Fotó: Facebook/Directia Generala de Pasapoarte
Elégedetlenségeket szül a Moldovai Köztársaságban a román állampolgárság visszaszerzését célzó ügyintézés lassúsága. Egyes igénylők szerint üzletté vált a könnyített honosítás, amelynek haszonélvezői lettek a pénzért közvetítők.
2023. június 05., 21:332023. június 05., 21:33
A Hotnews.ro hírportál által bemutatott eset szerint egy moldovai állampolgár 2019 októbere óta hiába várja, hogy igénylését elbírálják a román hatóságok. Pedig elmondása szerint minden tekintetben megfelel a román állampolgárság megszerzését szabályozó, 1991/21-es számú törvényben leírt feltételeknek.
A jogszabály legfőbb haszonélvezői a bukovinai és besszarábiai románok, akik felmenői a két világháború között Romániához, ma viszont Ukrajnához vagy a Moldovai Köztársasághoz tartozó régiókban éltek. A könnyített honosítás folyamata azonban cseppet sem könnyű az említett nő panasza alapján. A bukovinai román felmenőkkel rendelkező igénylő szerint – akinek a volt Szovjetunióban kiállított születési anyakönyvi kivonatában az apját románként, anyját moldovaiként említik – egyszerűen joga van a román állampolgársághoz, ezt minden egyéb előnynél fontosabbnak tartja. Ám ezért a jogáért hiába harcol 2019 októbere óta, amikor férjével együtt személyesen nyújtották be az igénylést Bukarestben.
Akkor azért utaztak a román fővárosba, mert azt hitték, úgy gyorsabb lesz a folyamat. Ám egy ideig nem történt semmi, majd jött a pandémia. Az állampolgársági kérelmeket elbíráló országos hatóság (ANC) elektronikus leveleikre annyit válaszolt, hogy iratcsomójuk feldolgozás alatt áll, várják ki sorukat.
Közben a panaszos felmenőinek iratait többször visszaküldték azzal az indokkal, hogy egy-egy betű nem egyezik, a bürokratikus akadékoskodás miatt pedig rengeteg időt és pénzt veszítettek.
A Hotnewsnak nyilatkozó nő mindezek láttán úgy véli, a román állampolgárság megszerzése üzletté vált, hiszen sok vállalkozás arra szakosodott, hogy begyűjtse, kijavíttassa, kiegészítse, összeállítsa, benyújtsa a szükséges iratokat: az igénylőnek semmit nem kell tennie, csak fizetnie kell.
A nő nem hallott olyan esetről, hogy az illetékes román hatóság képviselői közvetlenül az igénylőtől pénzt kértek volna a gyorsabb elbírálásért, viszont azt tudja, hogy a fizetség ellenében intézkedő moldovai közvetítők kliensei gyorsan, 7-8 hónapon, legtöbb egy-két éven belül megkapják a román állampolgárságot. A panaszos nehezményezi, hogy semmilyen magyarázatot nem kaptak a román hatóságtól, miért késik kérelmük elbírálása, de tovább várnak, hiszen nem áll módjukban fizetni a „kisegítő” szolgáltatásért.
Az ügy kapcsán a Hotnews megkereste az ANC-t is. Az állampolgársági kérelmeket elbíráló országos hatóság válaszában jelezte: a konkrét esetről nem tud beszámolni adatvédelmi előírások miatt. Hozzátette:
Ugyanakkor a hivatal állítása szerint peres úton egyetlen állampolgárság odaítéléséről sem döntöttek, ez nem a bíróságok hatáskörébe tartozik, a törvény különleges ügyintézést ír elő. Az ANC ugyanakkor jelezte, hogy a feldolgozás alatt álló kérelmek 0,8 százaléka esetében fordult elő, hogy az igénylők bírósághoz fordultak a határidő átlépése miatt.
Mint ismeretes, Románia már a kilencvenes évek eleje óta könnyített honosítást biztosít a határon túl, főleg a Moldovai Köztársaságban élő románoknak, akik bizonyítani tudják, hogy felmenőik román állampolgárok voltak. Ezért megdöbbentő volt a legmagasabb politikai szinteken is megfogalmazott bukaresti tiltakozás a Magyarország által 2010-ben bevezetett, a románhoz hasonló eljárás ellen.
Az elmúlt időszakban rohamosan nőtt a román állampolgárságot szerzők száma: egy 2021 őszén kiadott igazságügyminisztériumi jelentés szerint az azt megelőző szűk öt évben a Moldovai Köztársaságból 235 833-an szereztek román állampolgárságot, más államokból pedig 48 947-en. A bukaresti szaktárca egy interpellációra adott válaszában jelezte, ha 2010 januárjától nézzük a statisztikákat, akkor azóta – tehát 2010–2021 között – összesen 746 695 moldovai állampolgár szerezte meg vagy kapta vissza a román állampolgárságot, általuk pedig 280 396 kiskorú is. Azaz bő egy évtized alatt több mint egymillió moldovai állampolgár lett román állampolgár is.
Az elmúlt öt évben csaknem 300 ezer fővel bővült a román állampolgárok száma – derül ki a bukaresti igazságügy-minisztérium hétfőn közölt adataiból.
Az állampolgársági kérelmekre „ráépült” bűnszövetkezetek létéről hosszú évek óta tudni, számos eljárás is indult. Az ukrajnai háború kitörése óta megnőtt a térségből érkező igénylések száma, sőt az orosz kérelmeké is: egyes oroszországi közvetítő cégek vállalják, hogy elintézik a román állampolgárságot igénylőknek az 1940 előtt Románia területén élt „felmenőt”. A Hotnews májusban megjelent oknyomozó riportja után az ANC közölte: 2022. január elseje és 2023. május 12. között 778 olyan kérelmet utasított vissza, melyben orosz állampolgárok igényeltek román állampolgárságot; 2016 és 2021 között az esetek 7 százalékában történt pozitív elbírálás.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!