London teljes mértékben részt akar venni az ukrajnai békefenntartó akcióban

London

Támogatás. Starmer (balra) szerint London – szövetségeseivel együtt – új, bővített kiképzési programajánlatot dolgoz ki az ukrán fegyveres erők számára

Fotó: X/Volodimir Zelenszkij

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök Zelenszkijjel folytatott találkozóján bejelentette, hogy Nagy-Britannia 4,5 milliárd font értékű katonai segítséget nyújt az idén Ukrajnának, emellett felajánlja az ukrajnai katonák brit kiképzési programjának bővítését is.

Hírösszefoglaló

2025. január 17., 09:322025. január 17., 09:32

A londoni védelmi minisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint a 2025-re előirányzott – minden eddiginél magasabb – éves katonai támogatás a már korábban bejelentett 3 milliárd fontos fegyverszállítási program mellett tartalmaz egy 1,5 milliárd fontos hitelcsomagot is.

Ezt a kölcsönt a brit kormány a szankciók keretében zárolt orosz szuverén vagyoneszközök hozamából finanszírozza, vagyis Kijevet nem terheli hiteltörlesztési kötelezettség.

A befagyasztott orosz állami vagyoneszközökből törlesztendő, Ukrajnának szánt teljes brit hitelcsomag értéke 2,26 milliárd font; a csütörtökön bejelentett 1,5 milliárd fontos folyósítás ennek a programnak az első részlete.

A londoni védelmi tárca MTI által idézett ismertetése szerint

a 4,5 milliárd fontos idei katonai támogatásból a brit kormány egyebek mellett több száz légvédelmi rendszert, drónokat és a tűzvonalban harcoló ukrán katonák felszereléséhez szükséges eszközöket vásárol Ukrajna számára.

A tárca szerint London az első idei tranzakció keretében 61 millió font értékű megbízást adott a BAE Systems brit hadiipari konglomerátumnak ágyúcsövek gyártására az ukrán tüzérség részére.

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök, aki csütörtökön Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, a tárgyalásokon bejelentette azt is, hogy London – szövetségeseivel együtt – új, bővített kiképzési programajánlatot dolgoz ki az ukrán fegyveres erők számára.

A felajánlás értelmében ukrán tisztjelöltek az első számú brit katonai akadémián, Sandhurstben részesülhetnének kiképzésben,

brit tisztjelöltek pedig ukrajnai katonai kollégiumokban vehetnének részt tanfolyamokon, első kézből szerezve hadszíntéri tapasztalatokat az ukrán fegyveres erőktől – áll a londoni védelmi tárca csütörtöki tájékoztatásában.

A minisztérium szerint Zelenszkijjel tartott megbeszélésén Starmer úgy fogalmazott, hogy az új londoni kiképzési programajánlat „semmilyen lehetőséget nem zár ki”.

A tárca nem részletezte, hogy ez pontosan mit jelent, de kormányforrásokból származó egybehangzó, hosszabb ideje visszatérő brit médiaértesülések szerint a brit védelmi minisztérium fontolóra vette, hogy Nagy-Britannia ukrajnai területen is kiképzést nyújtson az ukrán fegyveres erőknek.

Az ukrajnai háború kezdete óta eddig 51 ezer ukrán katona részesült kiképzésben Nagy-Britannia területén.

A találkozót követően – amelyen a vezetők aláírták az Ukrajna és az Egyesült Királyság közötti történelmi jelentőségű, 100 éves partnerségi megállapodást – Starmer a Sky News-nak arról beszélt: az Egyesült Királyság „teljes mértékben részt fog venni” az ukrajnai tartós béke fenntartására irányuló erőfeszítések támogatásában.

Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Királyság kész-e békefenntartó csapatokat küldeni Ukrajnába egy esetleges tűzszünet megfigyelésére, Starmer elmondta, hogy látogatása során megvitatta a kérdést Zelenszkijjel.

„Számos szövetségesemmel tárgyaltam erről ... beleértve a ma itt lévő Zelenszkij elnököt is” – mondta Starmer a Sky Newsnak adott interjúban.

Idézet
De teljes mértékben ki fogjuk venni a részünket. Mindig is az egyik vezető ország voltunk Ukrajna védelmét illetően, így ebből kiolvasható, hogy teljes mértékben részt fogunk venni”

– tette hozzá.

Eközben Dmitrij Peszkov,a Kreml szóvivője nem kívánta kommentálni a Bloomberg hírügynökségnek azt az értesülését, amely szerint Oroszország és Ukrajna Katarban a nukleáris létesítmények biztonságáról tárgyalt.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter-jelöltnek azzal a kijelentésével kapcsolatban, miszerint az ukrajnai rendezés érdekében mind Moszkvának, mind Kijevnek engednie kell,

Peszkov emlékeztetett arra, hogy Oroszország „rendkívül világos és mindenki számára jól ismert” álláspontját Vlagyimir Putyin orosz elnök még nyáron ismertette.

Putyin június 14-én az orosz külügyminisztériumban kijelentette, hogy Oroszország kész a harci cselekmények beszüntetésére és a tárgyalások megkezdésére, amint Kijev bejelenti, hogy visszavonja csapatait a donyecki, luhanszki, a herszoni és zaporizzsjai régióból, és lemond a NATO-csatlakozásról.

Közölte, hogy

Ukrajnának tömbön kívüli, semleges és atomfegyvermentes országnak kell lennie, valamint „demilitarizálást” és „nácitlanítást” kell végrehajtania.

