Boris Johnson brit miniszterelnök szerint kormánya meg akarja akadályozni az új koronavírus-változatok behurcolását
Fotó: Boris Johnson/Facebook
A brit kormány hétfőtől átmenetileg minden ország esetében megszünteti a karanténkötelezettségtől mentes beutazás lehetőségét az Egyesült Királyságba – jelentette be pénteken Boris Johnson brit miniszterelnök.
2021. január 15., 20:382021. január 15., 20:38
2021. január 15., 23:272021. január 15., 23:27
Johnson a Downing Streeten tartott sajtótájékoztatóján közölte: az intézkedés célja az, hogy az ország megvédhesse magát az esetleg még nem azonosított új koronavírus-változatok behurcolásának kockázatától. A brit kormány tavaly júliusban állította össze azoknak az országoknak a listáját, amelyekből karanténkötelezettség nélkül be lehet utazni az Egyesült Királyságba.
A karanténmentesített országok között eredetileg Magyarország is szerepelt, de szeptemberben lekerült erről a listáról, és azóta a Magyarországról érkezőknek is tíz napot – illetve ha ennél rövidebb ideig maradnak, tartózkodásuk teljes idejét – elkülönítésben kell tölteniük. Így a Magyarországról beutazók számára a brit kormány pénteken bejelentett intézkedése nem jelent változást.
A brit miniszterelnök által ismertetett intézkedés hétfőn, brit idő szerint hajnali 4 órakor, közép-európai idő szerint 5 órakor lép életbe. Johnson a péntek esti sajtótájékoztatón megerősítette, hogy ugyanettől az időponttól negatív koronavírusteszt-eredményt is fel kell mutatniuk a külföldről érkezőknek. Ezt a rendeletet a brit közlekedési minisztérium hivatalosan csak Angliára jelentette be. A pénteki Downing Street-i tájékoztatón a brit kormányfő nem részletezte, hogy ennek az előírásnak a hatályát is kiterjesztik-e az Egyesült Királyság egészére.
Boris Johnson megerősítette ugyanakkor, hogy a koronavírus-tesztet minden beutazónak az indulás előtt legfeljebb 72 órával kell elvégeztetnie, és mindenkinek ki kell töltenie az angliai tartózkodási helyszínt rögzítő online űrlapot (Passenger Locator Form) is. Az utasok ezen az űrlapon jelentik be a brit hatóságoknak, hogy érkezésük után hol töltik az elkülönítés idejét és ott milyen módon lehet felvenni velük a kapcsolatot. A brit kormányfő közölte: a negatív koronavírusteszt-eredmény meglétét és a Passenger Locator Form kitöltését már az utazókat szállító légitársaságok ellenőrizni fogják, de érkezés után a brit hatóságok is kérhetik, és komoly pénzbírságra számíthatnak azok, akik nem tesznek eleget ezeknek az előírásoknak.
A brit közlekedési minisztérium rendeletében az áll, hogy büntetendő cselekménynek számít, ha valaki negatív koronavírusteszt-eredmény nélkül érkezik Angliába, és ilyen esetben 500 font pénzbírság szabható ki. A külföldről érkezőket a negatív koronavírus-szűrési lelet sem menti fel a kötelező tíznapos karantén alól. Johnson azonban a péntek esti sajtótájékoztatón megerősítette: továbbra is van lehetőség arra, hogy a beutazók lerövidítsék a karanténidőszakot, ha az indulásuk utáni ötödik napon újabb koronavírus-szűrést végeztetnek, és ennek eredménye is negatív.
Boris Johnson elmondta: péntek estig országszerte már több mint 3,2 millióan kapták meg a koronavírus elleni oltást, és ez azt jelenti, hogy egy hét alatt megkétszereződött azoknak a száma, akik már részesültek a vakcinában. Hozzátette: egyedül csütörtökön és csak Angliában negyedmillió embert oltottak be az új típusú koronavírus ellen, sokkal többet, mint Európa bármely más országában.
A brit kormányfő elmondta azt is, hogy a 80 éven felüli korosztály tagjainak csaknem 45 százaléka, az idősotthonok lakóinak közel 40 százaléka részesült az oltásban, vagyis ütemesen halad az oltási program a legveszélyeztetettebb lakossági csoportokban.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
szóljon hozzá!