Archív felvétel
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Az Európai Bizottság (EB) felszólító levelet küldött szerdán Romániának és további hét államnak (Ciprusnak, Hollandiának, Magyarországnak, Portugáliának, Spanyolországnak, Szlovákiának és Szlovéniának), amiért nem jelentettek be az ötödik pénzmosási irányelvre vonatkozó végrehajtási intézkedést – tájékoztat az EB szerdai közleménye.
2020. február 12., 17:142020. február 12., 17:14
2020. február 12., 17:222020. február 12., 17:22
Ebben az Agerpres szerint rámutatnak, a pénzmosás visszaszorítását célzó szabályok nélkülözhetetlen eszközei a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemnek. A közelmúlt pénzmosási botrányai rávilágítottak arra, hogy uniós szinten szigorúbb szabályokra van szükség. Az egy-egy tagállamban tapasztalható joghézagok hatással vannak az EU egészére, ezért a bűnözés elleni fellépés és a pénzügyi rendszer védelme megköveteli az uniós szabályok hatékony végrehajtását és felügyeletét.
2020. január 10-éig valamennyi tagállamnak át kellett ültetnie az ötödik pénzmosási irányelv szabályait.
Amennyiben a tagállamok két hónapon belül nem adnak kielégítő választ, az Európai Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt küld nekik. A felszólító levél a kötelezettségszegési eljárás első hivatalos lépése.
Felszólító levélben figyelmeztette szerdán Romániát az Európai Bizottság (EB), hogy megfelelően hajtsa végre az uniós fa- és fatermékpiaci rendeletet, amely tiltja, hogy a faipari vállalatok illegálisan kitermelt rönkökből előállított termékeket gyártsanak és hozzanak forgalomba az uniós piacon – tájékoztat az EB közleménye. A felszólító levél formailag a kötelezettségszegési eljárás első lépését jelenti.
– mutat rá az EB.
Mindemellett az Európai Bizottság megállapította, hogy a román hatóságok az erdőgazdálkodás és ezen belül a fakitermelési engedélyek kiadása során elmulasztják előzetesen felmérni a védett élőhelyekre gyakorolt hatásokat, márpedig ezt megkövetelik az élőhelyvédelmi és a stratégiai környezeti vizsgálatról szóló irányelvek. Emellett a nyilvánosságnak nincs teljes hozzáférése az erdőgazdálkodási tervekben szereplő környezeti információkhoz – állítják az Agerpres szerint. Az EB azt is megállapította, hogy egyes Natura 2000 területek védett erdei élőhelyeit is felszámolták, semmibe véve az élőhelyvédelmi és a madárvédelmi irányelv előírásait.
„A Bizottság ezért szerdán úgy határozott, hogy felszólító levelet küld Romániának, és egy hónapot biztosít számára, hogy megtegye a Bizottság által feltárt hiányosságok orvoslásához szükséges intézkedéseket. Ellenkező esetben a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt küld a román hatóságoknak” – mutat rá a közlemény.
Ugyanakkor az Európai Bizottság sürgeti Romániát, Görögországot és Máltát, hogy fogadják el a levegőszennyezés csökkentését célzó első országos programjukat, majd juttassák el azt a Bizottsághoz, amint azt az egyes légköri szennyező anyagok kibocsátásának csökkentéséről szóló, (EU) 2016/2284-es irányelv előírja.
Az EB szerdai közleményében leszögezi, az irányelv előírja a tagállamoknak, hogy dolgozzanak ki, fogadjanak el és ültessenek gyakorlatba egy, az éves károsanyag-kibocsátásaik korlátozását célzó programot. A jogszabály célja olyan levegőminőség elérése, amely nem ártalmas és nem jelent számottevő kockázatot az emberi egészségre és a környezetre nézve.
Az EB ezért úgy határozott, hogy felszólító levelet bocsát ki, amelyben két hónapot ad az említett tagországoknak a válaszadásra, valamint arra, hogy elfogadják és eljuttassák hozzá a szóban forgó tervet. Ellenkező esetben az EB úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt küld a román, a görög és a máltai hatóságoknak. A felszólító levél ez esetben is a kötelezettségszegési eljárás első lépését jelenti.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
szóljon hozzá!