Fotó: Gov.ro
Románia Németország fontos és megbízható partnere és szövetségese, és jó barát – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben a Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után.
2023. július 04., 20:042023. július 04., 20:04
2023. július 04., 20:462023. július 04., 20:46
Olaf Scholz a közös sajtótájékoztatón kiemelte: köszönet jár Romániának, amiért „példamutatóan” vesz részt a NATO keleti szárnyának megerősítésében, határozottan reagál a szomszédos Ukrajna elleni orosz támadásra, szolidaritást vállal Moldovával és „igazán figyelemre méltó” módon járul hozzá az Ukrajnában termesztett gabona exportjához. „Németország és Románia az igazságos és tartós ukrajnai béke és az európai stabilitás és biztonság iránti elkötelezettség ügyében is egységes, és ez a szövetségesek közötti egység döntő jelentőségű” – idézte az MTI a német kancellárt.
„Németország támogatja Romániát abban, hogy idén a schengeni térség teljes jogú tagjává váljon. Románia már eddig is jelentős erőfeszítéseket tett a schengeni térséghez való csatlakozás érdekében, és ezeket az erőfeszítéseket értékelni kell” – fogalmazott Scholz abból az alkalomból, hogy Marcel Ciolacu kétnapos munkalátogatásra érkezett Németországba.
Fotó: Gov.ro
A közös berlini sajtótájékoztatón a német kancellár azt mondta, Németország teljes mértékben támogatja Románia csatlakozását, és ezt az álláspontját a jövőben is világossá fogja tenni. „Erről nemcsak a hivatalos, hanem a félhivatalos beszélgetéseken is említést teszünk szkeptikus európai barátainknak és kollégáinknak” – jelentette ki Scholz. Nyomatékosította, Románia csatlakozása a belső ellenőrzés nélküli övezethez a „méltányosságról és igazságosságról” is szól.
Marcel Ciolacu kiemelte, hogy Németország Románia első számú kereskedelmi partnere, de még tovább lehet bővíteni az együttműködést, a többi között a háború utáni ukrajnai újjáépítésében. A szociáldemokrata (PSD) kormányfő rámutatott: bár mindenki az ukrajnai háború befejezését várja, minden jel arra mutat, hogy a fegyveres konfliktus elhúzódik. Emiatt Ciolacu reményének adott hangot, miszerint Németország állandó katonai jelenlétet biztosít Romániában a NATO keleti szárnyának védelme értelmében; a román kormányfő utalt arra, hogy Berlin nemrég úgy döntött, 4000 német katonát állomásoztat Litvániában.
Beszámolója szerint a megbeszélésen szó esett a két ország gazdasági együttműködésének fejlesztéséről mind a beruházások, mind a kereskedelem terén; Ciolacu emlékeztette hallgatóságát, hogy Németország Románia legfőbb kereskedelmi partnere. Kifejtette, nagy lehetőségek rejlenek a két ország együttműködésében például olyan területeken, mint az Ukrajna újjáépítésében való aktív részvétel vagy a Moldovai Köztársaság fejlődésének támogatása.
Ciolacu rámutatott, hogy Románia „komoly, hiteles és stabil szereplő a keleti szárnyon”, és képes aktív szerepet játszani a Fekete-tenger térségében a két ország közös céljainak előmozdítása érdekében. Arról is beszélt, hogy Románia erőforrásai és adottságai képessé teszik arra, hogy energetikai csomóponttá váljon a térségben, ugyanakkor nagy lehetőségek rejlenek benne a mezőgazdaság és az építőipar terén is. „Védelmi téren az EU és a NATO koordinálásával már a két ország több közös projektje is beindult” – tette hozzá Ciolacu. A román kormányfő említést tett a Németországban élő román közösségről is, amely megfogalmazása szerint „hozzáadott értéket” jelent a két ország közötti kétoldalú kapcsolatokban.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!