Gulyás Gergely indokolhatatlannak, elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak ítélte, amit a Momentum tett
Fotó: MTI/Soós Lajos
Az ellenzéki Momentum Mozgalom határon túli politikája, a román és szlovák politikusok támogatása is terítékre került a magyar Országgyűlés hétfői ülésén.
2019. november 18., 22:522019. november 18., 22:52
2019. november 18., 23:012019. november 18., 23:01
Az azonnali kérdések során a Fidesz parlamenti képviselője azt firtatta, hogy a Momentum miért „üzent hadat” a határon túli magyaroknak. Ezzel arra utalt, hogy Fekete-Győr András, az ellenzéki alakulat vezetője a romániai államfőválasztás november 10-ei első fordulója előtt részt vett a Mentsétek meg Romániát (USR) kolozsvári nagygyűlésén, amelyen felszólalt, és támogatásáról biztosította a párt jelöltjét, Dan Barnát.
Felszólalásában a fideszes Tilki Attila arra hívta fel a figyelmet, hogy a Momentum elnöke „a magyarellenességről ismert, korábban egy fasiszta szervezetben tevékenykedő román politikussal kampányolt, egy súlyos korrupciós botrányba keveredett jelölt mellett”. (A honatya vélhetően a politikai karrierjét a szélsőségesen nacionalista Vatra Românească szervezetben kezdő Dacian Cioloș volt kormányfőre, valamint az uniós források illetéktelen felhasználásával meggyanúsított Barnára gondolt). Tilki hozzátette: a Momentum alelnöke, Donáth Anna pedig Szlovákiában „támadta hátba” a magyarokat azzal, hogy egy szlovák pártnak kampányolt, és arra szólította fel a magyarokat, hogy legyenek büszke szlovákok. „Ezzel a Momentum hadat üzent a határon túli magyar közösségeknek. Miért teszik ezt? Internacionalista ködképet kergetnek, vagy tudatosan, utasításra cselekednek?” – tette fel a kérdést.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt felelte: „eddig a román ügynökök fedésben dolgoztak Magyarországon akkor is, ha magyar nemzetiségűek voltak”. Indokolhatatlannak, elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak ítélte, amit a Momentum tett. Gulyás ugyanakkor képtelenségnek nevezte, hogy román szélsőjobboldaliak jobban képviselnék a magyar érdeket, mint a magyarok. „Az egykor volt SZDSZ is irul-pirul szégyenében” – idézte Gulyást az MTI. Szerinte a Momentumnak a nemzeti ügyek iránt még annyi „hallása”sincs, mint az egykori SZDSZ-nek volt. A miniszter megjegyezte azt is: az egykor nemzeti pártként indult Jobbik is közös listákat állított a Momentummal. Kijelentette: aki a magyar politikai közösség tagja, annak egyértelműen vissza kell utasítania a Momentum cselekedeteit.
Később Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője is szóvá tette, hogy a Momentum a szlovákiai és a romániai kampányban is saját nemzete képviselőivel szemben az „ideológiai barátait” támogatta. „Ez nem 21 századi, hanem magyarellenes politika, pont olyan, amint amit a baloldal korábban produkált, a rendszerváltás előtt és után” – jelentette ki a kormánypárti politikus.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!