjen a háború – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök az Izrael és a Hamász iszlamista terrorszervezet közötti fegyveres konfliktussal kapcsolatban.
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
szóljon hozzá!