Fotó: Deredactie.be/CDC
Carles Puigdemont, Katalónia Brüsszelben tartózkodó leváltott elnöke szombaton felszólította a spanyol kormányt, engedje vissza idejében hazájába, hogy részt vehessen a katalán tartományi parlament január 23-i alakuló ülésén, hogy ő lehessen a régió következő elnöke.
2017. december 24., 12:002017. december 24., 12:00
2017. december 24., 12:112017. december 24., 12:11
Puigdemont – aki októberig Katalónia elnöke volt, és jelenleg letartóztatással néz szembe Spanyolországban amiatt, hogy illegális népszavazást szervezett az autonóm régió függetlenségéről, majd kikiáltotta a „katalán köztársaságot” – jelenleg önkéntes száműzetésben tartózkodik Belgiumban.
A függetlenségi pártok együttesen többséget szereztek a csütörtöki katalóniai tartományi választásokon, de még mindig nem világos, hogy Puigdemont és mozgalmának több, Spanyolországban maradt és ott bebörtönzött vezetője részt vehet-e a tartományi parlament nyitóülésén.
Arra a kérdésre, hogy idejében visszatér-e ahhoz, hogy jelen legyen a tartományi parlament legkésőbb január 23-án esedékes alakuló ülésén, így válaszolt: „Természetesen. Ha nem engedik meg, hogy letegyem az esküt mint Katalónia elnöke, az súlyos rendellenesség lesz a spanyol demokratikus rendszer számára”. „Én vagyok a régiós parlament elnöke, és én is maradok, ha a spanyol állam tiszteletben tartja a választások eredményét” – tette hozzá.
Puigdemont, aki korábban párbeszédre hívta a spanyol kormányt, hogy megoldják a jelenlegi feszültséget az engedetlen régió és a madridi hatóságok között, most kijelentette: kész meghallgatni Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök bármilyen ajánlatát, mégha az nem is Katalónia függetlenségéről szólna.
Mariano Rajoy pénteken Puigdemont javaslatáról újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy neki azzal kell leülnie tárgyalni, aki megnyerte a választásokat, és ez Inés Arrimadas (a választásokon győztes Ciudadanos párt vezetője).
Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
szóljon hozzá!