Kisebb mozgástér? Olaf Scholz kezét megkötheti, hogy hárompárti koalícióban kormányoz
Fotó: Olaf Scholz/Facebook
A szociáldemokrata Olaf Scholz erős, kormányzóképes vezetőként próbál mutatkozni, de nem biztos, hogy valós a kép, ráadásul a hárompárti koalícióban kisebb mozgástere lesz, mint Angela Merkelnek volt – mondta a Krónikának Boris Kalnoky. A Die Welt című német lap korábbi tudósítója arról is beszélt, hogy Klaus Iohannis államfőnek még mindig jó a megítélése Németországban.
2021. december 07., 15:082021. december 07., 15:08
Egy tanácstalan országot hagyott maga után Angela Merkel – véli Boris Kalnoky. A budapesti Mathias Corvinus Collegium médiaiskolájának jelenlegi vezetője szerint az utóbbi tizenhat évben
– fogalmazott a szakértő. Hozzátette: a CDU választási esélyeit az is csökkentette, hogy Armin Laschet személyében egy kevésbé karizmatikus kancellárjelölttel indult neki a megmérettetésnek, aki ráadásul hibázott a kampányban, amikor a tévékamerák kereszttüzében nevetett az emberi áldozatokkal járó árvízről szóló beszámoló közben.
Kalnoky azt mondta, a migrációs kérdés megítélése nem volt döntő befolyással a mostani választásokra, de a hatalomra jutott hárompárti koalíció radikális módosításokat tervez a bevándorlók ügyében.
Az új szabály különösen annak a közel másfél milliónyi töröknek jelent változást, akik ragaszkodtak török állampolgárságukhoz. Ők most szavazásra is jogosulttá válnak, a korábbi választási magatartás alapján ez a szociáldemokratáknak és a zöldeknek kedvezne. Ráadásul a német állampolgárság megszerzéséhez eddig megkövetelt nyolc év tervezett csökkentése még vonzóbbá teszi Németországot a migránsok számára” – hangsúlyozta az erdélyi gyökerekkel is rendelkező újságíró. Megjegyezte, a muszlim bevándorlók többsége konzervatív álláspontot képvisel a családról, a gyermekvállalásról, a vallásról, csakhogy azokra szavaznak, akik a számukra kedvező döntéseket ígérik, például az állampolgárság megszerzése ügyében.
Olaf Scholz leendő kancellárról Kalnoky azt mondta, erős, kormányzóképes vezetőként próbál mutatkozni, de nem biztos, hogy valós a kép. „Az eddig valóban kaotikus, a tartományok által különbözőképpen kezelt járványkezelés ügyében egy tábornok által vezetett válságstábot kíván létrehozni, központi irányítást akar” – vázolta az új kancellár járványügyben tervezett lépéseit a médiaiskola vezetője. Emlékeztette ugyanakkor arra is, hogy a hárompárti koalíció az Angela Merkelénél kisebb mozgásteret biztosít neki.
A magyar–német viszony esetében a szakértő a szoros és szerteágazó gazdasági együttműködést emelte ki, illetve azt, hogy a különböző tartományi kormányok kapcsolata kifejezetten jó az Orbán Viktor vezette magyar kabinettel. „2018 óta van egy működőképes magyar–német képlet: azokat a témákat helyezik előtérbe, amelyben jó az együttműködés. A vitatott témákat, így az LMBTQ-kérdést, a jogállamiság vagy a korrupció ügyét brüsszeli szinten kezelik” – fogalmazott Kalnoky, aki szerint eddig is volt példa arra, hogy német politikusok szerepet vállalnak a magyarországi választási kampányban, de a kormányzati szintű beavatkozás valószínűtlen.
Az újságíró úgy véli, nehéz az új berlini külpolitikát megjósolni, hiszen egyelőre csak annyit ismert, hogy egy diplomáciában nem túl járatos szociáldemokrata kancellár mellett a külügyi tárca vezetője is kifejezetten tapasztalatlan lesz. Az új külügyminiszter, a Zöldek társelnöke, Annalena Baerbock azt nyilatkozta, „feminista külpolitikát” szeretne, a fő hangsúly pedig a klímavédelmen lesz – mondta Boris Kalnoky. Emlékeztetett rá: a hárompárti kormánykoalíció a kormányprogram szerint föderális Európát szeretne.
Megalakulhat az új kormány
Megszavazta a német Zöldek tagságának többsége a szociáldemokratákkal (SPD) és a liberálisokkal (FDP) kötött koalíciós szerződést, így elhárult az utolsó akadály Németország következő szövetségi kormányának megalakítása előtt – jelentették be hétfőn Berlinben. A szociáldemokraták szombaton Berlinben rendkívüli pártkongresszuson döntöttek, a küldöttek 98,8 százaléka támogatta a megállapodást. Az FDP vasárnapi rendkívüli online kongresszusán 92,24 százalékos támogatottsággal fogadták el a dokumentumot.
A kormányalakítás utolsó előtti állomásaként ma Berlinben hivatalosan aláírják a koalíciós szerződést. Végül holnap a szövetségi parlament (Bundestag) megválasztja kancellárnak az SPD-s Olaf Scholzot, Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök pedig kinevezi a Scholz-kormány minisztereit.
Több mint ötezer hamisított műszaki cikket foglaltak le a gyulai határátkelőhelyen egy román kamionból a pénzügyőrök – tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleményben kedden.
Ferenc pápa december 24-én este nyitja meg a Szent Péter-bazilika szent kapuját, amivel kezdetét veszi a jubileumi szentév, december 26-án pedig a római Rebibbia börtönben teszi meg ugyanezt – jelentette be Rino Fisichella érsek.
Több száz üveg brandyt hozott magával egy romániai sofőr, akit a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei Magyarországon, az M5-ös autópályáról tereltek le ellenőrzésre.
Oroszország keddre virradó éjjel megtámadta Harkiv Osnovjanszkij kerületét, és legalább négy embert megölt – jelentették a helyi hatóságok.
Az izraeli parlament, a kneszet hétfő este elfogadta az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezete (UNRWA) Izrael területén való működését betiltó törvényt.
Az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte hétfőn a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése „összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elv
Izrael kétmilliárd sékelért (mintegy 500 millió euróért) hadrendbe állíthatóvá fejleszti Fénypajzs nevű légvédelmi lézerfegyverét – jelentette be hétfőn a fegyvergyárakkal szerződést kötő védelmi minisztérium.
Magyarországnak nemzeti érdeke Románia mielőbbi schengeni csatlakozása, s a kormány reménykedik abban, hogy ez még hazánk soros európai uniós elnöksége alatt megtörténhet – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
Az izraeli hadsereg (IDF) a Hamász iszlamista terrorszervezet mintegy hatvan fegyveresét fogta el hétfőn egy kórházépületben a Gázai övezet északi részén lévő Dzsabalíjában, és az utóbbi napok harcai során megölt több száz fegyverest a városban.
Megerősíthetem, hogy Észak-Korea csapatokat küldött Oroszországba, ahogy azt is, hogy ezeket a katonai egységeket a Kurszk-régióba telepítették – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár Brüsszelben hétfőn.
szóljon hozzá!