Fotó: Presidency.ro
Románia támogatja az afrikai államokat abban, hogy fejlesszék a biztonságukat garantáló képességeiket – jelentette ki csütörtökön a szenegáli kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis.
2023. november 23., 19:212023. november 23., 19:21
A román államfőt csütörtökön, az afrikai körútjának utolsó napján a Szenegáli Köztársaság elnöke, Macky Sal fogadta.
Iohannis a sajtótájékoztatón elmondta, hogy
„Meggyőződésem, hogy a régió biztonságát és jólétét szolgáló megoldásoknak a régióból kell kiindulniuk, a nemzetközi közösség, az Európai Unió és minden olyan szereplő támogatásával, aki osztozik az azonos jövőképben és értékekben. Románia támogatja az afrikai államokat abban, hogy fejlesszék a saját biztonságukat garantáló képességeiket” – fogalmazott Iohannis.
A román elnök kijelentette, hogy Románia számára Szenegál prioritást jelent az afrikai kontinensen.
„Románia hivatalos fejlesztési támogatási programjaiban is kiemelten kezeli Afrikát. Létrehoztuk az Afrika jövőjéért a béke, az oktatás és a fejlesztés révén elnevezésű alapot. Az oktatás és az ifjúságfejlesztés 2020-ban és 2021-ben Románia teljes hivatalos fejlesztési támogatásának több mint 30 százalékát, 2022-ben pedig 66 százalékát tette ki. Ennek keretében Románia képzési programokat szervez a konfliktus utáni stabilizáció és újjáépítés témakörében” – tájékoztatott Klaus Iohannis.
Beszámolója szerint az államfő az ukrajnai háborúról is beszélt szenegáli hivatali kollégájával, amely jelentősen kihat Afrika élelmiszerbiztonságára. A román elnök kiemelte Románia szerepét az ukrán gabona tranzitjának biztosításában, nyomatékosítva, hogy az ország fokozza az erőfeszítéseit ezen a téren.
Klaus Iohannis egyébként arról beszélt:
Hozzátette: „az elmúlt évtizedekben az egész világ rájött, milyen jó lehetőségeket rejt az Afrikával való együttműködés”, és a gazdasági kapcsolatokon túl „közösen léphetünk a béke megőrzése vagy megteremtése érdekében” is.
Iohannis arra is rámutatott, hogy
Ezzel összefüggésben felidézte, hogy évtizedekkel ezelőtt Bukarest tanulmányi ösztöndíjakat is biztosított afrikai fiataloknak, és gazdasági kapcsolatot ápolt a kontinens országaival.
„Sajnos a forradalmat követő évtizedekben országunkban ezt a kapcsolatot szinte teljesen elhanyagolták. Rájöttem, hogy stratégiai hiba történt Románia külpolitikájában, és korrekciókat végeztem, új Afrika-stratégiát dolgoztam ki, amelyik kifejezetten Románia hagyományos afrikai partnereit célozza meg, mint például ebben a konkrét esetben Szenegált” – fogalmazott Iohannis.
Az államfő kiemelte, hogy
A négy afrikai országban tett látogatásai révén Románia „felkerült az afrikai radarra”, ami „természetesen némi költséggel is jár” – így kommentálta Klaus Iohannis államfő a sok vitát kiváltott, tíznapos turnét.
Egy évvel második ötéves mandátumának lejárta előtt afrikai körútra indul Klaus Iohannis államfő – fölmerül azonban a kérdés, hogy a meglehetősen borsos árú utazgatásnak lesz-e valamilyen konkrét politikai vagy gazdasági hozadéka Románia számára.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
szóljon hozzá!