Nem is olyan könnyű, üzletté vált a román honosítás moldovai panaszok szerint

•  Fotó: Facebook/Directia Generala de Pasapoarte

Fotó: Facebook/Directia Generala de Pasapoarte

Elégedetlenségeket szül a Moldovai Köztársaságban a román állampolgárság visszaszerzését célzó ügyintézés lassúsága. Egyes igénylők szerint üzletté vált a könnyített honosítás, amelynek haszonélvezői lettek a pénzért közvetítők.

Páva Adorján

2023. június 05., 21:332023. június 05., 21:33

A Hotnews.ro hírportál által bemutatott eset szerint egy moldovai állampolgár 2019 októbere óta hiába várja, hogy igénylését elbírálják a román hatóságok. Pedig elmondása szerint minden tekintetben megfelel a román állampolgárság megszerzését szabályozó, 1991/21-es számú törvényben leírt feltételeknek.

A 11. cikkely szerint a román állampolgárságtól önhibájukon kívül, akaratuk ellenére megfosztott személyek, illetve legtöbb harmadfokú rokonaik kérésre vissza- vagy megszerezhetik a román állampolgárságot.

A jogszabály legfőbb haszonélvezői a bukovinai és besszarábiai románok, akik felmenői a két világháború között Romániához, ma viszont Ukrajnához vagy a Moldovai Köztársasághoz tartozó régiókban éltek. A könnyített honosítás folyamata azonban cseppet sem könnyű az említett nő panasza alapján. A bukovinai román felmenőkkel rendelkező igénylő szerint – akinek a volt Szovjetunióban kiállított születési anyakönyvi kivonatában az apját románként, anyját moldovaiként említik – egyszerűen joga van a román állampolgársághoz, ezt minden egyéb előnynél fontosabbnak tartja. Ám ezért a jogáért hiába harcol 2019 októbere óta, amikor férjével együtt személyesen nyújtották be az igénylést Bukarestben.

Akkor azért utaztak a román fővárosba, mert azt hitték, úgy gyorsabb lesz a folyamat. Ám egy ideig nem történt semmi, majd jött a pandémia. Az állampolgársági kérelmeket elbíráló országos hatóság (ANC) elektronikus leveleikre annyit válaszolt, hogy iratcsomójuk feldolgozás alatt áll, várják ki sorukat.

A nő sok olyan igénylőről tud, akik utánuk nyújtották be kérelmüket közvetítőkön keresztül, és már behívták őket eskütételre.

Közben a panaszos felmenőinek iratait többször visszaküldték azzal az indokkal, hogy egy-egy betű nem egyezik, a bürokratikus akadékoskodás miatt pedig rengeteg időt és pénzt veszítettek.

A Hotnewsnak nyilatkozó nő mindezek láttán úgy véli, a román állampolgárság megszerzése üzletté vált, hiszen sok vállalkozás arra szakosodott, hogy begyűjtse, kijavíttassa, kiegészítse, összeállítsa, benyújtsa a szükséges iratokat: az igénylőnek semmit nem kell tennie, csak fizetnie kell.

A panaszos szerint újabban a moldovai ügyvédek is „beléptek a piacra”, 400 euróért „mindent elintéznek” peres úton, ugyanis a román törvények hat hónapos határidőt adnak egy-egy kérelem elbírálására. Az igénylő információi szerint romániai ügyvédek ugyanezért 500 eurót kérnek, „és minden gyorsan meglesz”.

A nő nem hallott olyan esetről, hogy az illetékes román hatóság képviselői közvetlenül az igénylőtől pénzt kértek volna a gyorsabb elbírálásért, viszont azt tudja, hogy a fizetség ellenében intézkedő moldovai közvetítők kliensei gyorsan, 7-8 hónapon, legtöbb egy-két éven belül megkapják a román állampolgárságot. A panaszos nehezményezi, hogy semmilyen magyarázatot nem kaptak a román hatóságtól, miért késik kérelmük elbírálása, de tovább várnak, hiszen nem áll módjukban fizetni a „kisegítő” szolgáltatásért.

