Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis román elnök is esélyes lehet az Európai Bizottság elnöki tisztségének elnyerésére abban az esetben, ha a jelenlegi elnök, Ursula von der Leyen nem nyer újabb mandátumot – írja a Politico.
2024. április 26., 11:362024. április 26., 11:36
A brüsszeli berkekben bennfentesnek számító kiadvány emlékeztet: bár bon der Leyen tűnik a legesélyesebb jelöltnek, azért a jelenlegi állás szerint nem lehet biztosra venni az újabb ötéves mandátumát.
A lap hat nevet sorol fel lehetséges jelöltként – azzal a megjegyzéssel, hogy vannak köztük olyanok, akiket valódi alternatívaként emlegetnek, de olyanok is, akiket azért hoztak szóba, hogy nyomást gyakoroljanak von der Leyenre, hogy engedményeket csikarjanak ki belőle.
A továbbiakban rövid jellemzést adnak a hat lehetséges befutóról, megemlítve a pró és kontra érveket is.
Iohannis kapcsán úgy fogalmaznak:
Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár is dicsérettel halmozta el azért, mert Oroszország ukrajnai inváziója után is a nyugat- és Európa-párti táborban tartotta országát – ami „Magyarországról, Szlovákiáról és Bulgáriáról nem mondható el” a magyar kormánnyal amúgy a legkevésbé sem szimpatizáló kiadvány szerint. Lengyelországgal ellentétben Románia szigorúan betartotta az EU egységes piaci szabályait, és nem szabott egyoldalúan korlátozásokat az ukrán gabonára – ezzel is erősítve Iohannis Európa-barát csapatjátékos hírnevét – mutat rá a Politico.
A lap kifejti:
Ha ez így van, a németül beszélő Iohannis jó helyen van, hiszen ugyanabból az EPP-s politikai családból származik, mint von der Leyen. Az EPP azon döntése, hogy Bukarestben tartja választási kongresszusát, szintén arról tanúskodik, hogy a csoport konzervatív vezetői között is megállja a helyét.
Mivel decemberben lejár a második mandátuma, Iohannis egy vezető nemzetközi állást keres. A múlt hónapban bejelentkezett a NATO következő főtitkárának – de ez nem lesz könnyű feladat, mivel Mark Rutte holland miniszterelnök széles körű támogatást élvez – emlékeztet a Politico.
A kiadvány éppen ez utóbbi tényt jelöli meg lehetséges ellenérvént:
A listán Iohannis mellett szerepel még Mario Draghi, Olaszország volt miniszterelnöke és az Európai Központi Bank korábbi elnöke, Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke, Andrej Plenkovic, Horvátország miniszterelnöke és Thierry Breton belső piacért felelős francia biztos is.
A Politico egy ötös fokozatú skálán hármasra taksálja Iohannis esélyét arra, hogy von der Leyen utódjává választották – ekkora pontszáma csak Plenkovicnak van még, a többiek mind kevesebb eséllyel rendelkeznek a lap szerint.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!