Fotó: Fehér Ház/Facebook
Jóváhagyta az amerikai képviselőház szerda este, hogy megindítsák a Donald Trump elleni alkotmányos felelősségre vonási eljárást lázadás szításának vádjával a Capitolium múlt heti megrohamozása miatt. Ezáltal a leköszönő republikánus elnök az első vezető az Egyesült Államokban, aki ellen impeachment indul.
2021. január 13., 23:402021. január 13., 23:40
2021. január 14., 00:572021. január 14., 00:57
A szavazáson 232 képviselő szavazott az eljárás megindítása mellett, közülük 222 demokrata, 10 pedig republikánus; 197-en az eljárás ellen voksoltak, négyen tartózkodtak. Nancy Pelosi demokrata párti házelnök az alsóházban rendezett vita elején leszögezte: Donald Trump amerikai elnök „egyértelmű és közvetlen veszélyt jelent”, ezért távoznia kell. „Eljárást kell indítani ellene, el kell ítélni és el kell távolítani” – hangoztatta Pelosi, aki szerint azok, akik január 6-án megszállták a kongresszus épületét, „nem hazafiak, hanem terroristák voltak”. „Trump fegyveres lázadásra bujtott fel a nemzet ellen, mennie kell” – tette hozzá a házelnök.
A vita előzményeként Mike Pence alelnök – kedden, Nancy Pelosinek címzett levelében – elutasította az alkotmány 25. kiegészítésének alkalmazását, amelynek alapján a kabinet többségi szavazatával alkalmatlannak minősítheti Trumpot, és így az elnöki hatalom az alelnökre ruházódik át.
Fotó: Donald Trump/Facebook
Január 6-án este Trump több száz híve megostromolta a Capitoliumot, miután az elnök egy közeli, szabadtéri gyűlésen tartott beszédében feltüzelte és arra buzdította őket, hogy menjenek a kongresszus épületéhez. Öten haltak meg az erőszakban, köztük a capitoliumi rendőrség egyik tagja. Az incidens miatt meg kellett szakítani a demokrata párti jelölt, Joe Biden győzelmét hozó november 3-i elnökválasztás eredményének véglegesítését.
Donald Trump szerdán, a képviselőházi vitát megelőzően nyilatkozatot adott ki, amelyben állást foglalt az erőszak minden megnyilvánulása ellen. Az újabb tüntetésekre figyelmeztető jelentésekre reagálva az elnök leszögezte: nem lehet több erőszak, jogsértés és vandál cselekedet. Arra szólított fel minden amerikait, hogy tegyen erőfeszítéseket a feszültség csökkentése és az ingerültség mérséklése érdekében.
Katonákat rendeltek a Capitoliumba a szavazás idejére, megelőzendő egy esetleges újabb incidenst
Fotó: Erin Schaff/Twitter
A republikánus többséggel rendelkező, százfős felsőházban legalább 17 republikánus szenátornak kellene megszavaznia Trump felelősségre vonását. Szakértők szerint nem biztos, hogy az eljárás lezajlik Biden hét nap múlva esedékes beiktatása előtt. A szenátus jelenlegi állás szerint január 19-én kezd újra ülésezni, de illetékesek szerint szükség esetén korábban is összehívhatják. Trump „végtelenül nevetségesnek” nevezte a kezdeményezést, amely szerinte „hatalmas dühöt szül” az országban.
A törvényhozás épületének múlt heti ostroma volt az utolsó csepp a pohárban
Fotó: Agerpres/EPA
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
szóljon hozzá!