Aprópénzért értékesíthetik a búzát idén a gabonatermesztők, szakemberek szerint csak túlélésről beszélhetünk

Aratáskor csak aprópénzért lehet értékesíteni a szalmás gabonát, de később sem várhatók jobb kilátások •  Fotó: Veres Nándor

Aratáskor csak aprópénzért lehet értékesíteni a szalmás gabonát, de később sem várhatók jobb kilátások

Fotó: Veres Nándor

Közeledik az aratási idény, azonban a gabonatermesztő gazdák sok jóra nem számíthatnak. A gabonakereskedők a tavaly őszi felvásárlási árak egyharmadát, vagy jó esetben a 40 százalékát kínálják a termelőknek. Az ukrajnai gabona esetében szeptember derekáig meghosszabbított uniós importtilalom némileg segít a kialakult piaci helyzeten, de a kelet-európai szakmai szervezetek sokkal határozottabb lépéseket várnak Brüsszeltől. Magyarországi agrárszakemberek szerint az idei a túlélés éve lesz a gabonatermesztők számára.

Makkay József

2023. június 10., 15:202023. június 10., 15:20

2023. június 10., 16:472023. június 10., 16:47

A nyári aratási idény közeledtével riadalmat kelt a gazdák körében a szalmásgabona alacsony felvásárlási ára. Az ukrajnai Kahovka-gát felrobbantása után a nemzetközi tőzsdéken 3 százalékkal emelkedett a búza és egy százalékkal a kukorica tonnánkénti ára, de mindebből a kelet-európai gazdák semmit nem érzékelnek. A romániai és a magyarországi piacon a nagybani gabonafelvásárlók jóval alacsonyabb árat kínálnak az amerikai és az európai tőzsdéken jegyzett, tonnánként 1100 lej körüli búzaárhoz képest.

Petőházi Tamás, a magyarországi Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az agrarszektor.hu mezőgazdasági portálnak nyilatkozva úgy fogalmazott, a tavaly év végi 130-150 ezer forintos tonnánkénti gabonaár helyett jelenleg 52-53 ezer forintot (mintegy 700 lej) ajánlanak a búzáért.

A szakember szerint az idei esztendő nagy bukás lesz a gabonatermesztők számára.

Az őszi magágyelőkészítés, műtrágyázás, vetés és a növényvédelmi munkálatok a korábbinál jóval magasabb inputanyagárakon történtek. Petőházi Tamás szerint a kedvező időjárásnak köszönhetően magas hektárhozamok várhatók búzából és árpából is, de az önköltségi ár így is csak 7-8 ezer kg körüli hektárátlagon térülhet meg a termelőnek. A szakember szerint a környező országokban is jó gabonatermés várható, ami tovább csökkenti a kelet-európai gazdák értékesítési lehetőségeit.

A magyar piachoz hasonlóan a romániai gabonakereskedők is ezer lej alatti tonnánkénti árat kínálnak a búzáért, ami aratásig várhatóan csökkenni fog. Az érdekvédelmi szervezetek szerint sok tavalyi gabona vár értékesítésre a gabonasilókban, így a legtöbb gazda arra kényszerül, hogy aratáskor adjon túl az idei hozamon. A termelők között vita folyik arról, megéri-e a gazdáknak a késő őszi, téli vagy a jövő tavaszi jobb ár reményében tárolni legalább a termés egy részét, amire szakemberek, gabonakereskedők sem tudnak egyértelmű választ adni.

Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára szerint 2023 a túlélés éve lesz a gabonatermesztők számára.

Az idei aratás után az is nagy eredménynek számít, ha valaki nullára jön ki a kalászosok termesztésében.

korábban írtuk

Nyugat-Európa egyoldalúan Ukrajna, és nem a kelet-európai gazdák érdekeit védi
Nyugat-Európa egyoldalúan Ukrajna, és nem a kelet-európai gazdák érdekeit védi

A kelet-európai gazdák tüntettek kedden, Brüsszelben. Győri Enikő fideszes európai parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: elutasítjuk a kettős mércét, amivel az Európai Bizottság kezeli az ukrajnai mezőgazdasági termékek uniós importját.

Visszaeső ukrán gabonatermés

A kelet-európai gabonapiac válságát némiképp mérsékli, hogy az Ukrajnával határos öt uniós tagállam közös fellépésének köszönhetően az Európai Bizottság 2023. szeptember 15-ig meghosszabbította az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozó importtilalmat. Ukrajnában mintegy húsz százalékos terméscsökkenéssel számol a kijevi mezőgazdasági minisztérium, a gabona vetésterülete hatmillió hektárral csökkent a háború előtti 2021-es esztendőhöz képest.

A Kahova-gát lerombolása miatt több millió tonna szalmásgabona is megsemmisült Dél-Ukrajnában,

ugyanakkor a következő évekre mintegy félmillió hektár terület marad öntözési lehetőség nélkül. A kijevi mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint a katasztrófa sújtotta területen eddig szalmásgabonát, zöldségeket, olajos magvakat és dinnyét termesztettek. Öntözés nélkül a zöldségtermesztés megszűnik, gabonát pedig csak extenzív módon, alacsony hozammal tudnak termeszteni.

