Mentőegységek keresik a földrengés után összeomlott épületek alatt rekedt túlélőket Bangkokban
Fotó: Naron Sangnak/EPA/Agerpres
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek. FRISSÍTÉS: A külügyminisztérium szerint nincsenek román állampolgárok az áldozatok között.
2025. március 28., 13:212025. március 28., 13:21
2025. március 28., 19:262025. március 28., 19:26
Az Egyesült Államok Földtani Intézete (USGS) közölte: a pénteki földrengés sekély mélységben, mindössze 10 kilométer mélyen történt, az epicentruma Mandalay közelében, Monywa városától mintegy 50 kilométerre keletre volt. Az első rengés után mintegy 12 perccel egy második, 6,4-es erősségű utórengés következett be.
Emberek százai rohantak ki a házakból és az épületekből az epicentrumtól 1400 kilométerre található metropoliszban – írja a Híradó.hu.
„Épp aludtam a házban, amikor meghallottam a rengést. Amilyen gyorsan csak tudtam, pizsamában rohantam ki az épületből” – mesélte az AFP hírügynökségnek az észak-thaiföldi Csangmaj egyik lakója.
A mianmari földrengés okozta károkról egyelőre nem érkeztek hivatalos jelentések, azonban az X platformon több videó is felbukkant összeomló épületekről. A mentőszolgálatok szerint
A helyi országos sürgősségi intézet jelentése (The National Institute for Emergency Medicine) szerint közülük 43 ember a romok alatt rekedt, azonban heten még az összeomlás közben kijutottak az épületből, ők súlyos sérüléseket szenvedtek.
Az esetről készült videót az egyik szemtanú vette fel egy közeli épületből:
A földrengés hatására összeomlott egy híd is, amely Mianmar Ava és Saga régióit kötötte össze. Az erről készült felvételen a régi Sagaing híd törmelékei láthatóak, miután az Iravádi folyóba zuhantak.
A külügyminisztérium pénteki tájékoztatása szerint sem a pekingi, sem a bangkoki, sem az újdelhi román nagykövetség nem kapott értesítést arról, hogy a mianmari földrengésnek román állampolgárságú áldozatai is lennének. Az említett külképviseletek egyikéhez sem fordultak konzuli segítségnyújtásért.
A Mianmarban több száz ember halálát vagy sérülését okozó földrengés Kínában, Thaiföldön, Indiában és Bangladesben is érezhető volt. A külügyminisztérium közölte, a régióban levő román külképviseletek azonnal felvették a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, hogy értesüljenek róla, ha az érintettek között román állampolgárok is lennének.
A román állampolgárok a következő telefonszámokon kérhetnek konzuli segítséget:
Nehéz helyzetbe került, sürgős segítségre szoruló román állampolgárok a külképviseletek forródrótját is igénybe vehetik:
A mianmari földrengés a német földtani központ (GFZ) mérése szerint 6,9-es, az amerikai geológiai intézet (USGS) mérése szerint 7,7-es volt a Richter-skálán.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!