Harmadik világháborúhoz vezethet az oroszok szerint, hogy Biden engedélyezi Kijevnek a nagy hatótávolságú csapásokat

harmadik világháború

Súlyosbodik a helyzet? Orosz illetékesek harmadik világháborúval riogatnak

Fotó: Ukrán elnöki hivatal

Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törvényhozók.

Krónika

2024. november 18., 08:302024. november 18., 08:30

2024. november 18., 14:292024. november 18., 14:29

Mint arról beszámoltunk, a Reuters szerint két amerikai tisztségviselő és egy, a döntést ismerő forrás vasárnap hozta nyilvánosságra Washington politikájának jelentős fordulatát az ukrán-orosz konfliktusban, amely nyomán most egyes orosz körök harmadik világháborúval riogatnak. „A Nyugat az eszkaláció olyan szintje mellett döntött, amely reggelre az ukrán államiság teljes lerombolásával végződhet” – mondta Andrej Klicsasz, a Föderációs Tanács, az orosz parlament felsőházának egyik magas rangú tagja a Telegram üzenetküldő alkalmazáson.

Vlagyimir Dzsabarov, az orosz felsőház nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának első helyettes vezetője szerint Moszkva azonnali választ fog adni.

Idézet
Ez egy nagyon nagy lépés a harmadik világháború kezdete felé”

– idézte Dzsabarovot a TASZSZ állami hírügynökség.

Vlagyimir Putyin elnök szeptemberben azt mondta, hogy a Nyugat közvetlenül Oroszország ellen harcolna, ha megengedné Ukrajnának, hogy nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú rakétákkal csapást mérjen orosz területre, ami szerinte megváltoztatná a konfliktus jellegét és kiterjedését. Oroszország kénytelen lesz meghozni a Putyin által „megfelelőnek” nevezett döntéseket az új fenyegetések alapján.

Leonyid Szluckij, az Állami Duma alsóházi külügyi bizottságának elnöke azt mondta, hogy

az Egyesült Államok felhatalmazása arra, hogy Kijev amerikai ATACMS taktikai rakétákkal csapásokat mérjen Oroszországra, a legkeményebb válaszlépésekhez vezetne

– jelentették orosz hírügynökségek.

korábban írtuk

Eszkaláció jöhet: Biden engedélyezi az ukránoknak, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszországot
Eszkaláció jöhet: Biden engedélyezi az ukránoknak, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszországot

Joe Biden elnök kormánya lehetővé fogja tenni Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használhasson mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz. 

„Az amerikai rakétákkal mélyen az orosz területekre mért csapások elkerülhetetlenül komoly eszkalációval járnak, ami sokkal súlyosabb következményekkel fenyeget” – idézte Szluckijt a TASZSZ hírügynökség.

A Le Figaro szerint eközben Franciaország és Nagy-Britannia Washington példája nyomán engedélyezte Kijevnek, hogy SCALP és Storm Sahdow rakétákkal támadjon oroszországi célpontokat. A BBC ugyanakkor emlékeztet: Ukrajna már több mint egy éve használja a hadsereg taktikai rakétarendszerét, ismertebb nevén ATACMS-t orosz célpontok ellen a megszállt ukrán területen. Az ATACMS-t a megszállt Krím-félszigeten lévő légi támaszpontok és a Zaporizzsja régióban lévő katonai állások elleni csapásokhoz használta.

Az Egyesült Államok azonban soha nem engedélyezte Kijevnek, hogy a nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországon belül használja – eddig.

A Lockheed Martin által gyártott ballisztikus rakéták az Ukrajnának eddig biztosított legnagyobb teljesítményű rakéták közé tartoznak, amelyek akár 300 km távolságra is képesek eljutni.

Ukrajna azzal érvelt: az, hogy nem engedélyezték az ilyen fegyverek használatát Oroszországon belül, olyan, mintha egyik kezét hátra kötve kellene harcolnia. A politika megváltoztatása állítólag válasz arra, hogy a közelmúltban észak-koreai csapatokat vezényeltek Oroszország támogatására a kurszki határvidékre, ahol Ukrajna augusztus óta területeket tart megszállva.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyelőre nem erősítette meg a lépést. Vasárnap azonban azt mondta:

Idézet
A csapások nem szavakkal történnek ... A rakéták magukért fognak beszélni”.

Ukrajna mostantól képes lesz támadni Oroszországon belüli célpontokat, valószínűleg a kurszki régió környékén, ahol az ukrán erők több mint 1000 négyzetkilométernyi területet tartanak kézben. Amerikai tisztségviselők szerint Kijev képes lesz az ATACMS-t használni az orosz és észak-koreai csapatok várható ellentámadása ellen, amely napokon belül megkezdődhet az orosz területek visszaszerzése céljából.

Az ukrán erők képesek lesznek támadni az orosz állásokat Kurszkban, beleértve a csapatokat, az infrastruktúrát és a lőszerraktárakat.

Az ATACMS-ek ugyanakkor valószínűleg nem lesznek elegendőek a háború megfordításához. Az orosz haditechnikai eszközöket, például a repülőgépeket, már átköltöztették az Oroszországon belüli, távolabbi repülőterekre egy ilyen döntést megelőzve. A fegyverek azonban némi előnyt biztosíthatnak Ukrajnának egy olyan időszakban, amikor az orosz csapatok egyre nagyobb teret hódítanak az ország keleti részén, és a morál alacsony.

„Nem hiszem, hogy ez döntő lesz” – mondta a BBC-nek egy Kijevben tartózkodó nyugati diplomata, aki az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kért.

Idézet
Azonban ez egy esedékes szimbolikus döntés, hogy növeljük a tétet és demonstráljuk Ukrajna katonai támogatását. Ez növelheti a háborús költségeket Oroszország számára”

– hangsúlyozta. Evelyn Farkas, aki az Obama-kormányzat védelmi miniszterhelyettese volt, azt is kérdésesnek tartja, hogy mennyi lőszert fognak biztosítani. „A kérdés természetesen az, hogy hány rakétájuk van? Hallottuk, hogy a Pentagon figyelmeztetett, hogy nincs olyan sok ilyen rakéta, amelyet Ukrajna rendelkezésére tudnának bocsátani” – figyelmeztetett.

Farkas hozzátette, hogy az ATACMS-ek „pozitív pszichológiai hatást” gyakorolhatnak Ukrajnában, ha olyan célpontok ellen vetik be őket, mint a Kercsi híd, amely összeköti a Krímet az orosz szárazfölddel.

Az amerikai engedélynek további hatása is lehet: lehetővé teszi az Egyesült Királyság és Franciaország számára, hogy engedélyt adjon Ukrajnának a Storm Shadow rakéták Oroszországon belüli használatára.

A Storm Shadow egy francia-brit nagy hatótávolságú manőverező rakéta, amely az amerikai ATACMS-hez hasonló képességekkel rendelkezik. A Biden-kormányzat hónapokig nem volt hajlandó engedélyezni Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal csapást mérjen Oroszországra, mivel félt a konfliktus eszkalálódásától.

Vlagyimir Putyin óva intett attól, hogy nyugati fegyverekkel Oroszországot támadják, mondván, hogy Moszkva ezt a NATO-országok „közvetlen részvételének” tekintené az ukrajnai háborúban.

Oroszország már korábban is kijelölte a „vörös vonalakat”. Néhányat, köztük a modern harckocsik és vadászrepülőgépek Ukrajnának történő biztosítását azóta átléptek anélkül, hogy közvetlen háborút váltottak volna ki Oroszország és a NATO között.

Kurt Volker, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete azt mondta:, azzal, hogy az USA korlátozta az amerikai fegyverek ukrajnai használatának hatókörét, indokolatlanul egyoldalúan korlátozta Ukrajna önvédelmét.

Hozzátette, hogy

az ATACMS használatának korlátozásáról szóló döntés „teljesen önkényes volt, és az Oroszország »provokációjától« való félelem miatt történt”.

„Ugyanakkor hiba egy ilyen változtatás nyilvánosságra hozatala, mivel ezzel Oroszország előre értesül az esetleges ukrán csapásokról” – tette hozzá. A BBC megjegyzi: nem tudni, hogy Trump folytatná-e ezt a politikát, de néhány közeli szövetségese máris kritikát fogalmazott meg a döntéssel kapcsolatban. Trump fia, Donald Trump Jr. a közösségi médiában írt:

Idézet
Úgy tűnik, a hadiipari komplexum biztosra akar menni, hogy kirobbantják a harmadik világháborút, mielőtt apámnak esélye lenne békét teremteni és életeket menteni”.

Trump nem fejtette ki, hogy milyen politikát fog folytatni az ukrajnai háborúval kapcsolatban, azon túl, hogy megfogadta, hogy egy napon belül véget vet a konfliktusnak, bár azt nem részletezte, hogyan tenné ezt. Demokrata ellenfelei azzal is vádolták, hogy Putyinnal barátkozik, akinek többször is csodálatát fejezte ki.

