Nehezen mozognak. Európa még mindig nem készült fel kellő mértékben a katonai eszközök gyors szállítására
Fotó: Francia vezérkar
Ha Európa el akarja riasztani Oroszországot az esetleges agressziótól, akkor lépéseket kell tennie a harckocsik, csapatok és lőszerek kontinensen keresztüli mozgásának megkönnyítése érekében – szögezte le egy magas rangú francia tábornok.
2024. augusztus 05., 20:052024. augusztus 05., 20:05
A hidegháború idején az országok hozzászoktak a katonai felszerelések mozgatásához, ami akkoriban „nagyon egyszerű” feladat volt, de „fokozatosan rendkívül bonyolulttá vált” – mondta Bertrand Toujouse tábornok, a francia hadsereg újonnan létrehozott európai szárazföldi parancsnokságának vezetője a Politiconak.
Toujouse tábornok szerint
„Feltétlenül szükséges, hogy a katonai mobilitás visszakerüljön az európai gondolkodásmódba, és erre kell kiképeznünk magunkat” – tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy 2022 tavaszán hetekbe telt, mire a francia Leclerc harckocsik megérkeztek Romániába. A francia hadsereg akkor döbbent rá, milyen nehéz átkelni Európán, amikor
Ráadásul a hiányos közlekedési infrastruktúra sem segített.
„Rádöbbentünk a bürokrácia mértékére. Ukrajnában háború dúl, de a vámtisztviselők azt magyarázzák, hogy nem megfelelő a megfelelő a tengelyterhelés, és a tankjaidat nem engedik át Németországon. Ez egyszerűen hihetetlen” – idézte fel Toujouse.
Az adminisztratív terheken túl a katonák alapvető fontosságú készségekkel sem rendelkeztek.
– mondta a francia tábornok.
„Visszatérünk valamihez, amit tudtuk, hogyan kell csinálni, és amit teljesen elfelejtettünk” – mondta Toujouse.
Májusban az EU külügyminiszterei sürgették az európai kormányokat, hogy hajtsák végre az európai blokk katonai mobilitásra vonatkozó kötelezettségvállalását, amely magában foglalja az infrastruktúrába való beruházást és a fegyveres erők számára a közúti, vasúti és egyéb közlekedési eszközökhöz való elsőbbségi hozzáférés biztosítását.
Júniusban Franciaország bejelentette, hogy csatlakozik a Lengyelország, Németország és Hollandia által már aláírt, katonai tranzitfolyosó létrehozásáról szóló megállapodáshoz.
Mint ismeretes, korábban is fölmerült, mekkora problémát jelent Romániában a megfelelő minőségű közlekedési infrastruktúra – vagyis az autópályák és a vasutak – hiánya.
Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, aki korábban az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka volt, tavaly a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kifejtette:
Emellett Romániának a haderő képességeit is tovább kell fejlesztenie.
„Szerintem Romániában az infrastruktúra, hogy őszinte legyek, siralmas állapotban van. Nagyon nehéz Románián belül szállítani a dolgokat.
Vagy segítik, de nagy költségek árán. Rengeteg munka van az utak és a vasutak tekintetében, hogy a nehéz járművek gyorsan tudjanak mozogni” – figyelmeztetett a nyugalmazott amerikai tábornok.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!