Az RMDSZ elnöke Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Az Európai Uniónak, a NATO-nak mihamarabb meg kell állítania az orosz agressziót – jelentette ki brüsszeli tárgyalásai során Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
2022. március 24., 23:162022. március 24., 23:16
2022. március 25., 00:012022. március 25., 00:01
A bukaresti kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget betöltő politikus többek között Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével, Manfred Weberrel, az EP néppárti (EPP) frakcióvezetőjével és Antonio López-Istúrizzal, az Európai Néppárt főtitkárával folytatott megbeszélést.
„A mi történelmi tapasztalatunk, hogy keletről sem szabadság, sem jólét, sem biztonság nem jön, ezért az Európai Uniónak, a NATO-nak az orosz agressziót meg kell állítania mihamarabb. Ebben Romániára és a kormánykoalíció tagjára, az RMDSZ-re számítani lehet” – közölte a szövetségi elnök. Úgy értékelte, hogy amennyiben az orosz agresszió folytatódik, a menekülthullám első, lassan lezáruló fázisa után következik egy még erősebb hullám. A feladat szerinte továbbra is az, hogy Románia fogadja a háborús menekülteket, ellássa és minden segítséget megadjon nekik.
Kelemen Hunor úgy vélekedett, hogy a háború át fogja rajzolni a világot és Európát. Ezért szerinte a gazdasági válság következtében a polgárok problémáit, az energiaárakat, az élelmiszerellátást az Európai Uniónak egységesen kell majd kezelnie, miközben nem veszítheti el azt a technikai, gazdasági, politikai előnyét sem, amelyet az elmúlt évtizedekben felhalmozott. „Bármilyen reform során mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a nemzeti kisebbségek alakítói legyenek a jövőnek, és megkapják azt a védelmet, amelyre szükségük van” – állapította meg az RMDSZ-elnök.
A miniszterelnök-helyettes Michael Gahlerrel, az EPP külügyi szakmai vezetőjével és David McAllisterrel, az EP külügyi bizottságának elnökével is egyeztetett. A külügyi szakemberekkel az orosz-ukrán háború kapcsán arról tanácskoztak, miként tudja magát függetleníteni az Európai Unió az orosz gáztól és olajtól, és arról is, hogy a menekültek és háború területén maradt emberek megsegítésében részt kell vállalni. „Abban mindannyian egyetértettünk, hogy sem az EU, sem a NATO nem lehet közvetlenül része a háborúnak” – közölte Kelemen. Hozzátette, az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciókat életben kell tartani és tovább bővíteni, a legfontosabb, hogy megőrizzék a Nyugat egységes fellépését.
Észak-Korea kész a győzelemig segíteni Oroszországot az ukrajnai konfliktusban – jelentette ki Coj Szon Hi észak-koreai külügyminiszter, amikor pénteken Moszkvában fogadta őt Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője.
Tizennégy ember meghalt és sokan megsérültek pénteken, amikor leszakadt az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része. Miloš Vučević szerb kormányfő szerint a mai Újvidék egyik legnehezebb napja a világháború óta.
A spanyolországi áradások halálos áldozatainak száma 205-re emelkedett – jelentették be pénteken a regionális hatóságok a The Guardian szerint.
Észak-Korea bejelentette pénteken, hogy előző nap a Keleti-tenger irányába kísérleti jelleggel indított interkontinentális ballisztikus rakétája egy Hvaszong-19 elnevezésű, új fejlesztésű eszköz volt.
Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt az illegális termékek értékesítésével.
Több tucat román állampolgár rekedt a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, miután a Barcelonából induló repülőgépük nem tudott leszállni a célállomáson, a temesvári Traian Vuia Nemzetközi Repülőtéren, ezért a magyar fővárosba irányították.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közösségi médiában közzétett hosszas bejegyzésben sürgette a nyugati szövetségeseket csütörtökön, hogy dolgozzanak ki „konkrét megoldásokat” Ukrajna további támogatására.
Izrael „magas fokú készültségben” áll egy lehetséges iráni válaszcsapás lehetősége miatt – közölte egy izraeli katonai forrás a CNN-nel.
A spanyolországi áradásuk után eltűntként nyilvántartott 16 román állampolgár esetében megerősítést nyert, hogy életét vesztette – közölte pénteken a román külügyminisztérium; közben a spanyol sajtó egy háromtagú román család haláláról is beszámolt.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
szóljon hozzá!