Az orosz elnök értésre adta, hogy Ukrajna legitim vezetésének a parlamentet tartja, és kitért az Oroszország ellen bevezetett szankciók visszavonására is.

Peszkov csütörtökön újabb megalapozatlan vádnak nevezte Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek azt az állítását, miszerint Oroszország világszerte terrortámadásokat tervez teherszállító repülőgépek ellen. Azt mondta, hogy Varsó ezen a téren „igyekszik megőrizni vezető szerepét más európai országokkal szemben”.

Marija Zaharova külügyi szóvivő csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján azt hangoztatta:

azoknak a vádaknak, amelyek szerint Moszkvának köze van a balti-tengeri kábelek megrongálódásához, az orosz olajexport akadályozása a célja,

valamint az előfeltételek megteremtése a nemzetközi hajózás önkényes korlátozásához a Balti-tengeren, amelyre több NATO-ország a szövetség belső tengereként tekint.

Zaharova szerint Finnország, Észtország és más uniós országok próbálják szabotázsnak minősíteni a történteket, és miattuk az orosz olajszállító „árnyékflottát” felelőssé tenni.

Az orosz diplomata azzal vádolta meg Washingtont, hogy ő bujtotta fel Kijevet a Török Áramlat gázvezetéket ellátó, a Krasznodari területen lévő Russzkaja kompresszorállomás elleni január 11-i „terrortámadásra”.

Azt hangoztatta, hogy az amerikai és az ukrán fél együttműködik, és „mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza a stabil, elfogadható árú, jó minőségű orosz gáz Európába szállítását, és megtisztítsák a piacot a drága amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) számára”.

Zaharova megfogalmazta Oroszország azon elvárását, hogy Törökország segítsen megelőzni a hasonló támadásokat.

Szerinte mindazoknak, akik részt vesznek az infrastrukturális projektekben, ugyanakkor fegyverekkel, drónokkal, egyéb eszközökkel látják el Ukrajnát, „meg kell érteniük, hogy egy bizonyos ponton a két folyamat között rövidzárlat jön létre, és a saját projektjeikre éppen az általuk szállított fegyverekkel csaphatnak le”.

Bírálta Brüsszelnek a Török Áramlat elleni ukrán dróntámadásra adott „lanyha” reagálását.

Aljakszandr Volfovicsnak, a fehérorosz biztonsági tanács államtitkárának azzal az állításával kapcsolatban, amely szerint a Nyugat azt tervezi, hogy a fehérorosz radikálisok erőivel elfoglaltatja a kelet-európai ország egyik régióját, Peszkov leszögezte: Oroszországnak kötelessége szavatolni Fehéroroszország biztonságát, és nem hagyja bajban szövetségesét.

Moszkva szállít gázt Transznisztriának, de Moldova közreműködését kéri
Oroszország kész gázzal megsegíteni a szakadár Dnyeszter Menti Köztársaságot, de ehhez szükség van Moldova részvételére is – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.
„Moszkva kész segítséget nyújtani, Moldova részéről ehhez pusztán logisztikai lépéseket kellene tenni a szállítás és a szerződéskötés terén. Eddig nem hallottunk nyilatkozatokat az erre való készségről” – mondta
A Dnyeszter menti terület vezetője, Vadim Krasnoselsky szerdán azt hangoztatta, hogy a közeljövőben a „humanitárius segítségnyújtás” részeként újraindulhat a gázszállítás az el nem ismert entitásba.
A Kommerszant című orosz napilap értesülése szerint Moszkva és Tiraszpol azon dolgozik, hogy a szállítás ne az Ukrajnát elkerülő Török Áramlat gázvezetéken történjen, ahogyan azt korábban javasolták, hanem az európai spotpiacon vásároljanak gázt, közvetítő cég segítségével.
Számítások szerint ezzel a konstrukcióval januártól áprilisig napi mintegy 3 millió köbméter gázt szerezhetnének be, 164 millió dollár értékben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé
2025. május 08., csütörtök

„Leleplezés”: a Tisza Párt elnöke szerint az Orbán-kormánynak azért kell mennie, mert ütőképes hadsereget akar

Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.

„Leleplezés”: a Tisza Párt elnöke szerint az Orbán-kormánynak azért kell mennie, mert ütőképes hadsereget akar
2025. május 08., csütörtök

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát
2025. május 08., csütörtök

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is
2025. május 08., csütörtök

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára

Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára
2025. május 08., csütörtök

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak

A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak
2025. május 08., csütörtök

Simion népszavazást írna ki az eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.

Simion népszavazást írna ki az eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról
2025. május 08., csütörtök

Friedrich Merz: az illegális migráció drasztikus korlátozására van szükség

Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.

Friedrich Merz: az illegális migráció drasztikus korlátozására van szükség
2025. május 08., csütörtök

Gáza háború utáni amerikai irányításáról egyeztetett az Egyesült Államok és Izrael

Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut

Gáza háború utáni amerikai irányításáról egyeztetett az Egyesült Államok és Izrael
2025. május 08., csütörtök

Fokozódik a konfliktus, tüzérségi párbajt és légi csatát is vívott egymással az indiai és a pakisztáni hadsereg

India és Pakisztán szerda este tüzérségi párbajt vívott a vitatott kasmíri térségben lévő de facto határon keresztül – közölte az indiai védelmi szóvivő az indiai igazgatású Kasmírban.

Fokozódik a konfliktus, tüzérségi párbajt és légi csatát is vívott egymással az indiai és a pakisztáni hadsereg