Kettős mérce az ukrán és az uniós termékekkel szemben

A V4 országok agrárkamaráinak vezetői a hét elején egy magyarországi tanácskozáson megállapították, hogy Ukrajnából a kelet-európai piacra vámmentesen beérkező nagy mennyiségű gabona olyan súlyos zavarokat okozott a lengyel, cseh, szlovák és magyar piacon, hogy jelenleg csak felszíni kezelés a szeptember 15-ig bevezetett importtilalom. A mezőgazdasági kamarák képviselői szerint a négy ország élelmiszerpiacán sokkal súlyosabb gondok vannak, mint ahogy az első látásra tűnik. Nem csak a kalászosok, a kukorica és az olajos magvak eddigi importja okoz hatalmas károkat a gazdáknak, hanem mélyen az európai piaci árak alatt érkező más ukrán mezőgazdasági termékek is, mint például a baromfihús, méz és tojás.

A V4 országok mezőgazdasági szakemberei azt is kifogásolják, hogy az Európai Bizottság tavaly nyári döntésével az európai piacra zúdított ukrán mezőgazdasági termékek nem felelnek meg a szigorú uniós élelmiszer-biztonsági előírásoknak. Az agrárkamarák vezetői kettős mércéről beszéltek a magyarországi Mezőfalván megtartott csúcstalálkozójukon. Miközben az uniós tagországokban megtermelt élelmiszert szigorú növény- és állatvédelmi szabályok alapján állítják elő, az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek könnyen átcsúsznak mindenféle ellenőrzésen, ami hátrányos megkülönböztetést jelent az uniós gazdák számára, ugyanakkor az ukrán termékek a fogyasztók egészségét veszélyeztetik.

Román vádaskodás, magyar válasz

Petre Daea román mezőgazdasági miniszter a napokban a magyar kormányt tette felelőssé azért, hogy késik az Európai Bizottság által megígért 100 millió eurós támogatás a kelet-európai országok gabonatermelői számára.

Idézet
Remélem, hogy Magyarország felfüggeszti egyoldalú döntését az ukrajnai mezőgazdasági termékek importjával kapcsolatban,

mert addig az Európai Unió nem fizeti ki a romániai gabonatermesztő gazdáknak járó kárpótlást sem” – fogalmazott a bukaresti tárcavezető az Agerpres hírügynökségnek. Az uniós keretösszegből az Európai Bizottság közel 30 millió eurót ígért Romániának.

Nagy István agrárminiszter az MTI-nek azt mondta, hogy az ukrajnai gabonatermékekre vonatkozó, a június 5-i dátummal megszületett importkorlátozással egy időben

Magyarország hatályon kívül helyezte a nemzeti szintű korlátozást,

amellyel megszűnik minden korábban bevezetett egyoldalú nemzeti kereskedelmi intézkedés, így csak az uniós rendeletben szereplő négy terményre vonatkozó importkorlátozás marad érvényben.

Nagy István hangsúlyozta, a tranzitszállítmányok továbbra is akadálytalanul haladhatnak át az országon. ,,A magyar kormány amellett, hogy minden erőfeszítést latba vet a magyar mezőgazdaság és a gazdálkodók védelmében, támogatja a szolidaritási folyosók eredeti célját, mely biztosítja, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek a rászoruló harmadik országokba juthassanak el” – fogalmazott a magyar agrártárca vezetője.

korábban írtuk

Brüsszeli gazdatüntetés: Kelet-Európa ,,belefulladt” az olcsó ukrán mezőgazdasági termékekbe
Brüsszeli gazdatüntetés: Kelet-Európa ,,belefulladt” az olcsó ukrán mezőgazdasági termékekbe

Nagyszabású gazdatüntetésre készülnek kedden, május 23-án a kelet-európai országok mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetei. Az egy évvel meghosszabbított ukrajnai vámmentes mezőgazdasági termékbehozatal felfüggesztését kérik.

korábban írtuk

Kockázati tényező: Romániában tessék-lássék módon ellenőrzik az ukrán gabonát
Kockázati tényező: Romániában tessék-lássék módon ellenőrzik az ukrán gabonát

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a PNL és az USR tervezete

Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.

Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a PNL és az USR tervezete
2025. július 15., kedd

Pedagógusi véglegesítő vizsga: a tanárok alig több mint 65 százalékának sikerült az írásbelije

Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.

Pedagógusi véglegesítő vizsga: a tanárok alig több mint 65 százalékának sikerült az írásbelije
2025. július 15., kedd

Felmérés: a romániaiak többsége szerint veszély fenyegeti az országot

A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a romániaiak többsége szerint veszély fenyegeti az országot
2025. július 15., kedd

Nem fogadta a kormány a tüntető szakszervezetek képviselőit

Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.

Nem fogadta a kormány a tüntető szakszervezetek képviselőit
2025. július 15., kedd

Bármikor leszakadhat az ég az ország számos vidékén

Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.

Bármikor leszakadhat az ég az ország számos vidékén
2025. július 15., kedd

Grindeanu változást sürget, de még nem biztos, hogy megpályázza a PSD elnöki tisztségét

A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.

Grindeanu változást sürget, de még nem biztos, hogy megpályázza a PSD elnöki tisztségét
2025. július 15., kedd

Az alkotmánybíróságon támadta meg az AUR a megszorító csomagot

Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.

Az alkotmánybíróságon támadta meg az AUR a megszorító csomagot
2025. július 15., kedd

A kormány megnyirbálja a különleges nyugdíjakat – ígéri a PSD ügyvivő elnöke

A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.

A kormány megnyirbálja a különleges nyugdíjakat – ígéri a PSD ügyvivő elnöke
2025. július 14., hétfő

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány

Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány
2025. július 14., hétfő

Szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet, stratégiát fogadott el a kormány

Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.

Szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet, stratégiát fogadott el a kormány