Az ukrán védelmi minisztérium fő hírszerzési igazgatóságának információi szerint az ezzel ellentétes hírekkel szemben a transznisztriai képviselők nem kérik február 28-án Vlagyimir Putyin orosz elnöktől az Oroszországgal való egyesülést.
2024. február 24., 12:442024. február 24., 12:44
2024. február 24., 12:492024. február 24., 12:49
Andrij Juszov, az ukrán hírszerzési főigazgatóság szóvivője az Ukrajinszka Pravdának nyilatkozva kommentálta a legújabb Dnyeszteren túli fejleményeket.
– mondta Juszov.
Mint arról beszámoltunk, egy transznisztriai ellenzéki, Ghenadie Ciorba állítása szerint a Dnyeszteren túli szakadár terület képviselői február 28-i ülésükön az Oroszországhoz való csatlakozást készülnek kérni, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök másnap, az orosz parlament előtt mondott beszédében be is jelent.
Eközben Marko Sevcsenko, Ukrajna chișinăui nagykövete arról beszélt, hogy
Sevcsenko szerint a Dnyeszteren túli probléma fontos Ukrajna számára, mivel a régióban orosz katonák tartózkodnak, és az agresszor ország titkosszolgálatai is ott tevékenykednek. Ezért Kijev a moldovai határ közelében, a Dnyeszteren túli régió szomszédságában állomásoztatja csapatai egy részét. A nagykövet azonban úgy véli, hogy ebben az esetben nem fenyeget közvetlen veszély Ukrajnára nézve a szeparatista régióból. Kijev azonban kész felajánlani minden segítséget, amit Chișinău kérhet a vita rendezésében.
Ukrán tisztségviselők többször nyilvánosan kijelentették, hogy
Ha a moldovai illetékesek úgy ítélik meg, hogy veszély fenyegeti a biztonságot vagy a stabilitást, mi megvitatjuk, hogy milyen segítségre van szüksége Moldovának, és természetesen, amennyire lehetséges, ezt a segítséget meg is adjuk” – jegyezte meg az ukrán diplomata.
A Dnyeszteren túli konfliktus diplomáciai megoldásáról szólva Marko Sevcsenko nagykövet elmondta, hogy Ukrajna számára az 5+2 tárgyalási formátum már nem működőképes, mivel Oroszország is részt vesz a tárgyalásokon.
Vlagyimir Putyin még februárban bejelentheti, hogy Oroszország elcsatolja a szeparatista moldovai Dnyeszteren túli területet – állítja egy helyi ellenzéki.
Oroszországnak „minden lehetősége megvan arra, hogy megvédje a Dnyeszteren túli népet abban az esetben, ha megpróbálják erőszakkal megoldani a dnyeszteren túli problémát” – szögezte le Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!