Fotó: Román védelmi minisztérium
Több NATO-tagállam – köztük Románia – megállapodott ezer Patriot légvédelmi rakéta beszerzésének tervéről, amely része a védelem fokozására és Ukrajna támogatására irányuló erőfeszítéseknek az orosz katonai invázióval szemben – jelentette be az észak-atlanti katonai szövetség.
2024. január 04., 09:072024. január 04., 09:07
„A NATO Logisztikai Támogatási és Beszerzési Ügynöksége támogatni fogja a tagállamok – köztük Németország, Hollandia, Románia és Spanyolország – koalícióját, hogy akár ezer Patriot rakétát vásároljanak az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben a légvédelmi rendszerek megerősítésére irányuló erőfeszítések részeként.
– jelentette be az észak-atlanti szövetség szerdán.
„Üdvözlöm a szövetségesek bejelentését, miszerint akár ezer új Patriot légvédelmi rakétába is beruháznak az észak-atlanti szövetség biztonságának megerősítése érdekében. Ez a beruházás a védelmi együttműködés transzatlanti erejét és a NATO elkötelezettségét mutatja a polgáraink biztonsága mellett. Az ukrán civilek, városok és települések elleni orosz rakéta- és dróntámadások megmutatják, milyen fontosak a modern légvédelmi rendszerek. A lőszergyártás fokozása kulcsfontosságú Ukrajna és a mi biztonságunk szempontjából” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
A nagy összegű megrendelés egy németországi Patriot rakétagyártó üzem létrehozását támogatja. A Patriot légvédelmi rendszerekkel nagy távolságból lehet elfogni repülőgépeket, helikoptereket és rakétákat.
Az ukrajnai orosz katonai invázióra válaszul a NATO Patriot-rendszereket telepített a keleti szárnyán lévő államok védelmére. Egyes NATO-országok Patriot légvédelmi rendszereket is szállítottak Ukrajnának.
Mint arról beszámoltunk,
A minisztérium szerint a rakéták megvásárlása Románia szárazföldi bázisú légvédelmi képességének operacionalizálását és megerősítését szolgálja, és része a 2017/222-es számú törvényben jóváhagyott haderőfejlesztési programnak. A rakéták beszerzése a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökségén (NSPA) keresztül történik.
A dokumentum szerint az NSPA a németországi COMLOG vállalattal köt szerződést a rakéták legyártásáról, a gyártásuk engedélyezéséről pedig az amerikai kormánnyal köt megállapodást a külföldi fegyvereladási program (FMS) keretében.
a beszerzés összértéke pedig 1 088 950 000 euró áfa nélkül. A pontos vételár a beszerzési szerződés megkötésekor derül ki. Az összeg 35 százalékát 2024 első évnegyedében kell kifizetni – olvasható az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentumban, amelyet az illetékes szakbizottságoknak, majd a parlamentnek kell jóváhagynia.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
A NATO „teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
Daniel Buda néppárti EP-képviselő szerdán közölte, hogy csak a vidéki szélessávú internetszolgáltatás fejlesztése érdekében írta alá azt a levelet, amelynek kapcsán a belga hatóságok vesztegetés elfogadásával gyanúsítják az Európai Parlament több tagját.
Elrendelte Javier Milei argentin elnök, hogy hozzák nyilvánosságra a második világháború után Argentínában menedékre lelt nácikkal kapcsolatos összes hivatalos titkosított dokumentumot.
Romániát másolta Moldova a jogsértő gyakorlatok terén, amikor a hatóságok őrizetbe vették Evgeniya Guţult, az autonóm moldovai régió, Gagauzia kormányzóját – jelentette ki szerdán Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Növekszik a Kanadából az Egyesült Államokba érkező illegális határátlépők száma – jelentette a Fox News amerikai hírtelevízió.
szóljon hozzá!