Fotó: Ukrán védelmi minisztérium
Volodimir Zelenszkij hétfőn lemondásra szólította fel az ukrán hadsereg főparancsnokát, Valerij Zaluzsnijt, de a népszerű tábornok ezt elutasította, ami olyan találgatásokat váltott ki, hogy helyette őt fogják elbocsátani – írta kedden este a Guardian.
2024. január 31., 07:422024. január 31., 07:42
A kettejük közötti feszültség már hetek óta lappang a nyári ukrán ellentámadás kudarca miatt, de az a felvetés, hogy Zaluzsnij távozhat, mégis sokakat sokkolt a lap szerint.
Olekszij Goncsarenko ukrán ellenzéki képviselő, a tábornok szövetségese a Guardiannek elmondta, hogy úgy tudja, hogy „az elnök lemondásra kérte Zaluzsnijt, de ő ezt elutasította”.
„Személy szerint úgy gondolom, hogy ez egy rossz ötlet. Nincsenek alapvető problémák közöttük, de Zelenszkij hivatala aggódott amiatt, hogy Zaluzsnij politikai és nem katonai nyilatkozatokat tett” – mondta Goncsarenko.
A közösségi médiában hétfő délután felröppentek olyan várakozások, hogy Zaluzsnijt akár azonnal menesztik.
Nem egyértelmű, hogy az ügy ezzel véget ér. Goncsarenko szerint Zelenszkij a közvélemény és a nemzetközi reakciók felmérése után leválthatja Zaluzsnijt – ez a folyamat a védelmi miniszter támogatását igényli.
Budanovot az év elején Olekszij Reznyikov védelmi miniszter lehetséges utódjaként emlegették, egy másik elhúzódó menesztési ügyben, amely hasonló találgatásokkal kezdődött.
Nem világos, hogy Zaluzsnij esetében milyen alternatív katonai stratégia lenne elképzelhető, tekintve Oroszország megerősödött frontvonalbeli pozícióit, miközben Ukrajna legsürgetőbb válsághelyzete nem a csatatér, hanem az amerikai kongresszus meggyőzése arról, hogy hagyjon jóvá egy 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot, amely egy évre vagy annál is többre biztosítaná az Egyesült Államok fegyverellátását.
Használt görög fegyverek kerülhetnek Ukrajnába
Görögország értékesítheti feleslegessé vált, illetve lejáró szavatosságú lőszereit, hogy azokat Ukrajnának adhassák – közölte kedden Níkosz Déndiasz görög védelmi miniszter a Real Fm rádiónak adott interjújában.
A miniszter azokat az értesüléseket kommentálta, amelyek szerint Washington fegyvereket kért Ukrajna számára az athéni vezetéstől egyfajta ellentételezés gyanánt az ötödik generációs F-35-ös harci repülők szállításáért.
„Az Egyesült Államok többször kért minket a felesleges lőszerek átadására Ukrajnának. Vannak lőszerek, amelyeknek szavatossági ideje belátható időn belül lejár, vagyis eladhatjuk őket, de valamikor pótolnunk kell őket. Ez nagy bevételt fog jelenteni a görög fegyveres erőknek, amire szükségünk is van” – mondta Déndiasz.
A tárcavezető „több tízmillió euróra” becsülte a bevételt, amely a lőszerek eladásából származhat.
A Pentapostagma.gr görög hírportál korábban azt közölte, hogy az Egyesült Államok 50 ezer 105 milliméteres, 20 ezer 155 milliméteres és ötezer 203 milliméteres lövedéket tervez vásárolni Görögországtól, hogy ezzel feltöltsék az ukrán hadikészleteket. A tárgyalások végső fázisban vannak, a görög fél pedig 47 millió dollárt kért a harceszközökért.
Az április óta Kanadában pusztító erdőtüzek füstje elérte Északnyugat-Európát, és a következő napokban tovább fog terjedni a kontinensen – figyelmeztetett kedden az Európai Unió Copernicus légkörfigyelő szolgálata (CAMS).
Az ukrán erők víz alatti robbanószerkezetekkel felrobbantották kedden a Krími híd tartóoszlopait – közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).
Oroszország a béketárgyalásokon közölte Ukrajnával: csak akkor hajlandó beleegyezni a háború befejezésébe, ha Kijev újabb nagy területeket ad át, és elfogadja hadserege méretének korlátozását – derül ki az orosz média által ismertetett emlékeztetőből.
Az ENSZ főtitkára független vizsgálatot kért a Gázai övezetben egy segélyosztó központ közelében vasárnap állítólagosan megölt palesztinok ügyében.
Románia továbbra is kiáll Ukrajna mellett – szögezte le Nicușor Dan államfő, miután hétfőn Vilniusban találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Donald Trump a korábbi adminisztráció bevándorláspolitikáját hibáztatta a Coloradóban elkövetett zsidóellenes támadásért, amelyben vasárnap 8 ember sebesült meg. Az amerikai elnök erről hétfőn kiadott közleményében írt.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök bejelentette hétfőn, hogy „a lehető leghamarabb” bizalmi szavazást kezdeményez kormánya ellen, amit azzal indokolt, hogy az elnökválasztás után előre kell mozdítani a kabinet munkáját, „tekintet nélkül a körülményekre”.
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter hétfőn nehezményezte, hogy Oroszország csak az aznapi tárgyalásokon adta át a békejavaslatról szóló memorandumát, mondván, hogy „az oroszok ismét az időt húzzák”.
A kormánypárti politikusok arra számítanak, hogy Donald Tusk miniszterelnök a héten bizalmi szavazást kezdeményez kormánya ellen.
Hatezer katona holttestét adja át egyoldalúan Oroszország Ukrajnának, és átveszi az orosz tisztek holttestét, ha vannak ilyenek, a felek emellett a legnagyobb léptékű fogolycserében állapodtak meg – jelentette ki Vlagyimir Megyinszkij.
szóljon hozzá!