Németh Zsolt (archív felvétel)
Fotó: Kocsis Zoltán
Napirenden kell tartani a nemzeti régiók ügyét május 7-éig azokban az országokban, ahol a „tartalék aláírások” száma még nem elegendő – hangsúlyozta az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a székely szabadság napja alkalmából szerdán Budapesten.
2021. március 10., 14:362021. március 10., 14:36
2021. március 10., 15:282021. március 10., 15:28
Németh Zsolt az európai polgári kezdeményezésről a Hősök terén megtartott sajtótájékoztatón beszélt, amelyet a járvány elleni intézkedések miatt szerveztek az ilyenkor szokásos megemlékezés helyett. A politikus kiemelte: május 7-én zárul le a nemzeti régiókról szóló aláírásgyűjtés, amelynek keretei között egymillió aláírást kell összegyűjteni hét országból.
– fűzte hozzá.
Tíz országban már összegyűjt a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezéséhez szükséges aláírásszám. A jelenleg Dublinban tartózkodó Pesty László rendező, újságíró, az aláírásgyűjtési kampány és az Írdalá.hu vezetője telefonon értékelte a Kró
Németh Zsolt ezért a május 7-éig tartó időszak feladatának nevezte, hogy „sikerüljön elég tartalékot képezni” ahhoz, hogy akkor is meglegyenek a szükséges aláírások hét országból, amikor az Európai Bizottság hitelesíti őket. Ezért – hangsúlyozta – május 7-éig napirenden kell tartani a nemzeti régiók ügyét azokban az országokban, ahol a tartalék nem elegendő.
A kezdeményezésről elmondta, hogy az Európai Bíróság álláspontja szerint létre lehet hozni a nemzeti régiókat. Annak céljának nevezte, hogy az EU kohéziós politikájában a nemzeti régiók egyenjogúak lehessenek más többségi régiókkal.
Németh Zsolt ezen a ponton Dél-Tirol, az egyik legfejlettebb olaszországi régió példáját felhozva kijelentette, az autonómiáknak a gazdasági-társadalmi fejlődés területén is van létjogosultságuk.
A kormánypárti politikus álláspontja szerint az EU-ban létre kell hozni egy nemzeti kisebbségvédelmi rendszert, ezért ébren kell tartani az unió felé ezt a nyomást annak ellenére is, hogy az Európai Bizottság a közelmúltban „lesöpörte” a nemzeti régiókéval párhuzamosan futó, az őshonos nemzetiségek védelmét célzó kezdeményezést.
A székely szabadság napjával kapcsolatban arról beszélt, hogy székely vértanúk a szabadságharc leverését követően is hűséggel ébren tartották annak eszméit, és ezért megtorlás áldozatai lettek. Emlékük ápolása kiemelkedően fontos célkitűzése a Székely Nemzeti Tanácsnak (SZNT) – jelezte.
A civil szervezet 200 ezer aláírást gyűjtött az autonómia érdekében és a többi között elindította a szabadságnapi megemlékezéseket – sorolta.
A székely szabadság napjáról emlékezett meg szerdai közös közleményében Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Incze Árpád, a Székelyföldért Társaság elnöke felidézte, hogy március 10-én, a székely szabadság napján az 1848-49-es forradalom és szabadságharc székely vértanúira emlékeznek. Ezen a napon, 1854-ben végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török Jánost, Gálffy Mihályt és Horváth Károlyt. A Székelyföldért Társaság – a székely szabadság napja rendezvény helyett – a Hősök terén egy nagyméretű, székely és magyar nemzeti színeket megjelenítő kokárda elhelyezésével hívta fel a figyelmet az autonómia megvalósításának – megfogalmazásuk szerint – haladéktalan szükségességére.
Nincs semmilyen, román tisztségviselők elleni szankciókról szóló washingtoni feketelista – közölte szombaton este az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Szükségállapotot hirdetett Novorosszijszk fekete-tengeri orosz kikötőváros polgármestere szombaton azután, hogy egy ukrán dróntámadás lakóépületeket rongált meg és legalább öt ember, köztük két gyerek megsebesült.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, így minden politikai szereplő tisztában van azzal, nincs valós akadálya a voksolásnak.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem tudja garantálni a nemzetközi vezetők biztonságát, akik május 9-én Moszkvába utaznak a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából.
Egy hét alatt csaknem tízmillió forint bírságot szabtak ki az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz (ÉKM) tartozó Közlekedési Hatóság munkatársai autószállító járművekre. A leggyakoribb szabálytalanság a túlsúly volt – közölte a szaktárca az MTI-vel.
Keményen bírálták az Egyesült Államok kormányzatának tagjai Berlint, miután a német alkotmányvédelmi hivatal szélsőjobboldalinak nyilvánította az Alternatíva Németországért pártot (AfD), amely a legnagyobb ellenzéki erő.
„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
Amerikai tisztségviselők véglegesítették az Oroszország elleni új gazdasági szankciókat hogy fokozzák a nyomást Moszkvára, hogy tegyen eleget Donald Trump amerikai elnök felszólításának az Ukrajna elleni háború befejezésére.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!