Fotó: Facebook/Klaus Iohannis
Románia és Bulgária folytatja a két ország idei schengeni csatlakozása érdekében tett lépéseket – jelentette ki Klaus Iohannis államfő szerdán Szófiában.
2023. március 15., 15:362023. március 15., 15:36
Iohannis bolgár hivatali kollégájával, Rumen Radevvel közösen tartott sajtótájékoztatóján számolt be a találkozó részleteiről. Mint elmondta, mindkét ország azt a célt tartja szem előtt, hogy még ez év folyamán csatlakozzon a schengeni térséghez.
„Románia és Bulgária készen áll a csatlakozásra” – jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy
Iohannis kifejtette, tisztában van az egyes országok problémáival, de ezeket „konstruktívan és nyílt párbeszéd útján” kell megoldani. Ebbe az irányba mutatnak az Európai Tanács által elfogadott intézkedések is – tette hozzá az elnök.
Bár az Európai Bizottság újfent megerősítette, hogy Románia teljes mértékben felkészült a schengeni övezetbe való belépésre, az ország továbbra is csak álmodozhat arról, hogy a belső határellenőrzés nélküli uniós övezet részévé váljon.
Az elnöki hivatal közleménye szerint a nyilatkozat a kétoldalú politikai párbeszéd elmélyítéséről, a kereskedelem és a határokon átnyúló együttműködés ösztönzéséről, a két országot összekapcsoló közlekedési infrastruktúra javításáról, az energiabiztonság garantálásáról, a zöldenergia-termelésről, valamint a Duna-régió fejlesztésére irányuló projektek előmozdításáról szól – írja az Agerpres.
A nyilatkozat egyúttal szorosabb együttműködést szorgalmaz európai ügyekben, valamint a védelem és a biztonság területén, ami az Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja okozta nehézségek miatt fontos. Kijev további támogatása, a NATO keleti szárnyának megerősítése és a fekete-tengeri térség biztonságának helyreállítása szintén a közös célok között szerepel.
Kerítésépítés helyett intelligensebben kell védeni az Európai Unió küldő határait – jelentette ki Klaus Iohannis államfő az illegális migráció jelentette problémák kapcsán.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!