Mentőegységek keresik a földrengés után összeomlott épületek alatt rekedt túlélőket Bangkokban
Fotó: Naron Sangnak/EPA/Agerpres
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek. FRISSÍTÉS: A külügyminisztérium szerint nincsenek román állampolgárok az áldozatok között.
2025. március 28., 13:212025. március 28., 13:21
2025. március 28., 19:262025. március 28., 19:26
Az Egyesült Államok Földtani Intézete (USGS) közölte: a pénteki földrengés sekély mélységben, mindössze 10 kilométer mélyen történt, az epicentruma Mandalay közelében, Monywa városától mintegy 50 kilométerre keletre volt. Az első rengés után mintegy 12 perccel egy második, 6,4-es erősségű utórengés következett be.
Emberek százai rohantak ki a házakból és az épületekből az epicentrumtól 1400 kilométerre található metropoliszban – írja a Híradó.hu.
„Épp aludtam a házban, amikor meghallottam a rengést. Amilyen gyorsan csak tudtam, pizsamában rohantam ki az épületből” – mesélte az AFP hírügynökségnek az észak-thaiföldi Csangmaj egyik lakója.
A mianmari földrengés okozta károkról egyelőre nem érkeztek hivatalos jelentések, azonban az X platformon több videó is felbukkant összeomló épületekről. A mentőszolgálatok szerint
A helyi országos sürgősségi intézet jelentése (The National Institute for Emergency Medicine) szerint közülük 43 ember a romok alatt rekedt, azonban heten még az összeomlás közben kijutottak az épületből, ők súlyos sérüléseket szenvedtek.
Az esetről készült videót az egyik szemtanú vette fel egy közeli épületből:
A földrengés hatására összeomlott egy híd is, amely Mianmar Ava és Saga régióit kötötte össze. Az erről készült felvételen a régi Sagaing híd törmelékei láthatóak, miután az Iravádi folyóba zuhantak.
A külügyminisztérium pénteki tájékoztatása szerint sem a pekingi, sem a bangkoki, sem az újdelhi román nagykövetség nem kapott értesítést arról, hogy a mianmari földrengésnek román állampolgárságú áldozatai is lennének. Az említett külképviseletek egyikéhez sem fordultak konzuli segítségnyújtásért.
A Mianmarban több száz ember halálát vagy sérülését okozó földrengés Kínában, Thaiföldön, Indiában és Bangladesben is érezhető volt. A külügyminisztérium közölte, a régióban levő román külképviseletek azonnal felvették a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, hogy értesüljenek róla, ha az érintettek között román állampolgárok is lennének.
A román állampolgárok a következő telefonszámokon kérhetnek konzuli segítséget:
Nehéz helyzetbe került, sürgős segítségre szoruló román állampolgárok a külképviseletek forródrótját is igénybe vehetik:
A mianmari földrengés a német földtani központ (GFZ) mérése szerint 6,9-es, az amerikai geológiai intézet (USGS) mérése szerint 7,7-es volt a Richter-skálán.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!