Gondok a klubban? A Bukaresti Kilencek közül többnek nem tetszik Budapest Ukrajnával kapcsolatos álláspontja
Fotó: Wikipédia
Az Észak-atlanti Szövetség keleti szárnyának tagállamai fontolgatják, hogy kizárják Magyarországot a Bukarest Kilencek néven ismert csoportból – közölte a Financial Times a csoporton belüli forrásokra hivatkozva.
2024. június 11., 13:302024. június 11., 13:30
A lap szerint a magyar kormány „feldühítette” a NATO keleti tagállamait tömörítő csoport tagjait, mivel „makacsul” blokkolta az Ukrajnával kapcsolatos közös döntéseket.
A 2015-ben létrehozott csoporthoz Bulgária, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország, Lettország, Lengyelország, Románia és Szlovákia tartozik. Valamennyien a Szovjetunió vagy a Varsói Szerződés egykori tagjai, jelenleg pedig NATO- és EU-tagállamok.
A legutóbbi találkozókon Magyarország megvétózta a csoport közös következtetéseit az Ukrajnának nyújtott segélyek növeléséről és a NATO által az országnak nyújtott katonai támogatás növelésére vagy a NATO-tagság iránti kérelmének felgyorsítására tett lépések jóváhagyásáról.
A B9-ek vezetői kedden Rigában találkoznak, és egyes tisztségviselők szerint Magyarország ismét elutasítja egy olyan nyilatkozattervezet jóváhagyását, amelyhez a többiek már hozzájárultak.
Egy másik forrás szerint a legutóbbi találkozókat „kemény” megbeszélések jellemezték, és nehéz lesz megszervezni a jövőbeli találkozókat, hacsak nem lesznek együttműködőbbek.
Magyarország nem államfői szinten képviselteti magát a találkozón, hanem a rigai nagyköveten keresztül – közölte Edgars Rinkevics lett elnök hivatalának egyik szóvivője.
– tette hozzá a hivatal.
Ehelyett nyilatkozatot adnak ki Lettország, Románia és Lengyelország elnökeinek nevében, akik közösen adnak otthont a találkozónak Rigában – közölte hétfőn Edgars Rinkevics lett elnök szóvivője a Reuters hírügynökséggel.
Tagjai a NATO kelet-európai tagállamai: Lengyelország és Románia mellett Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia és Szlovákia. Célja a NATO keleti szárnyának országai közötti katonai együttműködés elmélyítése, valamint a legfontosabb biztonságpolitikai kérdések megvitatása.
A csoportosulás létrejötte elsősorban a Krím és Kelet-Ukrajna 2014-es orosz inváziójára adott reakció volt.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!