Trump számos vezető tisztségviselője, például JD Vance megválasztott alelnök szerint az Egyesült Államoknak nem kellene több katonai támogatást nyújtania Ukrajnának. Mások azonban a következő Trump-kormányzatban más véleményen vannak. Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó azzal érvelt, hogy

az USA felgyorsíthatná az Ukrajnának szánt fegyverszállításokat, hogy tárgyalásra kényszerítse Oroszországot.

Hogy a megválasztott elnök melyik utat választja, nem világos. Ukrajnában azonban sokan attól tartanak, hogy le fogja állítani a fegyverszállításokat, beleértve az ATACMS-t is. Ugyanakkor a CNN rámutat: Ukrajna korlátozott mennyiségben juthat ATACMS-hez. Így még az sem fog egyik napról a másikra változást hozni a harctéren, ha Kijev képes lesz mélyen Oroszország belsejében csapást mérni.

Az Institute for the Study of War több száz olyan célpontot sorolt fel, amelyek az ATACMS rakéták hatótávolságán belül vannak. De valójában

Ukrajna nem fog annyi ATACMS-t kapni, ami megváltoztatná a háború menetét.

Ráaadásul Ukrajna képes volt mélyebben Oroszország belsejében fekvő célpontokat támadni a hazai gyártású és olcsóbb drónok segítségével. Az Egyesült Államok beleegyezett, hogy segít finanszírozni ezen eszközök fejlesztését, amelyek a jelek szerint pusztítást okoztak Moszkva repülőterei körül és Oroszország energetikai infrastruktúrájában.

Harmadszor,

az amerikai precíziós rakéták használatának engedélyezése az Oroszországon belüli mélyebb csapásokhoz meglehetősen provokatív.

Igaz, hogy Moszkva jelenleg katonailag meglehetősen gyenge, és nem valószínű, hogy teljes konfliktusra törekszik a NATO-val vagy az USA-val. De egy bizonyos ponton a Kreml arra fog törekedni, hogy helyreállítsa elrettentő erejét. Moszkva hírszerző szolgálatait már korábban Európa-szerte polgári célpontok elleni szabotázsakciókkal vádolták, beleértve a közelmúltbeli jelentéseket, amelyek szerint robbanócsomagokat helyeztek el futárgépeken Európán belül.

A Fehér Ház igyekszik hangsúlyozni, hogy az észak-koreai csapatok Kurszkba való telepítése táplálta a döntést

– hogy ez az USA válasza Moszkva eszkalációjára. Nyugati tisztségviselők megjegyezték, hogy az észak-koreai erők bevetése azt jelenti, hogy az ukrajnai konfliktus kibővül, és olyanná válik, amelyben az Egyesült Államok indo-csendes-óceáni ellenfelei is szerepet játszanak; hogy ez a háborút globálisabbá tette Amerika számára.

A CNN szerint a megválasztott elnök, Donald Trump azt gondolhatja, hogy békéről beszélhet, de egy olyan háborút fog örökölni, ahol a tét most jelentősen magasabb lett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában

Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában
2025. július 11., péntek

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja

A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja
2025. július 11., péntek

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának

Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának
2025. július 11., péntek

Cáfolják az ukránok, hogy bántalmazás okozta a kárpátaljai magyar katona halálát

Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.

Cáfolják az ukránok, hogy bántalmazás okozta a kárpátaljai magyar katona halálát
2025. július 10., csütörtök

A jogalkotás elindítását kérték az RMDSZ EP-képviselői Brüsszeltől az SZNT régiós kezdeményezése alapján

Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.

A jogalkotás elindítását kérték az RMDSZ EP-képviselői Brüsszeltől az SZNT régiós kezdeményezése alapján
2025. július 10., csütörtök

Amerikai külügyi elemzés bírálja Romániát az elnökválasztás miatt és kiáll Magyarország mellett

Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.

Amerikai külügyi elemzés bírálja Romániát az elnökválasztás miatt és kiáll Magyarország mellett
2025. július 10., csütörtök

Elbukott az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány, az RMDSZ tartózkodott

Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

Elbukott az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány, az RMDSZ tartózkodott
2025. július 10., csütörtök

Belehalt sérüléseibe egy kényszersorozás közben megvert kárpátaljai magyar férfi

Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.

Belehalt sérüléseibe egy kényszersorozás közben megvert kárpátaljai magyar férfi
2025. július 10., csütörtök

Közös elrettentésre készül összehangolt nukleáris haderejével Nagy-Britannia és Franciaország

Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.

Közös elrettentésre készül összehangolt nukleáris haderejével Nagy-Britannia és Franciaország
2025. július 10., csütörtök

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász
Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász
2025. július 10., csütörtök

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász