Csak propaganda? Az ukrán hadsereg szerint az ilyen videók egy része csak orosz dezinformáció
Fotó: Videófelvétel
Az ukrán szárazföldi erők állítása szerint a közösségi hálózatokon a mozgósító tisztekkel vagy a fegyveres erők katonáival való konfliktusokat ábrázoló videók „jelentős része” az „ellenséges információs művelet” terméke – olvasható egy vasárnapi Telegram-bejegyzésében.
2024. június 03., 10:592024. június 03., 10:59
A parancsnokság a Kyiv Independent szerint közölte, hogy információkat kapott megrendezett verésekről és olyan felvételekről, amelyeket a megszállt területeken más régiókból származó rendszámmal rendelkező gépkocsikkal és kisbuszokkal készítettek, és amelyeket rossz minőségben filmeztek, hogy hitelesnek tűnjenek.
Az ukrán tisztviselők által erőszakkal besorozott férfiakat ábrázoló videók rendszeresen megjelennek a közösségi médiában, és
Több esetben is felmerült a gyanú, hogy a besorozást végző tisztviselők visszaéléseket követtek el civilekkel és sorkatonákkal szemben, mióta Ukrajna a 2022-es teljes körű orosz inváziót követően nagyszabású mozgósításba kezdett.
Eközben
Egyben felszólította az ázsiai-csendes-óceáni térség országait, hogy csatlakozzanak egy közelgő békecsúcshoz, amely kapcsán azzal vádolta meg Oroszországot, hogy meg akarja hiúsítani.
Zelenszkij a megjegyzéseket Szingapúrban tette, miután meglepetésszerűen megjelent az ázsiai-csendes-óceáni térség védelmi vezetőinek találkozóján, amelyen Kína és az Egyesült Államoka is részt vesz. A az Ukrajnáról szóló nemzetközi békekonferenciát június 15-16-án tartaják Svájcban.
„Kína Oroszországnak nyújtott támogatásával a háború tovább fog tartani. Ez rossz az egész világnak” – mondta Zelenszkij egy sajtótájékoztatón.
Kína hivatalosan semlegesnek nyilvánította magát a konfliktusban, és azt állítja, hogy a béke híve, még akkor is, ha a 2022. februári ukrajnai invázió óta Moszkva kulcsfontosságú gazdasági támogatójává vált, és szorosabbra fűzte amúgy is szoros stratégiai és diplomáciai partnerségét Oroszországgal.
és figyelmeztette Pekinget, hogy ennek a támogatásnak következményei lesznek – ezt az állítást Peking cáfolta, mondván, hogy egyik félnek sem szállított fegyvereket, és szigorú exportellenőrzést tart fenn a kettős felhasználású termékek tekintetében.
Zelenszkij vasárnapi megjegyzéseiben utalt ilyen támogatásra, mondván, hogy bizonyos elemek, amelyek Oroszország fegyverzetének egy részét alkotják, „Kínából származnak”.
Az ukrán vezető arra is figyelmeztetett, hogy
„Oroszország megpróbálja megzavarni a békecsúcsot, és ez igaz... (Oroszország) most a világ számos országát járja körbe, és a mezőgazdasági termékek, az élelmiszerek, a vegyi termékek blokádjával fenyegeti őket... egyszerűen csak nyomást gyakorol a világ többi országára, hogy ne legyenek jelen a csúcstalálkozón” – mondta Zelenszkij, miután beszédet tartott a védelmi konferencián.
Amikor később Kína nyilatkozatáról kérdezték, miszerint nem vesz részt a békecsúcson,
„Sajnálatos, hogy egy ilyen nagy, független, erős ország, mint Kína, eszköz Putyin kezében” – mondta Zelenszkij.
Az ukrán vezető hozzátette, hogy Szingapúrban nem volt találkozója kínai képviselőkkel, annak ellenére, hogy ukrán részről érdeklődés mutatkozik a további párbeszéd iránt.
Kína a múlt héten közölte, hogy nem küld delegációt a békecsúcsra, mondván, hogy minden nemzetközi békekonferenciának „Oroszország és Ukrajna elismerésével, minden fél egyenlő részvételével és minden béketerv tisztességes megvitatásával” kell rendelkeznie.
Azt is kijelentette, hogy Kína a konfliktusban egyik félnek sem szállított fegyvert, és „szigorúbb ellenőrzést” vezetett be a kettős felhasználású termékek exportjára.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!