Fotó: Ilusztráció
Bár az Európai Bizottság újfent megerősítette, hogy Románia teljes mértékben felkészült a schengeni övezetbe való belépésre, az ország továbbra is csak álmodozhat arról, hogy a belső határellenőrzés nélküli uniós övezet részévé váljon.
2023. március 09., 11:352023. március 09., 11:35
2023. március 09., 14:342023. március 09., 14:34
Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki soros ülésének napirendjére ugyanis az utolsó, erre lehetőséget nyújtó egyeztetésére sem került fel a schengeni bővítés ügye, így Románia és Bulgária továbbra is kívül marad. A testület ideiglenes napirendjének március eleji nyilvánosságra hozatalakor már tudni lehetett, hogy azon nem szerepel a téma, és
Ennek nyomán a belügyminiszterek a csütörtöki ülésen csupán a schengeni övezet általános helyzetét tekintik át, a hivatalos közlés szerint megvitatják majd a vízumpolitika jövőjét. Az elnökség és a Bizottság tájékoztatni fogja a minisztereket a schengeni térség általános helyzetéről és a Tanács által 2022 júniusában meghatározott kiemelt intézkedések végrehajtásáról.
Emellett véleménycserét tartanak majd az interoperabilitás megvalósításáról is, különös tekintettel a határregisztrációs rendszer működésének megkezdésére, és nyugtázni fogják a megerősített Schengeni Információs Rendszer (SIS) működésbe lépését.
Anitta Hipper, az Európai Bizottság belügyi szóvivője szerdán, egy nappal az ülés előtt az Agerpresnek azt mondta: Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozása továbbra is prioritást élvez az Európai Bizottság számára, a két ország 2011-től teljesíti az összes szükséges kritériumot.
„Az Európai Bizottság továbbra is szoros kapcsolatban áll a Tanács (az Európai Unió Tanácsa – szerk. megj.) elnökségével a schengeni bővítéssel kapcsolatban. A Bizottság továbbra is készen áll arra, hogy aktívan támogassa az elnökséget, hogy 2023-ban döntés születhessen mind Románia, mind Bulgária tekintetében. A Bizottság álláspontja egyértelmű: Románia és Bulgária schengeni övezethez való teljes csatlakozása továbbra is az Európai Bizottság prioritása marad. 2011 óta minden kritériumnak megfelelnek. Az októberi tájékozódó látogatások és a 2022 novemberi kiegészítő információs misszió mindkét ország alkalmasságát megerősítette” – mondta az Agerpres megkeresésére reagálva a közösségi vezetőség képviselője.
Mint arról beszámoltunk, a román és a bolgár schengeni csatlakozás a tavalyi év végén meghiúsult: december 8-án az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a nem kielégítő határőrizetre és az Ausztriába a két országon keresztül érkező illegális migránsok nagy számára hivatkozva megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást.
Hollandia is a csatlakozás ellen szavazott, és bár Hágának csak a bolgárokkal van problémája, mivel a két országról csomagban szavaztak, a vétó Romániát is érintette.
Ahhoz, hogy Románia csatlakozásáról a csütörtöki ülésen pozitív döntés szülessen, Ausztriát kellett volna meggyőznie. Azonban az osztrák kormány jelezte: a schengeni bővítés támogatását ahhoz köti, hogy az Európai Unió fordítson több pénzt a külső határok védelmére, például egy kerítés megépítésére a bolgár-török határon.
Ylva Johansson uniós belügyi biztos azonban ezt elutasította.
Sorra érkeznek a gratulációk, miután a függetlenként induló Bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan megnyerte a vasárnapi elnökválasztást.
Már csak a forradalom segíthet Európa népein George Simion romániai elnökválasztási veresége nyomán – vélekedik a Vlagyimir Putyin orosz államfő ideológusaként emlegetett Alekszandr Dugin.
Meghalt vasárnap a világ negyedik legmagasabb hegycsúcsa, a nepáli Lhoce megmászása közben Vágó Barna Zsolt alpinista – írja a mászást szervező cég bejelentése alapján a Reuters.
A Hamász iszlamista terrorszervezet az amerikai The Wall Street Journal birtokába jutott dokumentum szerint azzal a céllal indított támadást 2023. október 7-én Izrael ellen, hogy megtorpedózza a zsidó állam és Szaúd-Arábia kapcsolatainak rendezését.
Izrael vasárnap kiterjedt szárazföldi hadműveletet indított Gázában az intenzív légi hadjárat mellett, amely a terület egészségügyi tisztségviselői szerint több mint 100 ember halálát okozta az éjszaka folyamán.
Az amerikai külügyminiszter szerint talán az egyetlen mód az orosz-ukrán megrekedt békefolyamat kimozdítására a közvetlen egyeztetés Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, ami hétfőn történhet meg.
Az első fordulóhoz hasonlóan a Nyugat-Európában élő románok ezúttal is inkább George Simiont támogatták, míg Közép-Európában és a világ többi részén Nicușor Dant támogatta a szavazópolgárok többsége – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.
Sulyok Tamás köztársasági elnök vatikáni találkozójuk során arra kérte XIV. Leó pápát, hogy amint teheti, látogasson el ismét Magyarországra.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 13 óráig több mint 1 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!