Az ügy kapcsán a Hotnews megkereste az ANC-t is. Az állampolgársági kérelmeket elbíráló országos hatóság válaszában jelezte: a konkrét esetről nem tud beszámolni adatvédelmi előírások miatt. Hozzátette:

a kérelmek elbírálása időrendi sorrendben történik, függetlenül attól, milyen módon nyújtották be a dossziét, „közvetítő cégekkel” nem működnek együtt.

Ugyanakkor a hivatal állítása szerint peres úton egyetlen állampolgárság odaítéléséről sem döntöttek, ez nem a bíróságok hatáskörébe tartozik, a törvény különleges ügyintézést ír elő. Az ANC ugyanakkor jelezte, hogy a feldolgozás alatt álló kérelmek 0,8 százaléka esetében fordult elő, hogy az igénylők bírósághoz fordultak a határidő átlépése miatt.

Mint ismeretes, Románia már a kilencvenes évek eleje óta könnyített honosítást biztosít a határon túl, főleg a Moldovai Köztársaságban élő románoknak, akik bizonyítani tudják, hogy felmenőik román állampolgárok voltak. Ezért megdöbbentő volt a legmagasabb politikai szinteken is megfogalmazott bukaresti tiltakozás a Magyarország által 2010-ben bevezetett, a románhoz hasonló eljárás ellen.

Az elmúlt időszakban rohamosan nőtt a román állampolgárságot szerzők száma: egy 2021 őszén kiadott igazságügyminisztériumi jelentés szerint az azt megelőző szűk öt évben a Moldovai Köztársaságból 235 833-an szereztek román állampolgárságot, más államokból pedig 48 947-en. A bukaresti szaktárca egy interpellációra adott válaszában jelezte, ha 2010 januárjától nézzük a statisztikákat, akkor azóta – tehát 2010–2021 között – összesen 746 695 moldovai állampolgár szerezte meg vagy kapta vissza a román állampolgárságot, általuk pedig 280 396 kiskorú is. Azaz bő egy évtized alatt több mint egymillió moldovai állampolgár lett román állampolgár is.

Becslések szerint számuk összesen olyan 1,3 millióra tehető, ami a Moldovai Köztársaság jelenlegi lakosságának csaknem fele.

korábban írtuk

Szép csendben százezrekkel gyarapodik a román állampolgárok száma is
Szép csendben százezrekkel gyarapodik a román állampolgárok száma is

Az elmúlt öt évben csaknem 300 ezer fővel bővült a román állampolgárok száma – derül ki a bukaresti igazságügy-minisztérium hétfőn közölt adataiból. 

Az állampolgársági kérelmekre „ráépült” bűnszövetkezetek létéről hosszú évek óta tudni, számos eljárás is indult. Az ukrajnai háború kitörése óta megnőtt a térségből érkező igénylések száma, sőt az orosz kérelmeké is: egyes oroszországi közvetítő cégek vállalják, hogy elintézik a román állampolgárságot igénylőknek az 1940 előtt Románia területén élt „felmenőt”. A Hotnews májusban megjelent oknyomozó riportja után az ANC közölte: 2022. január elseje és 2023. május 12. között 778 olyan kérelmet utasított vissza, melyben orosz állampolgárok igényeltek román állampolgárságot; 2016 és 2021 között az esetek 7 százalékában történt pozitív elbírálás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
2025. április 02., szerda

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát

A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát
2025. április 02., szerda

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt
2025. április 02., szerda

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét

Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét
2025. április 02., szerda

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van

Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van
2025. április 02., szerda

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot

A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot
2025. április 02., szerda

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt

Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt
2025. április 02., szerda

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra

A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra
2025. április 02., szerda

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten

Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten
2025. április 01., kedd

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba