Fotó: X/Kamala Harris
Izrael vasárnap úgy döntött, hogy nem küld delegációt Egyiptomba a tűzszüneti megállapodásról és a gázai túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokra – közölte egy izraeli tisztségviselő.
2024. március 04., 08:032024. március 04., 08:03
A CNN-nek nyilatkozó tisztségviselő szerint ennek oka az volt, hogy a Hamász nem válaszolt két izraeli követelésre:
Közben a Hamász küldöttsége megérkezett Kairóba a tárgyalásokra – mondta a CNN-nek egy magas rangú Hamász-forrás –, ahová az Egyesült Államok, Izrael és Egyiptom tárgyalóit is várták.
A Hamász közölte, hogy anélkül, hogy Izrael beleegyezne egy állandó tűzszünetbe, nem fog belemenni a túszokról szóló alkuba – mondta a CNN-nek vasárnap a terrorszervezet egy magas rangú tagja.
A forrás szerint
Ezek a következők: állandó tűzszünet, a forrás által „megszálló erőknek” nevezett egységek – azaz az izraeli csapatoknak – a Gázai övezetből való kivonása, valamint a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek visszatérése az övezet déli részéből az északi részébe.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök még csütörtöki beszédében vázolta a feltételeket.
„Követelem, hogy előzetesen ismerjük meg az összes túsz nevét, akiket a megállapodásban szerepeltetni fognak. A két kérdésre még nem kaptam választ, és hajlandóságunk ellenére még korai lenne megmondani, hogy az elkövetkező napokban sikerül-e elérni egy további szabadon bocsátásra vonatkozó vázlatot” – mondta.
A tárgyalófelek azt mondták, hogy arra törekednek, hogy az egy hét múlva kezdődő ramadán kezdetéig megszülessen a megállapodás. Biden a hét elején még azt is mondta újságíróknak, hogy reméli, hogy „jövő hétfőre”, azaz március 4-ére tűzszünet lesz.
Izrael, a Hamász és Katar tisztségviselői azonban óva intettek Biden optimizmusától, hogy ilyen hamar létrejöhet a megállapodás, arra utalva, hogy továbbra is fennállnak a nézeteltérések.
Eközben
Az alelnök úgy fogalmazott, hogy „a szenvedés beláthatatlan nagyságrendje miatt Gázában, azonnali tűzszünetnek kell lennie”. Hozzátette, hogy a hathetes fegyvernyugvás időt adna minden túsz szabadon engedésére és jelentős mennyiségű segélyszállítmány eljuttatására a palesztin területen élőkhöz.
Kamala Harris kijelentette, hogy
Ebben „nincs kifogás” – tette hozzá.
Harris vasárnap Alabama déli szövetségi állam Selma városában részt vett azon a hagyományos meneten, amelyet az 1965-ös úgynevezett véres vasárnap (Bloody Sunday) emlékére tartanak évről-évre. Az Alabama állambeli város egy hídján 59 évvel ezelőtt polgárjogi aktivisták szavazati reformokat követelő felvonulását a rendőrök erőszakkal számolták fel.
Kárpátalja felett két orosz rakétát lelőtt az ukrán légvédelem. A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Kína készen áll az együttműködésre az új amerikai adminisztrációval – jelentette ki Hszi Csin-ping államfő szombaton Limában, amikor találkozott Joe Bidennel, az Egyesült Államok januárban távozó elnökével.
Oroszország vasárnapra virradóra nagyszabású rakéta- és dróntámadást indított Ukrajna ellen.
Nyolc ember meghalt és 17 megsebesült a kelet-kínai Csiangszu tartományban található Jihszing város egyik műszaki felsőoktatási intézményében, ahol szombat este késes támadást hajtott végre az iskola egy volt diákja – közölte a helyi rendőrség.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy diplomáciai eszközökkel 2025-ben le lehessen zárni az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborút.
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Fontos változások időszaka következik – figyelmeztetett Joe Biden leköszönő amerikai elnök, amikor találkozott Japán és Dél-Korea vezetőivel pénteken Limában, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozóján.
Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az illegális zsidó telepekről származó termékek európai uniós behozatalának tilalmát, valamint az Izraellel folytatott politikai párbeszéd felfüggesztését javasolta az EU tagállamainak.
Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője állítólagos „meggyőző” bizonyítékokról tájékoztatta az európai nemzeteket Oroszországnak szánt „halálos segédeszköz” kínai gyártásáról, az uniós külügyminiszterek közelgő találkozója előtt – jelentette a német <a href="https://www.faz.net/akt
A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
szóljon hozzá!