Fotó: Facebook/UNRWA
Hatályba lépett reggel hét órakor az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet közötti négynapos tűzszünet, amely során a Hamász elengedi az október 7-i terrortámadás során ejtett túszok egy részét, Izrael pedig palesztin foglyokat helyez szabadlábra.
2023. november 24., 08:012023. november 24., 08:01
2023. november 24., 08:152023. november 24., 08:15
A CNN helyszíni beszámolója szerint bár a fegyvernyugvásnak hét órakor életbe kellett volna lépnie, negyed óra elteltével még mindig hangos dörrenéseket lehetett hallani, amelyek a terrorszervezet gázai célpontjait lövő izraeli tüzérség aktivitására utaltak.
Gáza fölött sűrű füstfelhő szállt.
Ugyanakkor Izrael Gázához közeli településein megszólaltak a légvédelmi szirénák, amelyek a palesztin terroristák által kilőtt rakéták becsapódására figyelmeztettek.
Hát óra 18 perc környékén aztán elhallgattak az ágyúk, de kisebb kézifegyverek zaját még lehetett hallani.
Nem sokkal a tűzszünet életbe lépése előtt az izraeli hadsereg figyelmeztetett, hogy a háborúnak nincs vége, a Gázai övezet északi része továbbra is veszélyes háborús övezet, ezért arra szólította az embereket, hogy maradjanak a régió déli részén.
közölte Madzsid al-Anszari, a katari külügyminisztérium szóvivője.
Al-Anszari nem tudott részleteket közölni arról, hogy kik a túszok, és biztonsági okokból nem tudott részleteket mondani arról sem, hogy milyen útvonalon mehetnek. Az első 50 túsz közül azonban várhatóan sokan Egyiptomon keresztül jutnak ki.
Az izraeli kormány közölte, hogy családjaikat és azon túszok családjait is, akiket nem engednek szabadon, értesítették. Al-Anszari azt is elárulta, hogy az azonos családokból származó túszokat az első csoportban együtt engedik majd szabadon.
Közben egy izraeli tisztviselő a CNN-nek azt mondta, hogy
A foglyokat két börtönből – a Haifától délkeletre fekvő Damonból és Megiddóból – viszik el a megszállt Ciszjordániában, Rámalláhtól délre fekvő Ofer börtönbe, ahol a Vöröskereszt elvégzi a végső ellenőrzést.
A szabadon bocsátás időpontja nem világos, de az izraeli tisztviselő szerint a foglyokat addig nem engedik szabadon, amíg a gázai túszok vissza nem kerülnek izraeli kézbe.
A Hamász a megállapodás értelmében összesen 50 nőt és gyermeket, Izrael pedig 150, terrorcselekményekben részt nem vett palesztint, zömmel fiatalkorúakat és nőket enged szabadon.
A szerdán megkötött egyezmény lehetővé teszi továbbá a humanitárius segély bejuttatását az ostrom alatt lévő övezetbe.
Ugyanakkor
„Ez egy rövid szünet lesz. Amikor véget ér, a harcok erőteljesen folytatódni fognak, és olyan nyomást fognak gyakorolni, amely lehetővé teszi további túszok visszatérését” – mondta Galant, miközben csütörtökön izraeli csapatokat látogatott meg.
„Még legalább két hónapig tartó harcok várhatóak” – tette hozzá.
Az izraeli hadsereg szerint
„Semmi sincs véglegesítve, amíg ez ténylegesen meg nem történik. És még a folyamat közepette is bármikor történhetnek változások” – mondta Daniel Hagari ellentengernagy, az Izraeli Védelmi Erők szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Elmondta, hogy az izraeli hadsereg a tűzszünetig továbbra is harcolt a Gázai övezetben, rámutatva, hogy amint a szünet életbe lép, az IDF katonái az övezeten belül kialakított „tűzszüneti vonalak” mentén fognak állomásozni.
A tűzszüneti vonal gyakorlatilag a Gázai övezet északi részén tartja az izraeli csapatokat, és a harcok szüneteltetése alatt nem fognak délre vonulni – mondta az IDF szóvivője a CNN-nek.
Közben az Izraeli Védelmi Erők közlése szerint
„Amar Abu Dzsalalah a Hamász tengeri erőinek egyik magas rangú tagja volt, és részt vett több tengeri terrortámadás irányításában, amelyeket az IDF meghiúsított” – áll az IDF közleményében.
A Hamász tengeri erőinek egy másik tagja is meghalt a csapásban – közölte a hadsereg.
Izrael úgy véli, hogy bizonyos sikereket ért el a Hamász magas rangú katonai vezetőinek eltávolításában, amiről az IDF egyik magas rangú tisztviselője a hét elején beszélt újságírókkal.
Izrael értékelése szerint a Hamász katonai szárnya 24 zászlóaljból áll, amelyek közül tízet „jelentősen megsebeztek” az izraeli csapások október 7-e óta – mondta a tisztviselő.
A tisztviselő szerint ez megnehezítette a Hamász katonai vezetésének az ellentámadásokra vonatkozó parancsok kiadását, mert egyre kevésbé állt rendelkezésre olyasvalaki, aki a műveleteket irányíthatta volna.
A parancsnokok lecserélése a háború közepén nem volt lehetséges, tette hozzá a tisztviselő.
Sokan meghaltak egy iskola elleni támadásban
Legkevesebb huszonhét ember meghalt, további kilencvenhárom pedig megsebesült egy gázavárosi ENSZ-iskolát érő izraeli légitámadásban csütörtökön – közölte a dzsabalíjai menekülttábor al-Auda kórházának egyik orvosa.
Izrael egyelőre nem kommentálta a jelentést.
A Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista palesztin szervezet csütörtöki közleménye szerint is mintegy harminc ember halt meg az izraeli légitámadásban. A csapás egy iskolát ért, amelyet az ENSZ palesztin menekülteket támogató ügynöksége (UNRWA) tart fenn a dzsabalíjai menekülttáborban.
A dzsabalíjai a legnagyobb menekülttábor a Gázai övezetben. Az UNRWA szerint 156 iskolában és más létesítményben az övezet csaknem egymillió belső menekültje keresett menedéket az offenzíva elől, amelyet Izrael a déli települései elleni október 7-i terrortámadás hatására indított a Hamász ellen.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!