Fotó: Presidency.ro
Románia további támogatást nyújt Ukrajnának – katonait is –, amíg ez szükséges, a győzelemig – jelentette ki Klaus Iohannis román elnök, miután Bukarestben tárgyalt ukrán kollégájával, Volodimir Zelenszkijjel, aki megköszönte a katonai és humanitárius segítséget. A két fél most ismerte el először, hogy Románia katonai szempontból is támogatja hadban álló északi szomszédját. A román államfő elmondta, a találkozón egy megállapodást is aláírtak, amellyel stratégiai szintre emelték a két ország közötti partnerséget.
2023. október 10., 15:382023. október 10., 15:38
2023. október 10., 17:052023. október 10., 17:05
A román államfő elmondta, a találkozón megállapodást is aláírtak, amellyel stratégiai szintre emelték a két ország közötti partnerséget. Leszögezte: Románia arra koncentrál, hogy segítsen Ukrajnának megnyerni a háborút, de a hosszú távú kapcsolatoknak is figyelmet kell szentelni.
– jelentette ki Iohannis. A román államfő leszögezte: Ukrajna támogatása Románia stratégiai érdeke, és úgy értékelt, az Európai kontinensre továbbra is Oroszország jelenti a legnagyobb fenyegetést.
Iohannis leszögezte:
ezért támogatja „a harcot azon világ alapvető értékeiért, amelyben élünk”. Elítélte az ukrán kikötői infrastruktúra elleni orosz támadásokat, amelyeket háborús bűncselekménynek nevezett. Emlékeztetett: nemzeti és szövetségesi szinten fokozták Fekete-tenger térségének megfigyelését, és folytatják a védekezést elősegítő NATO-eszközök szállítását, illetve a NATO keleti szárnyának megerősítését.
Már megállapodtunk a romániai kikötőkön keresztül történő tranzitkapacitás megduplázásáról 4 millió tonnára. A háború kezdete óta több mint 27 millió tonna ukrán gabona haladt át Románián. Megerősítettük Románia politikai és gyakorlati támogatását az Ukrajna és Moldova 2023 végéig történő csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséhez. Személyesen fogok kiállni e döntés mellett az Európai Tanács decemberi ülésén. Ez egy olyan döntés, amely megerősíti a két ország előrehaladását a nagyon nehéz körülmények ellenére” – hangsúlyozta Iohannis.
Fotó: Presidency.ro
Azt is kijelentette:
A román elnök azt is elmondta: kimerítően tárgyaltak a nemzeti kisebbségek helyzetéről is. „Azt szeretnénk, hogy a két kisebbség (az ukrajnai román és a romániai ukrán – szerk. megj.) hasonló jogokkal rendelkezzen, itt elsősorban a nyelvhasználatra és az anyanyelven történő oktatásra gondolunk” – mutatott rá Iohannis.
Volodimir Zelenszkij köszönetet mondott az Ukrajnának nyújtott segítségért, és elmondta:
Kifejtette, a találkozón tárgyaltak a Fekete-tenger biztonságáról, az infrastruktúráról, új határátkelők megnyitásáról, valamint a nemzeti kisebbségekről. Emlékeztetett: Romániában kiképzőközpontot hoznak létre, amelyben ukrán pilótákat képeznek ki az amerikai F-16-os vadászgépekre. Emellett szó esett a fronton tapasztalható helyzetről, illetve az ukrán katonai igényekről is.
Fotó: Presidency.ro
– mondta, a részleteket nem ismertetve. Zelenszkij szerint az ukrán kikötői infrastruktúrát támadó orosz drónok nem csupán Ukrajnát veszélyeztetik, hanem mindenkit, Románia pedig az egész világ élelmiszerbiztonságát garantálja az ukrán gabonaszállítmányok célba juttatásának elősegítésével. „Oroszország nem változtathatja holt vidékké a Duna és a Fekete-tenger térségét” – szögezte le. Zelenszkij elmondta azt is, hogy megállapodtak egy három lépéses intézkedés-sorozatról, amely szavatolja az ukrán kikötők biztonságát. Kifejtette, megfelelő logisztikai hátteret dolgoztak ki ahhoz, hogy hamarosan beindulhasson az ukrán gabona szállítása egy Moldován át húzódó folyosón.
Az ukrán elnök kijelentette: országa készen áll a csatlakozási tárgyalások megkezdésére az Európai Unióval, Románia pedig támogatja országát. Úgy vélte, Ukrajna EU-csatlakozása stabilitást hozna a régióba. „Nem szabad megengednünk Oroszországnak vagy bárki másnak, hogy terrorizálja a fejlett és civilizált világot” – jelentette ki.
Fotó: Presidency.ro
A román katonai támogatás kapcsán Zelenszkij újságírói kérdésre a sajtótájékoztatón kijelentette: minősített információról van szó, amelyről nem beszélhet a nyilvánosság előtt, de
Annak kapcsán, hogy az eredeti tervekkel ellentétben nem szólal fel a román parlamentben, az ukrán elnök azt mondta: azért érkezett az országba, hogy „meglátogassa a romániai embereket és köszönetet mondjon nekik”, és az államfővel tárgyaljon a stratégiai kérdésekről, de nem készült beszéddel. Legközelebb viszont felszólal a törvényhozásban is – biztosított mindenkit.
A kiszivárgott hírek szerint a beszédet Zelenszkij stábja fújta le – a hivatalos indoklás szerint azért, mert az államfőnek túlságosan zsúfolt a programja. Értesülések szerint ugyanakkor a háttérben az állhat, hogy szerették volna elkerülni, hogy a látogatást ellenző szélsőjobboldali, Moszkvához közel álló politikusok – elsősorban Diana Șoșoacă szenátor és George Simion, az AUR elnöke – botrányba fullassza a felszólalást. Annak ellenére ugyanakkor, hogy nem mond beszédet, Zelenszkij ellátogat a parlamentbe, hogy a házelnökökkel tárgyaljon, majd Marcel Ciolacu miniszterelnök is fogadja.
Bukarestbe érkezett kedden Volodimir Zelenszkij ukrán államfő. Ezt ő maga jelentette be Twitter-X-oldalán.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
Izrael jobboldali kormányának a héten számos kellemetlen gesztust kellett lenyelnie Donald Trump amerikai elnök részéről, de diplomatikusan csendben maradt.
Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezeti majd az ukrajnai rendezésről csütörtökön Isztambulban tárgyaló orosz küldöttséget – közölte szerda késő este a Kreml.
szóljon hozzá!