David Petraeus, a CIA volt igazgatója és az amerikai Központi Parancsnokság korábbi parancsnoka arra figyelmeztetett, hogy Moldova lehet Vlagyimir Putyin orosz elnök következő célpontja.
2024. február 26., 18:222024. február 26., 18:22
2024. február 26., 18:232024. február 26., 18:23
A nyugalmazott táborok a CNN-nek azt mondta, ha Oroszország legyőzi Ukrajnát, Putyin nem fog megállni ott. „Minden kétséget kizáróan nem fog megállni Ukrajnánál. A kérdés az, hogy mennyi időbe telik, amíg újraépíti a katonai erőit, és máshová küldi őket. Moldova mindenképpen célkeresztben lesz. Hiszen még mindig mintegy 1500 orosz katona van a szakadár országrészben, Transznisztriában” – mondta Petraeus.
Hangsúlyozta, hogy a balti országok sorsát illetően is vannak félelmek.
– hangoztatta David Petraeus.
Mint arról beszámoltunk, egy transznisztriai ellenzéki, Ghenadie Ciorba állítása szerint a Dnyeszteren túli szakadár terület képviselői február 28-i ülésükön az Oroszországhoz való csatlakozást készülnek kérni, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök másnap, az orosz parlament előtt mondott beszédében be is jelent.
A moldovai kormány reintegrációs politikai hivatala ennek kapcsán a kedélyek megnyugtatásának céljával közleményt adott ki. „A rendelkezésünkre álló információk szerint nincs okunk azt feltételezni, hogy a helyzet a régióban romlani fog” – közölte a hatóság. Lilian Carp, a biztonsági, védelmi és közrendvédelmi bizottság elnöke szintén azt mondta, hogy
„Szemmel kell tartanunk őket. Nem tudjuk, mi jár a fejükben. Voltak már korábban is ilyen kísérletek. Nem ez az első alkalom. Korábban is szerveztek már álreferendumokat, és ilyen körülmények között nagyon óvatosnak kell lennünk, hogy milyen lépésekről határozunk, milyen nyilatkozatokat teszünk – ez befolyásolhatja a biztonságunkat. Meg kell tennünk a szükséges intézkedéseket, hogy megakadályozzuk az eszkalációt” – mondta Carp.
Az ukrán védelmi minisztérium fő hírszerzési igazgatóságának információi szerint az ezzel ellentétes hírekkel szemben a transznisztriai képviselők nem kérik február 28-án Vlagyimir Putyin orosz elnöktől az Oroszországgal való egyesülést.
Ukrán hírszerzési források is leszögezték: az orosz dezinformációs kampány része, hogy Transznisztria az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozását kérné a héten.
– jelentette ki Kirilo Budanov, Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője újságíróknak az Ukrajna. 2024-es év című fórumon vasárnap. „Senki sem fog 28-án csatlakozni az Oroszországi Föderációhoz” – jelentette ki Budanov, hozzátéve, hogy a Dnyeszterrel határos Ukrajna számára nem lesz probléma.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) is azt írta honlapján február 25-én, hogy
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is úgy fogalmazott: a rendelkezésére álló információk alapján nem lehet bizonyosan kijelenteni, hogy a transzniszriai vezetés elszakadni készül Moldovától.
A Dnyeszteren túli területet nemzetközileg Moldova részeként ismerik el. A régió 1991-ben, az 1991-es szovjet puccskísérletet követően kikiáltotta függetlenségét. A Moldova és Dnyeszteren túli területek közötti tűzszüneti megállapodás orosz katonai jelenlétet hozott a régióban, 1500 és 2000 közötti orosz békefenntartó állomásozik ott.
Vadim Krasznoszelszkij, a Dnyeszteren túli orosz Moszkva-barát „kormány” vezetője január 22-én fokozott hadgyakorlatokra és fokozott készültségre szólított fel, ami szerinte válasz volt a moldovai állítólagos provokációkra. Kijev közölte, hogy „határozottan válaszol” minden olyan kísérletre, amely arra irányul, hogy Dnyeszteren túli területet bevonják Oroszország Ukrajna elleni háborújába, és destabilizálják a moldovai helyzetet.
Vlagyimir Putyin még februárban bejelentheti, hogy Oroszország elcsatolja a szeparatista moldovai Dnyeszteren túli területet – állítja egy helyi ellenzéki.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!