Fotó: Mircea Geoană/Facebook
Az Észak-atlanti Szövetségnek elegendő erőforrása van ahhoz, hogy támogassa Izraelt a Hamásszal való konfliktusában, de ahhoz is, hogy katonailag támogassa Ukrajnát az Oroszországgal vívott háborújában – jelentette ki Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettes.
2023. október 21., 14:002023. október 21., 14:00
„Azt hiszem, elég erőforrásunk van a szövetségünkben. A 32 NATO-ország – remélem, Svédországgal együtt – több mint 1 milliárd embert és a globális GDP több mint 50 százalékát teszi ki. Megvannak az erőforrásaink ahhoz, hogy töretlenül odafigyeljünk arra, amit Ukrajna támogatásáért kell tennünk” – mondta Mircea Geoană péntek este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva.
Szerinte
„Ismét össze kell majd zárnunk a sorokat, támogatnunk kell Izraelt, mert arról az államról va szó, amely ellen agressziót követtek el, de úgy, hogy elkerüljük az eszkalációt és a közvélemény felhergelését, és meggyőződésem, hogy ezt higgadtan és türelmesen tudjuk majd megtenni” – mondta az észak-atlanti szövetség főtitkárhelyettese.
Geoană hozzátette, hogy
„Ez nem fog megtörténni” – mondta a NATO-főtitkárhelyettes.
„Mindkét helyzetet kezelni fogjuk, reméljük, hogy a Közel-Keleten a lehető leghamarabb lecsillapodik a helyzet, és továbbra is támogatjuk Ukrajnát” – tette hozzá Geoană.
Leszögezte: az újabb konfliktusok megjelenése nem éri felkészületlenül a NATO-t.
Azt is kijelentette: a romániai polgároknak nem kell terrorcselekményektől tartaniuk, az ország biztonságos.
Ez az, amit mindannyian teszünk, hogy megelőzzük az ilyen helyzeteket, és megőrizzük azt, ami Romániában sok más európai országgal szemben többletnek számít, egy bizonyos békésebb társadalmi légkört” – mondta Geoană.
„Szeretném, ha a románok egy kicsit nyugodtabbak lennének, bár nehéz nyugodtnak lenni, amikor ilyen képekkel és információkkal bombáznak” – tette hozzá Mircea Geoană, kijelentve: bízik a romániai biztonsági szervekben.
Geoană az államfőjelöltségről: egyelőre a NATO-ban meglévő feladataimra koncentrálok
Mircea Geoană, a NATO-főtitkárhelyettese pénteken Kolozsváron az esetleges elnökjelöltségével kapcsolatos újságírói kérdésre azt válaszolta, hogy egyelőre a katonai szervezettől kapott megbízatására összpontosít.
„Van egy feladatom a NATO-nál, és azt az utolsó pillanatig, szakszerűen és odaadással szándékozom végezni” – jelentette ki Geoană, arra kérve az újságírókat, hogy tegyék fel neki újból ezt a kérdést, ha a NATO-főtitkárhelyettesi megbízatásának lejárta után visszatér Kolozsvárra.
Mircea Geoană pénteken részt vett a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok doktori iskolájának tanévnyitóján.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!