David Petraeus, a CIA volt igazgatója és az amerikai Központi Parancsnokság korábbi parancsnoka arra figyelmeztetett, hogy Moldova lehet Vlagyimir Putyin orosz elnök következő célpontja.
2024. február 26., 18:222024. február 26., 18:22
2024. február 26., 18:232024. február 26., 18:23
A nyugalmazott táborok a CNN-nek azt mondta, ha Oroszország legyőzi Ukrajnát, Putyin nem fog megállni ott. „Minden kétséget kizáróan nem fog megállni Ukrajnánál. A kérdés az, hogy mennyi időbe telik, amíg újraépíti a katonai erőit, és máshová küldi őket. Moldova mindenképpen célkeresztben lesz. Hiszen még mindig mintegy 1500 orosz katona van a szakadár országrészben, Transznisztriában” – mondta Petraeus.
Hangsúlyozta, hogy a balti országok sorsát illetően is vannak félelmek.
– hangoztatta David Petraeus.
Mint arról beszámoltunk, egy transznisztriai ellenzéki, Ghenadie Ciorba állítása szerint a Dnyeszteren túli szakadár terület képviselői február 28-i ülésükön az Oroszországhoz való csatlakozást készülnek kérni, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök másnap, az orosz parlament előtt mondott beszédében be is jelent.
A moldovai kormány reintegrációs politikai hivatala ennek kapcsán a kedélyek megnyugtatásának céljával közleményt adott ki. „A rendelkezésünkre álló információk szerint nincs okunk azt feltételezni, hogy a helyzet a régióban romlani fog” – közölte a hatóság. Lilian Carp, a biztonsági, védelmi és közrendvédelmi bizottság elnöke szintén azt mondta, hogy
„Szemmel kell tartanunk őket. Nem tudjuk, mi jár a fejükben. Voltak már korábban is ilyen kísérletek. Nem ez az első alkalom. Korábban is szerveztek már álreferendumokat, és ilyen körülmények között nagyon óvatosnak kell lennünk, hogy milyen lépésekről határozunk, milyen nyilatkozatokat teszünk – ez befolyásolhatja a biztonságunkat. Meg kell tennünk a szükséges intézkedéseket, hogy megakadályozzuk az eszkalációt” – mondta Carp.
Az ukrán védelmi minisztérium fő hírszerzési igazgatóságának információi szerint az ezzel ellentétes hírekkel szemben a transznisztriai képviselők nem kérik február 28-án Vlagyimir Putyin orosz elnöktől az Oroszországgal való egyesülést.
Ukrán hírszerzési források is leszögezték: az orosz dezinformációs kampány része, hogy Transznisztria az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozását kérné a héten.
– jelentette ki Kirilo Budanov, Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője újságíróknak az Ukrajna. 2024-es év című fórumon vasárnap. „Senki sem fog 28-án csatlakozni az Oroszországi Föderációhoz” – jelentette ki Budanov, hozzátéve, hogy a Dnyeszterrel határos Ukrajna számára nem lesz probléma.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) is azt írta honlapján február 25-én, hogy
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is úgy fogalmazott: a rendelkezésére álló információk alapján nem lehet bizonyosan kijelenteni, hogy a transzniszriai vezetés elszakadni készül Moldovától.
A Dnyeszteren túli területet nemzetközileg Moldova részeként ismerik el. A régió 1991-ben, az 1991-es szovjet puccskísérletet követően kikiáltotta függetlenségét. A Moldova és Dnyeszteren túli területek közötti tűzszüneti megállapodás orosz katonai jelenlétet hozott a régióban, 1500 és 2000 közötti orosz békefenntartó állomásozik ott.
Vadim Krasznoszelszkij, a Dnyeszteren túli orosz Moszkva-barát „kormány” vezetője január 22-én fokozott hadgyakorlatokra és fokozott készültségre szólított fel, ami szerinte válasz volt a moldovai állítólagos provokációkra. Kijev közölte, hogy „határozottan válaszol” minden olyan kísérletre, amely arra irányul, hogy Dnyeszteren túli területet bevonják Oroszország Ukrajna elleni háborújába, és destabilizálják a moldovai helyzetet.
Vlagyimir Putyin még februárban bejelentheti, hogy Oroszország elcsatolja a szeparatista moldovai Dnyeszteren túli területet – állítja egy helyi ellenzéki.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
szóljon hozzá!