Fotó: GeoEcoMar
Ukrajna beleegyezését adta a medermélység-mérésre a Bisztroje-csatornán és a Duna Chilia-ágának azon szakaszain, amelyekre korábban nem adta meg az engedélyt – közölte kedden Irinel Scrioșteanu, a bukaresti közlekedési minisztérium államtitkára.
2023. március 21., 13:122023. március 21., 13:12
2023. március 21., 15:102023. március 21., 15:10
Mint elmondta, emellett a Bisztroje-csatorna egyes mellékágain is méréseket végezhetnek majd, így összesen mintegy 65 kilométernyi szakaszon kezdődhetnek a mérések. Abban is megállapodtak, hogy a román szakemberek ukrán hajókat használnak majd, mivel egyes szakaszokon ukrán területen zajlik majd a mérés.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a közösségi oldalán közzétett bejegyzésben üdvözölte az ukrán döntést, és leszögezte: az elmúlt hetek ellentmondásos történései után itt az ideje, hogy végre kiderüljön az igazság „ebben a kétoldalú problémában”. A szociáldemokrata (PSD) tárcavezető hozzátette, az ukrán javaslat arról szól, hogy ők végzik a méréseket, a román felet pedig egy szakember képviseli majd.
Mint arról beszámoltunk, Kijev az eredetileg tervezett időpont után egy nappal, csütörtökön hagyta jóvá a mérési munkálatokat, de nem a Bukarest által kért teljes szakaszon: a Bisztroje-csatornán egyáltalán nem, és a Chilia-ágnak is csupán egy, a román fél által javasoltnál kisebb szakaszán. Sorin Grindeanu közlekedési miniszter leszögezte: Bukarest ragaszkodik hozzá, hogy az összes érintett szakaszon elvégezhesse a méréseket.
Mint megírtuk, a román külügyminisztérium bekérette a bukaresti ukrán nagykövetet, és magyarázatot követelt, miután a kijevi infrastruktúra-fejlesztési miniszter bejelentette: 3,9-ről 6,5, helyenként pedig 7 méteresre mélyítették a csatornát, amelyen így a tízezer tonnás ukrán kereskedelmi hajók is eljuthatnak a Fekete-tengerre.
Az ukrán fél ugyanakkor a medermélyítésről szóló bejelentés ellenére is ragaszkodik ahhoz, hogy csupán karbantartási munkálatok zajlottak. Bukarest azt kérte az ukrán féltől: hagyja jóvá, hogy román szakértők méréseket végezzenek az ukrán fél munkálatai által érintett szakaszokon.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter korábban leszögezte: Románia nem kívánja jóváhagyni Ukrajna kérését, hogy a Duna Chilia ágát is az európai közlekedési folyosó részévé nyilvánítsák, és többek között azért nem kíván a Budapesti székhelyű Duna Bizottsághoz fordulni az ügyben, mert annak Oroszország is tagja.
Később a háborút állítólag ürügyként használták fel arra, hogy megszerezzék a jóváhagyást arra, hogy más országok hajói is használhassák a csatornát, bár a kétoldalú megállapodás csak a part menti országok lobogója alatt közlekedő hajók számára engedélyezi a hazsnálatát. (A part menti államok hajói csak a Bisztroje-csatorna kezdeti mélységének betartásával tudnak áthaladni. De az újabb országok hajóinak belépése szükségessé teszi a csatorna elmélyítését).
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
szóljon hozzá!