Fotó: Román védelmi minisztérium
Több NATO-tagállam – köztük Románia – megállapodott ezer Patriot légvédelmi rakéta beszerzésének tervéről, amely része a védelem fokozására és Ukrajna támogatására irányuló erőfeszítéseknek az orosz katonai invázióval szemben – jelentette be az észak-atlanti katonai szövetség.
2024. január 04., 09:072024. január 04., 09:07
„A NATO Logisztikai Támogatási és Beszerzési Ügynöksége támogatni fogja a tagállamok – köztük Németország, Hollandia, Románia és Spanyolország – koalícióját, hogy akár ezer Patriot rakétát vásároljanak az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben a légvédelmi rendszerek megerősítésére irányuló erőfeszítések részeként.
– jelentette be az észak-atlanti szövetség szerdán.
„Üdvözlöm a szövetségesek bejelentését, miszerint akár ezer új Patriot légvédelmi rakétába is beruháznak az észak-atlanti szövetség biztonságának megerősítése érdekében. Ez a beruházás a védelmi együttműködés transzatlanti erejét és a NATO elkötelezettségét mutatja a polgáraink biztonsága mellett. Az ukrán civilek, városok és települések elleni orosz rakéta- és dróntámadások megmutatják, milyen fontosak a modern légvédelmi rendszerek. A lőszergyártás fokozása kulcsfontosságú Ukrajna és a mi biztonságunk szempontjából” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
A nagy összegű megrendelés egy németországi Patriot rakétagyártó üzem létrehozását támogatja. A Patriot légvédelmi rendszerekkel nagy távolságból lehet elfogni repülőgépeket, helikoptereket és rakétákat.
Az ukrajnai orosz katonai invázióra válaszul a NATO Patriot-rendszereket telepített a keleti szárnyán lévő államok védelmére. Egyes NATO-országok Patriot légvédelmi rendszereket is szállítottak Ukrajnának.
Mint arról beszámoltunk,
A minisztérium szerint a rakéták megvásárlása Románia szárazföldi bázisú légvédelmi képességének operacionalizálását és megerősítését szolgálja, és része a 2017/222-es számú törvényben jóváhagyott haderőfejlesztési programnak. A rakéták beszerzése a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökségén (NSPA) keresztül történik.
A dokumentum szerint az NSPA a németországi COMLOG vállalattal köt szerződést a rakéták legyártásáról, a gyártásuk engedélyezéséről pedig az amerikai kormánnyal köt megállapodást a külföldi fegyvereladási program (FMS) keretében.
a beszerzés összértéke pedig 1 088 950 000 euró áfa nélkül. A pontos vételár a beszerzési szerződés megkötésekor derül ki. Az összeg 35 százalékát 2024 első évnegyedében kell kifizetni – olvasható az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentumban, amelyet az illetékes szakbizottságoknak, majd a parlamentnek kell jóváhagynia.
A németországi választások eredményei nemcsak az európai nagyhatalmat, hanem az egész kontinens, így Románia számára is jelentős következményekkel járhatnak – véli Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
szóljon hozzá!