Fotó: European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC
Az Európai Unió 27 tagállama közül 15 ország vörös besorolás alá esik a járványveszély szempontjából, Romániát is beleértve. Az Egyesült Királyság és Izland szintén a vörös zónához tartozik – derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) pénteken frissített járványügyi térképéből.
2020. október 16., 18:202020. október 16., 18:20
2020. október 16., 18:242020. október 16., 18:24
Az egységes színkóddal ellátott térkép az utazási ajánlások harmonizációja érdekében jött létre. Ezen az EU és az Európai Gazdasági Térség csupán két országát (Norvégia és Finnország) jelölték nagyrészt zölddel, míg hét ország (Németország, Svédország, Olaszország, Ciprus, Észtország, Litvánia, Lettország,) területének nagy részét sárga zónaként tüntették fel. Görögország területe körülbelül fele-fele arányban esik zöld, illetve sárga besorolás alá.
Jelenleg Románia és Magyarország is vörös besorolás alá tartozik, valamint Spanyolország, Franciaország, a Benelux államok, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia, Ausztria, Málta, Írország, Nagy-Britannia, Izland is. Portugáliának és Bulgáriának egy része vörös, másik része sárga zóna.
A térkép készítéséhez három szempontot vesznek figyelembe: az elmúlt 14 nap során regisztrált esetek száma 100.000 lakosra vetítve; az elmúlt héten végzett tesztek száma 100.000 lakosra vetítve; a pozitív tesztek aránya (a küszöbérték a 4%).
A kedden Luxemburgban elfogadott megállapodás szerint a térképet hetente kell frissíteni.
A vörös zónába azok a régiók kerülnek, ahol az elmúlt 14 nap során regisztrált esetek száma 100.000 lakosra vetítve meghaladja az 50-et, a pozitív tesztek aránya meghaladja a 4%-ot, vagy ahol az elmúlt héten végzett tesztek száma 100.000 lakosra vetítve meghaladja a 150-et.
A sárga zónához két esetben sorolják az illető régiót: ahol az elmúlt 14 nap során regisztrált esetek száma 100.000 lakosra vetítve kevesebb, mint 50, de a pozitív tesztek aránya nagyobb 4%-nál, vagy ahol az elmúlt héten végzett tesztek száma 100.000 lakosra vetítve 25 és 150 között van, de a pozitív tesztek aránya 4%-nál kisebb.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
Jövő január 1-jén lép életbe az úgynevezett „burkatilalom” Svájcban, amelynek értelmében tilos lesz az arcot teljesen eltakaró ruhadarabot viselni közterületen – jelentette be a svájci kormány szerdán.
Annak ellenére, hogy a demokraták jelentős veszteségeket szenvedtek a szenátusban és a Fehér Házban a keddi választásokon az Egyesült Államokban, a párt központi kampánytémája, a reproduktív jogok védelme sokkal jobban teljesített országszerte.
Oroszország 702 900 katonát vesztett Ukrajnában a 2022. február 24-i teljes körű invázió kezdete óta – jelentette az ukrán fegyveres erők vezérkara szerdán.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő váratlanul leváltotta kedd este Joáv Gallant védelmi minisztert arra hivatkozva, hogy már nem bízik benne a folyamatban lévő izraeli hadműveletek kezelését illetően.
Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.
A kurszki atomerőmű elfoglalásában a tervek szerint az ukrán hadsereg 20 ezer katonájának kellett volna részt vennie – jelentette ki Igor Kirillov altábornagy.
Egy második román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott kedden a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Döntetlen született az Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.
Bár Maia Sandu elnökválasztási győzelmével a Moldova nyugati orientációját támogató oldal aratott diadalt, az ország EU-csatlakozása nem lesz egyszerű folyamat – vélekedett a Krónikának Barabás T. János szakértő.
szóljon hozzá!