A tálib vezető az utolsó időszakban Kabulban bujkált
Fotó: Wikipédia
Éveken keresztül bujkált Afganisztán zord hegyvidékén a vasárnap Kabulban likvidált Ajmán az-Zaváhíri, az al-Káida terrorszervezet vezetője, aki életének utolsó hónapjait az afgán főváros egyik elegáns, kifejezetten biztonságosnak számító negyedében töltötte, a tálib mozgalom több vezető tisztségviselőjének közeli szomszédságában.
2022. augusztus 02., 18:062022. augusztus 02., 18:06
A tálibok az Egyesült Államokkal 2020-ban aláírt dohai megállapodásban azt ígérték, hogy nem adnak menedéket az al-Káida tagjainak az ország területén. Csaknem egy évvel az amerikai csapatok kaotikus kivonulása után felmerül a kérdés, hogy milyen szerepe volt a tálib vezetésnek abban, hogy a 2001. szeptemberi, csaknem 3000 halálos áldozattal járó egyesült államokbeli terrortámadások egyik fő szervezőjének tartott Zaváhíri menedékre lelt Afganisztánban.
A Serpúr nevű városrészben jellemzően tágas, kertes házak vannak, helyenként úszómedencével, és néhány kilométerre van az Egyesült Államok és több más NATO-ország nagykövetsége. Korábban Hamid Karzai és Asraf Gáni volt afgán elnök, illetve Afganisztánban aktív nemzetközi segélyszervezetek tisztségviselői is építtettek arrafelé maguknak házat, manapság pedig több tálib vezető lakik ott a családjával – mondta el egy kabuli rendőrségi tisztségviselő.
Az amerikai hatóságok azt észlelték, hogy Zaváhíri nem hagyja el a házat, és többször is azonosították őt azon az erkélyen, ahol aztán a végső csapást mérték rá.
Egy környéken lakó nő a Reuters hírügynökségnek elmesélte, hogy a házuk óvóhelyére siettek, amikor hallották a robbanást vasárnap. Később a háza tetejéről szétnézve nem tapasztalt a környéken semmiféle felfordulást vagy mozgolódást, ezért feltételezte, hogy ismét valamilyen rakétacsapás történhetett, ami nem ritka esemény az afgán fővárosban.
Korábban – 2001 után – jellemzően a Hilmend tartománybeli hegyekben élt. Ugyan igyekezett kerülni a feltűnést, mégis több alkalommal átlépett pakisztáni területre is – állította a névtelenül nyilatkozó magas rangú tálib vezető.
2006 januárjában a CIA légicsapást mért egy falura Bádzsaúr pakisztáni törzsi régióban, abban a hitben, hogy Zaváhíri épp ott tartózkodik. A támadásban legalább tizennyolc falusi meghalt, de a terrorista vezetőt nem sikerült likvidálni.
Az AP amerikai hírügynökség washingtoni hírszerzési forrásokból úgy értesült, hogy Zaváhírit Szirádzsuddín Hakkáni tálib vezető egyik közeli munkatársának házában ölték meg. A Hakkáni-hálózat a Hakkáni családhoz köthető iszlamista lázadó csoport, az 1980-as években a szovjet erőkkel, az utóbbi húsz évben pedig az amerikai, illetve NATO-vezetésű csapatokkal és az előző afgán kormánnyal szemben harcoltak.
A hírek szerint azonban a kelet-afganisztáni Hoszt tartományból származó Hakkáni-hálózatnak többekkel nézeteltérése van a tálib vezetésen belül, elsősorban a déli Hilmend és Kandahár tartománybeli tagokkal. Jerome Drevon, az International Crisis Group vezető elemzője elmondta, hogy a tálib mozgalmon belül általános a hatalmi harc amiatt, hogy ki milyen pozíciót kapjon, illetve hogyan viszonyuljanak a nemzetközi közösséghez, ezért nem is lenne meglepő, ha kiderülne, valóban a Hakkáni-hálózathoz köthető házban élt Ajmán az-Zaváhíri.
Százharminchárom választó bíboros és több idősebb kardinális jelenlétében kezdődött szerdán délelőtt a Szent Péter bazilikában a római pápa megválasztásáért tartott szentmise.
Amint a romániai települések képviselő-testületei is megszavazzák a román–magyar kistérség alapító okmányait, csak a két ország külügyminisztériumainak jóváhagyása szükséges, hogy a határ menti régió közös fejlesztési szervezete megkezdhesse működését.
Fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mert a csatlakozás a legerősebb biztonsági garancia – jelentette ki Ursula von der Leyen szerdán Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke Ukrajna további támogatását is hangsúlyozta.
Kiverte a biztosítékot BukarestbenVlagyimir Putyin orosz elnök egyik korábbi nyilatkozatának moszkvai felmelegítése, amelyben arról beszélt, hogy a NATO-rakétatámaszpont miatt Románia hozzájárult a térséget érő biztonsági fenyegetések növeléséhez.
Bár egy pártcsaládba tartoznak, Giorgia Meloni olasz kormányfő nem gratulált nyilvánosan a George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőjobboldal álalmfőjelöltjének első fordulós győzelme után
Friedrich Merz, Németország új kancellárja egy kedd esti interjúban arra intette az amerikai kormányzatot, hogy „maradjon távol” országa belpolitikájától.
A Hamász egyik magas rangú tisztségviselője kijelentette, hogy a terrorszervezet nem érdekelt a további tárgyalásokban egy új gázai tűzszüneti és túszszabadítási megállapodásról, miközben Izrael folytatja „kiéheztető háborúját”.
Donald Trump amerikai elnök Oroszország ukrajnai invázióját annak tulajdonította, hogy Oroszországot kizárták a Nyolcak csoportjából (G8), amely ma már a Hetek csoportjaként (G7) ismert.
India közölte, hogy szerdán kora reggel katonai műveletet indított, amely során több pakisztáni és Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt levő részén található helyszínre is csapást mért.
Donald Trump szerint a jemeni húszik megadták magukat, elállnak a harctól, amit az Egyesült Államok a légicsapások leállításával viszonoz.
szóljon hozzá!