Fotó: Facebook/Klaus Iohannis
Románia és Bulgária folytatja a két ország idei schengeni csatlakozása érdekében tett lépéseket – jelentette ki Klaus Iohannis államfő szerdán Szófiában.
2023. március 15., 15:362023. március 15., 15:36
Iohannis bolgár hivatali kollégájával, Rumen Radevvel közösen tartott sajtótájékoztatóján számolt be a találkozó részleteiről. Mint elmondta, mindkét ország azt a célt tartja szem előtt, hogy még ez év folyamán csatlakozzon a schengeni térséghez.
„Románia és Bulgária készen áll a csatlakozásra” – jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy
Iohannis kifejtette, tisztában van az egyes országok problémáival, de ezeket „konstruktívan és nyílt párbeszéd útján” kell megoldani. Ebbe az irányba mutatnak az Európai Tanács által elfogadott intézkedések is – tette hozzá az elnök.
Bár az Európai Bizottság újfent megerősítette, hogy Románia teljes mértékben felkészült a schengeni övezetbe való belépésre, az ország továbbra is csak álmodozhat arról, hogy a belső határellenőrzés nélküli uniós övezet részévé váljon.
Az elnöki hivatal közleménye szerint a nyilatkozat a kétoldalú politikai párbeszéd elmélyítéséről, a kereskedelem és a határokon átnyúló együttműködés ösztönzéséről, a két országot összekapcsoló közlekedési infrastruktúra javításáról, az energiabiztonság garantálásáról, a zöldenergia-termelésről, valamint a Duna-régió fejlesztésére irányuló projektek előmozdításáról szól – írja az Agerpres.
A nyilatkozat egyúttal szorosabb együttműködést szorgalmaz európai ügyekben, valamint a védelem és a biztonság területén, ami az Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja okozta nehézségek miatt fontos. Kijev további támogatása, a NATO keleti szárnyának megerősítése és a fekete-tengeri térség biztonságának helyreállítása szintén a közös célok között szerepel.
Kerítésépítés helyett intelligensebben kell védeni az Európai Unió küldő határait – jelentette ki Klaus Iohannis államfő az illegális migráció jelentette problémák kapcsán.
Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
szóljon hozzá!