Bizonytalan sors. A terroristák szóvivője szerint még ők sem tudják, hány túsz maradt életben október 7. óta
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Senkinek sincs fogalma arról, hogy hányan vannak életben a Hamász által október 7-én elrabolt izraeli túszok közül – jelentette ki egy magas rangú Hamász-tiszségtviselő a CNN-nek.
2024. június 14., 09:342024. június 14., 09:34
Hozzátette, hogy bármilyen megállapodásnak, amely a szabadon bocsátásukról szól, garanciákat kell tartalmaznia a tartós tűzszünetre és az izraeli erők teljes kivonulására a Gázai övezetből.
A CNN-nek adott interjújában Oszama Hamdan, a Hamász szóvivője és politikai irodájának tagja a libanoni fővárosban, Bejrútban nyilatkozva azt mondta, hogy
Hamdan azt mondta, hogy a Hamásznak „világos álláspontra van szüksége Izrael részéről, hogy elfogadja a tűzszünetet, a teljes kivonulást a Gázai övezetből, és hagyja, hogy a palesztinok maguk határozzák meg a jövőjüket, az újjáépítést, az ostrom (feloldását)... és készek vagyunk tárgyalni egy tisztességes megállapodásról a fogolycseréről”.
A terrorszervezet szóvivője nem reagált érdemben arra, hogy a Hamász felelős a gázai palesztinok szenvedéséért az Izrael elleni, október 7-i terrortámadás elkövetésével, amely a jelenlegi háborút kirobbantotta.
Hamdan szerint a terrortámadás csupán „a megszállásra adott válasz” volt.
Az iszlamista szervezet szóvivője egyúttal
Az Egyesült Államok által támogatott javaslatról folytatott tárgyalások az utóbbi időben intenzívebbé váltak, de úgy tűnt, hogy szerdán leálltak, miután a Hamász bemutatta a dokumentumra adott válaszát, 12 nappal azután, hogy először megkapta azt.
Joe Biden elnök szerint
„A lényeg az, hogy kötöttünk egy megállapodást, bemutattam egy olyan megközelítést, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa, a G7-ek és az izraeliek is jóváhagytak” – mondta Biden a G7-ek olaszországi csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatón Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel együtt.
– tette hozzá.
A gázai tűzszünetről szóló megállapodás végrehajtásával kapcsolatos folyamatos nézeteltérések közepette a CNN arról számolt be, hogy az izraeli kormány úgy döntött, nem küld delegációt a további tárgyalásokra.
A csatorna egyik elemzője egy magas rangú izraeli tisztségviselőre hivatkozva a következőket írta az X-en:
„Ezek a Hamász által követelt lényeges feltételek, amelyek megváltoztatják az izraeli javaslat és a Biden elnök által bemutatott vázlat elveit, és nem teszik lehetővé, hogy a megállapodás felé haladjunk. Az Egyesült Államokkal, Egyiptommal és Katarral egyetértés van abban, hogy a cél most az, hogy a Hamász visszatérjen a Biden által bemutatott eredeti vázlathoz, és addig nem küldenek izraeli delegációt Kairóba vagy Dohába további megbeszélés[ek] céljából” – közölte a csatorna
Az EB is támogatja a tűzszüneti tervet, amely kapcsán a Hamász az időt húzza
Az Európai Bizottság (EB) teljes mértékben támogatja azt a Joe Biden amerikai elnök által előterjesztett átfogó, háromlépcsős ütemtervet, amely a Gázai övezetben azonnali és tartós tűzszünethez, az összes túsz szabadon bocsátásához vezethet – jelentette be csütörtökön Ursula von der Leyen, az EB elnöke a G7 csoport állam- és kormányfői találkozóján a dél-olaszországi Bariban.
„Készen állunk arra, hogy gyors és hatékony fellépéssel kivegyük a részünket a helyreállításból és az újjáépítésből, amely a két állam közötti megoldáshoz vezet” – hangsúlyozta.
A Joe Biden által május végén előterjesztett ajánlat az első szakaszban hat hétig tartó teljes tűzszünetre szólít fel, amelynek idején az izraeli börtönökben fogva tartott palesztinok szabadon bocsátásáért cserébe a Hamász tavaly október 7-i, Izrael elleni támadása során elrabolt túszok egy csoportját szabadon engedik.
A második szakasz az ellenségeskedések végleges befejezését és a többi túsz szabadon bocsátását irányozza elő, míg a harmadik fázisban megkezdődne a Gázai övezet újjáépítése.
Közben a terrorszervezet egyik magas rangú vezetője csütörtökönazt állította: a Hamász által kért, és az Egyesült Államok által előterjesztett tűzszüneti javaslatban ajánlott változtatások „nem jelentősek”, és tartalmazzák az izraeli csapatok a Gázai övezetből való teljes kivonását.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán elmondta, hogy a Hamász számos, részben megvalósíthatatlan változtatást javasolt az Egyesült Államok által támogatott javaslatban, de a közvetítők elkötelezettek a nézetkülönbségek áthidalása mellett.
A Hamász követelései között szerepel, hogy az izraeli börtönökben hosszú időre elítélt palesztin foglyok közül ők választhassanak ki száz személyt, akiket szabadon engednek majd – közölte a szervezet.
A Hamász kifogásolta, hogy az izraeli dokumentum kizárja, hogy ők válasszák ki a száz elítéltet. Emellett nem értenek egyet azzal sem, hogy a hosszú börtönbüntetésre ítélt foglyok csak akkor szabadulhatnának, ha legfeljebb 15 év van hátra a büntetésükből.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
szóljon hozzá!