Iohannis hátat fordított és megvárakoztatta Orbán Viktort, aki derűsen fogadta a gesztust
Fotó: Videófelvétel
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
2024. november 07., 13:572024. november 07., 13:57
2024. november 07., 15:412024. november 07., 15:41
A román elnök több mint negyven állam- és kormányfő társaságában vesz részt az Európai Politikai Közösség (EPC) közel félszáz országot tömörítő csúcstalálkozóján; pénteken az Európai Unió állam-, illetve kormányfőnek informális ülésére kerül sor a magyar fővárosban. Az EPC-értekezletnek otthont adó budapesti Puskás Aréna bejáratánál csütörtökön Orbán Viktor személyesen fogadta az állam- és kormányfőket, köztük Iohannist. A helyszínen készült, a cikkünkbe is beágyazott videófelvétel tanúsága szerint
legyen szó Ursula von der Leyenről, az Európai Bizottság elnökéről, Emmanuel Macron francia elnökről, Mark Rutte NATO-főtitkárról, Volodomir Zelenszkij ukrán elnökről, Georgia Meloni olasz miniszterelnökről vagy Recep Tayyip Erdoğan török elnökről.
Az egyetlen kivétel Klaus Iohannis, aki kiszállt a gépkocsiból (az ominózus jelenet 1:19:00-nél kezdődik), majd nem a vele szemben várakozó magyar kormányfőhöz sietett, hanem jobbra tért, és hátat fordított Orbán Viktornak. A román államfő mintegy 20 másodpercen keresztül a tanácsadójával váltott pár szót, a zakóját igazgatta, elrakta a telefonját, és csak ezután fordult vendéglátójához. Orbán Viktor minderre szemmel láthatóan derűsen, oldalra mosolyogva reagált. A közjáték után Iohannis és Orbán kezet fogott, a magyar miniszterelnök üdvözölte a román államfőt, majd a közös fotózkodás után is váltottak néhány szót.
A közjáték után beszélget egymással Klaus Iohannis és Orbán Viktor a Puskás Aréna bejáratánál
Fotó: Videófelvétel
A történteket nem hagyta szó nélkül a román média sem, az Antena3 hírtelevízió „ellentmondásos gesztusnak” nevezte, hogy Iohannis hátat fordított Orbánnak. A csatorna azzal hozza összefüggésbe a román elnök gesztusát, hogy a Iohannist szállító konvojt a magyar rendőrség állítólag negyed órán keresztül „megsétáltatta” a Puskás Aréna környékén, mivel – legalábbis az Antena3 szerint – adott pillanatban eltévesztették a csúcstalálkozónak otthont adó stadion bejáratához vezető helyes utat. A hírtévé megjegyzi azt is, hogy Iohannis ugyanazzal a magángéppel utazott – Nagyszebenből – a magyar fővárosba, amellyel az elmúlt években a világ számos táján megfordult külföldi látogatásai során.
Klaus Iohannis egyébként közismert türelmetlen természetéről. A román sajtó időnként felidézi, hogy nem sokkal első mandátumának kezdetén, 2015-ben Franciaországban tett látogatása idején a román államfőt kihozta a sodrából, milyen fogadtatásban részesült a párizsi repülőtéren. Miután leszállt a repülőgépről, és a hivatalos gépkocsihoz sétált, Iohannis levette a kabátját, ám mivel sem a saját delegációjából, sem a francia vendéglátóktól nem sietett senki, hogy lesegítse róla és átvegye, az elnök mérgében az autó tetejére hajította a ruhadarabot.
Az is közismert, hogy Iohannis jelentős ellenérzéseket táplál a magyar miniszterelnökkel szemben. A román elnök 2020 áprilisában azzal vádolta az akkor ellenzékben lévő román Szociáldemokrata Pártot PSD, hogy Orbán Viktorral alkut kötött Erdély elcsatolásáról. De néhány hónappal azután, hogy Erdély „kiárusításával” vádolta meg a PSD-t, Iohannis 2021 novemberében hatalomra juttatta az általa számtalanszor ostorozott szociáldemokrata alakulatot azáltal, hogy a kezdeményezésére létrejött a PNL, a PSD és az RMDSZ alkotta nagykoalíció.
Durva magyarellenes kirohanást intézett szerdán délben Klaus Johannis államfő annak kapcsán, hogy a román képviselőház hallgatólagosan elfogadta a Székelyföld számára területi autonómiát biztosító törvénytervezetet.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
4 hozzászólás