A Huawei segítségével a kínai kormány lehallgathatta a holland KPN Telecom távközlési vállalat ügyfeleit
Fotó: Veres Nándor
A Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat segítségével a kínai kormány lehallgathatta a KPN Telecom NV holland távközlési vállalat ügyfeleit, közöttük a holland kormány több tagját – közölte a holland sajtó a KPN által tíz éve készített, nemrégiben kiszivárgott, titkosított jelentésére hivatkozva hétfőn.
2021. április 19., 14:162021. április 19., 14:16
A beszámolók szerint a holland távközlési vállalat belebukhat abba, hogy a 2010-ben készített, titkosított jelentését nem hozta nyilvánosságra, a dokumentum szerint ugyanis a Huawei munkatársai, mind a KPN épületein belül, mind pedig Kínából „illetéktelenül, ellenőrizetlenük és korlátlanuk” lehallgathatták az hágai központú cég és Telfort nevű leányvállalata által kiosztott mobilszámokat.
A lehallgatások akkor történhettek, amikor a KPN 2009 folyamán a Huawei technológiáját használta. Ekkor a holland cég hágai központjában hat kínai alkalmazott dolgozott.
A távközlési szolgáltató még abban az évben ellenőrzést kért a Huaweihez kapcsolódó esetleges kockázatok megállapítására, miután a holland titkosszolgálat (AIVD) már többször figyelmeztette a vállaltot az esetleges kínai kémkedési tevékenyég lehetőségére.
Hogy a leghallgatások megtörténetek-e, s ha igen, milyen gyakran, a jelentésből nem derül ki – írták.
A jelentésből kiderült az is, hogy a dokumentum alapján a KPN még 2010-ben úgy döntött, nem szervezi ki mobil törzshálózatának teljes karbantartását, a biztonsági kockázatok elkerülése érdekében pedig fejlesztéseket hajt végre. A KPN friss közleménye szerint nincs arra utaló jel, hogy a kínai vállalat bárkit lehallgatott volna, vagy ellopta volna ügyfeleinek adatait. Ha a cég ilyen esetről tudomást szerzet volna, haladéktalanul tájékoztatta volna az illetékes hatóságokat és az ügyfeleket – írták.
Hozzátették: a Huawei alkalmazottai nem rendelkeztek hozzáféréssel a KPN kulcsfontosságú hálózatához és adataihoz, a kínai vállalat mindenkor a KPN engedélye szerint működött a hágai központban. Ez vonatkozott mind a Huawei, mind pedig a KPN által a tevékenységének támogatására alkalmazott alvállalkozókra is.
A De Volksrant című helyi napilap 2019-ben arról írt, hogy „titkos hátsó ajtóval” rendelkezhet a kínai Huawei a KPN hálózatában, amelyen keresztül hozzáférhet a felhasználók adataihoz. A cikk szerint a holland titkosszolgálat is vizsgálatot folytatott az ügyben, egyebek mellett azt próbálták megállapítani, hogy a biztonsági rések lehetővé tették-e a kémkedést a pekingi kormány számára. A kínai óriáscég meglepetésének adott hangot a sajtóhírrel kapcsolatban, és azt közölték, hogy a vállalat világszerte a helyi törvények betartásával működik, zárva tartják az ajtót a hálózatukat olyan tevékenységekre felhasználni próbáló kormányok és mások előtt, amelyek sértenék a kiberbizonságot.
Románia a továbbiakban is Ukrajna támogatásának logisztikai csomópontja marad – jelentette ki Ilie Bolojan az Európai Tanács csütörtöki ülése utáni sajtótájékoztatóján.
Több mint 6200 külföldön élő román állampolgár igényelt választási levélcsomagot a román állandó választási hatóságtól (AEP) a májusban megrendezendő, megismételt elnökválasztára – közölte pénteken a hatóság.
A Hamász három rakétát lőtt ki Tel-Avivra csütörtökön. A BBC szerint ez az első alkalom, hogy a terrorszervezet reagált, mióta Izrael újraindította katonai offenzíváját a Gázai övezetben.
Az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Tűz és áramszünet miatt egész napra bezárt pénteken a londoni Heathrow repülőtér. A zárlat többszázezer utast érint, és a repülőtér tágabb körzetében 16 ezernél több lakóingatlan is áram nélkül maradt. A tűz közvetlen körzetét a hatóságok kiürítették.
A Trump-adminisztráció a Romániára vonatkozó vízummentességi program esetleges elhalasztását fontolgatja, mivel az új amerikai elnök a migráció elleni küzdelemre és az amerikai határok megerősítésére összpontosít.
Megvétóztam a közös nyilatkozatot Ukrajna ügyében, ameddig a magyarok nem mondják el véleményüket Ukrajna európai uniós tagságáról, addig semmilyen ezzel kapcsolatos közös álláspontot nem tudunk támogatni – mondta Orbán Viktor.
Hétfőn Rijádban orosz-amerikai tárgyalások lesznek Ukrajnáról – közölte Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója.
Elérhette a negyedmilliót az ukrajnai hadszíntéren elesett orosz katonák száma – áll a brit katonai hírszerzés csütörtökön ismertetett helyzetértékelésében.
Az Európai Bizottság folyósította Ukrajnának a világ hét legfejlettebb iparú országával (G7) közösen jóváhagyott mintegy 45 milliárd eurós pénzügyi hiteltámogatás második, egymilliárd eurós részletét – tájékoztatott a brüsszeli testület csütörtökön.
szóljon hozzá!