Fotó: Román védelmi minisztérium
Több NATO-tagállam – köztük Románia – megállapodott ezer Patriot légvédelmi rakéta beszerzésének tervéről, amely része a védelem fokozására és Ukrajna támogatására irányuló erőfeszítéseknek az orosz katonai invázióval szemben – jelentette be az észak-atlanti katonai szövetség.
2024. január 04., 09:072024. január 04., 09:07
„A NATO Logisztikai Támogatási és Beszerzési Ügynöksége támogatni fogja a tagállamok – köztük Németország, Hollandia, Románia és Spanyolország – koalícióját, hogy akár ezer Patriot rakétát vásároljanak az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben a légvédelmi rendszerek megerősítésére irányuló erőfeszítések részeként.
– jelentette be az észak-atlanti szövetség szerdán.
„Üdvözlöm a szövetségesek bejelentését, miszerint akár ezer új Patriot légvédelmi rakétába is beruháznak az észak-atlanti szövetség biztonságának megerősítése érdekében. Ez a beruházás a védelmi együttműködés transzatlanti erejét és a NATO elkötelezettségét mutatja a polgáraink biztonsága mellett. Az ukrán civilek, városok és települések elleni orosz rakéta- és dróntámadások megmutatják, milyen fontosak a modern légvédelmi rendszerek. A lőszergyártás fokozása kulcsfontosságú Ukrajna és a mi biztonságunk szempontjából” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
A nagy összegű megrendelés egy németországi Patriot rakétagyártó üzem létrehozását támogatja. A Patriot légvédelmi rendszerekkel nagy távolságból lehet elfogni repülőgépeket, helikoptereket és rakétákat.
Az ukrajnai orosz katonai invázióra válaszul a NATO Patriot-rendszereket telepített a keleti szárnyán lévő államok védelmére. Egyes NATO-országok Patriot légvédelmi rendszereket is szállítottak Ukrajnának.
Mint arról beszámoltunk,
A minisztérium szerint a rakéták megvásárlása Románia szárazföldi bázisú légvédelmi képességének operacionalizálását és megerősítését szolgálja, és része a 2017/222-es számú törvényben jóváhagyott haderőfejlesztési programnak. A rakéták beszerzése a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökségén (NSPA) keresztül történik.
A dokumentum szerint az NSPA a németországi COMLOG vállalattal köt szerződést a rakéták legyártásáról, a gyártásuk engedélyezéséről pedig az amerikai kormánnyal köt megállapodást a külföldi fegyvereladási program (FMS) keretében.
a beszerzés összértéke pedig 1 088 950 000 euró áfa nélkül. A pontos vételár a beszerzési szerződés megkötésekor derül ki. Az összeg 35 százalékát 2024 első évnegyedében kell kifizetni – olvasható az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentumban, amelyet az illetékes szakbizottságoknak, majd a parlamentnek kell jóváhagynia.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
szóljon hozzá!