Mehet. Egyre többen fordulnak el Donald Trumptól
Fotó: Facebook/Donald J. Trump
Ha a trumpizmus egyes elemei meg is maradnak, Donald Trumpnak január 6-a után nagyban csökkentek az esélyei, hogy még szerepet játsszon a politikában – állapította meg lapunknak Magyarics Tamás. A külpolitikai szakértőt többek között arról faggattuk, milyen rövid, illetve hosszú távú hatásai lehetnek az Egyesült Államokban a washingtoni Capitoliumnál történteknek. Van-e politikai jövője Donald Trumpnak; egységes marad-e a Republikánus Párt? Mi várható Joe Bidentől? Hogyan befolyásolhatja az amerikai diplomáciát a múlt heti, banánköztársaságokat idéző washingtoni botrány?
2021. január 10., 16:202021. január 10., 16:20
A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatója szerint a Capitoliumnál történtek nem csupán az amerikai társadalmat, de az amerikai Republikánus Pártot is megosztják.
Az előző este Donald Trump hívei által megostromolt amerikai kongresszus képviselői hitelesítették csütörtök hajnalban Joe Biden demokrata párti jelölt elnökválasztási győzelmét. Trump szerint rendezett hatalomátadás lesz január 20-án, sokatmondóan hozzátette ugyanakkor: ez csak a „legnagyszerűbb” első ciklus végét jelenti.
„Ráadásul Trump utóbbi hetekben tanúsított magatartása a felmérések szerint hozzájárult a republikánus szenátorjelöltek vereségéhez Georgiában. Egyre több szenátor, képviselő, miniszter, kormányzati ember fordult el szerda után Trumptól, így erősen kérdéses, hogy játszhat-e szerepet még a politikai életben, holott ennek még megvolt az esélye a novemberi vereség után. A Republikánus Párt valószínűleg átvesz elemeket Trump politikájából – ami sok szempontból sikeres volt –, de Trump és a megosztó személyisége és retorikája nélkül” – fogalmazott a Krónikának Magyarics Tamás.
„A fékek és ellensúlyok nem fognak működni a törvényhozói és a végrehajtó hatalmi ág között; legfeljebb a szövetségi bíróságok tudnak határt szabni szélsőgesebb liberális, baloldali politikákkal szemben. A demokratáknak azonban önmérsékletre lesz szükségük, két év múlva kongresszusi választások lesznek, nagyon csekély többséget élveznek a törvényhozásban, és elveszíthetik azt, ha nagyon balra tolódik a párt” – tette hozzá Magyarics Tamás.
Úgy vélte, Trumpnak január 6-a után nagyban csökkentek az esélyei, hogy szerepet játsszon még a politikában, ha a trumpizmus egyes elemei meg is maradnak. „A Republikánus Pártnak, mint minden pártnak vereség után, önvizsgálatra van szüksége, és a kérdés az, hogy az alakulat radikális, trumpista vagy mérsékeltebb szárnya válik-e erősebbé. A választói bázisát mindenképpen bővíteni kellene, különösen a nők, az afroamerikaiak és a latinók körében, illetve a nagyobb városokban” – hangsúlyozta a Krónikának az elemző.
Csaknem négyórányi zavar után biztonságosnak nyilvánították az amerikai törvényhozás épületét, amelyet a Donald Trump távozó elnököt támogató tüntetők ostromoltak meg szerda este, megzavarva az elektori szavazatok hitelesítésének folyamatát.
Joe Biden a külpolitikában inkább támaszkodhat a szövetségesekre
Fotó: Joe Biden/Facebook
„Ha a progresszívek, így Bernie Sanders vagy Alexandria Ocasio-Cortez túlzottan balra viszik el a pártot, az visszaüthet a 2024-es elnökválasztáson. Ugyanakkor azért bizonyos választási ígéreteit be kell váltania, így az igazságszolgáltatás reformját, a bevándorlási törvény reformját, a munkahelyek megőrzését, egészségügyi reformot, bizonyos zöld politikákat, mint például a károsanyag-kibocsátás csökkentése, fosszilis energiahordozók visszaszorítása” – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Szerinte Biden a külpolitikában inkább támaszkodni fog a szövetségesekre – tehát multilateralizmust helyezi előtérbe a bilateralizmus helyett –, és helyre kívánja állítani az Egyesült Államok vezető szerepét a világon. Közöttük az értékalapúságot, ami viszont a január 6-i események után nehezebb lesz, mert gyakran szembesülhet azzal a viszontválasszal, hogy Amerikában például a választási rendszer még rosszabb állapotban van, mint egyes bírált államokban.
Példátlan incidensek zajlanak az Egyesült Államokban, ahol Donald Trump szimpatizánsai megostromolták a washingtoni Capitoliumot, az amerikai törvényhozás épületét a hivatalban lévő elnök beszéde után.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
szóljon hozzá!