Fegyverszünet jöhet? Netanjahu szerint a Hamászra gyakorolt katonai nyomás hatására a gázai terrorszervezet vezetői enyhítettek korábbi követeléseiken
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Izraeli és palesztin tisztségviselők hétfői nyilatkozatai szerint közeledtek az álláspontok Izrael és a Hamász között egy esetleges gázai tűzszünet kapcsán, bár a döntő nézeteltérések még nem oldódtak meg.
2024. december 24., 11:172024. december 24., 11:17
A Reuters szerint a közvetítők, Egyiptom, Katar és az Egyesült Államok újabb ajánlata nyomán az erőfeszítések a harcok befejezésére és az izraeli és külföldi túszok szabadon bocsátására ebben a hónapban lendületet vettek, bár áttörésről még nem érkezett jelentés.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn azt mondta, hogy előrelépés történt a Hamásszal folytatott gázai túsztárgyalásokon, de nem tudja, mennyi időbe telik még az eredmények elérése.
Az izraeli kneszetben tartott beszédében
Egy, a tárgyalásokat jól ismerő palesztin tisztségviselő elmondta, hogy bár néhány vitás pontot sikerült megoldani, még nem született megállapodás az Izrael által a túszokért cserébe szabadon bocsátandó palesztin foglyok egy részének kilétéről, valamint az izraeli csapatok gázai jelenlétéről.
Megjegyzései egybevágnak Amiháj Csikli izraeli diaszpóraügyi miniszter megjegyzéseivel, aki szerint mindkét kérdésről zajlanak a tárgyalások. Mindazonáltal, mint mondta, a felek sokkal közelebb vannak a megállapodáshoz, mint hónapok óta bármikor.
– mondta Csikli az izraeli Kan rádiónak. Sok múlik azon, hogy a harcok megszűnése után milyen erők fogják irányítani és rehabilitálni Gázát – mondta.
A tűzszünet időtartama a sikertelen tárgyalások több fordulója során is alapvető vitás pont volt. A Hamász a háború végét akarja, Izrael pedig azt, hogy előbb a Hamász uralma szűnjön meg a Gázai övezetben.
„A háború teljes befejezésének kérdése még nem megoldott” – mondta a palesztin tisztségviselő.
Zeév Elkin izraeli miniszter, Netanjahu biztonsági kabinetjének tagja az izraeli hadsereg rádiójának elmondta, hogy a cél az, hogy olyan egyeztetett keretmegoldást találjanak, amely a tűzszüneti megállapodás második szakaszában feloldja ezt a különbséget.
Csikli elmondta, hogy az első szakasz egy humanitárius szakasz lesz, amely 42 napig tart, és magában foglalja a túszok szabadon bocsátását.
A Hamász elleni izraeli hadjárat során a Gázai övezetben azóta több mint 45 200 palesztin halt meg a Hamász vezette enklávé egészségügyi tisztségviselői szerint. A 2,3 milliós lakosság nagy részét kitelepítették, és Gáza nagy része romokban hever.
Hétfőn legalább 24 palesztin halt meg izraeli csapásokban – közölték orvosok.
A halottak között volt négy olyan személy, akiket akkor öltek meg, amikor egy izraeli légicsapás a Gázába tartó segélyszállító teherautók védelmével megbízott palesztinok egy csoportját találta el – közölték a mentősök.
Az izraeli védelmi miniszter először vállalta magára a Hamász-vezető Haníje meggyilkolását
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter hétfőn először ismerte el nyilvánosan, hogy Izrael júliusban Iránban meggyilkolta Iszmail Haníje Hamász-vezetőt, tovább kockáztatva a feszültség fokozódását Teherán és ősellensége, Izrael között a térségben, amelyet Izrael gázai háborúja és a libanoni konfliktus határoz meg.
„Ezekben a napokban, amikor a húszi terrorszervezet rakétákat lő ki Izraelre, már a felszólalásom elején világos üzenetet szeretnék közvetíteni feléjük: Legyőztük a Hamászt, legyőztük a Hezbollahot, elvakítottuk Irán védelmi rendszereit és megrongáltuk a gyártórendszereket, megdöntöttük az Aszad-rezsimet Szíriában, súlyos csapást mértünk a gonosz tengelyére, és súlyos csapást fogunk mérni a jemeni húszi terrorszervezetre is, amely az utolsó marad” - mondta Katz.
Izrael „tönkreteszi stratégiai infrastruktúrájukat, és lefejezzük vezetőségüket – ahogyan Teheránban, Gázában és Libanonban tettük Haníjével, Szinvárral és Naszrallahhal –, megtesszük ezt Hudejdában és Szanaában is” – mondta Katz a védelmi minisztérium munkatársainak tiszteletére rendezett esten.
Kényszerleszállást hajtott végre a Swiss International Air Lines légitársaság Bukarestből Zürichbe tartó gépe hétfő este az ausztriai Grazban – számolt be kedden a Reuters a légitársaság tájékoztatására hivatkozva.
Joe Biden amerikai elnök csaknem minden, szövetségi bíróság által halálra ítélt bűnöző esetében enyhítette a büntetést tényleges életfogytig tartó börtönre – jelentette be a Fehér Ház hétfőn.
Bassár al-Aszad megbuktatott szíriai elnök brit származású felesége nem akar válni – közölte a Kreml szóvivője.
A péntek este elkövetett magdeburgi tömeges gázolás sérültjeinek száma 235-re nőtt – közölték ügyészek hétfői sajtótájékoztatójukon. A tömeges gázolás elkövetőjét 9 éve ismerik a rendőrök.
Mark Rutte NATO-főtitkár úgy véli, hogy „nem fair” Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az Olaf Scholz német kancellárral szembeni olykor éles bírálata.
Több mint ezer, Oroszország oldalán Ukrajna ellen harcoló észak-koreai katona halt, illetve sebesült meg – közölte hétfőn a dél-koreai haderőnemek egyesített vezérkari bizottsága (JCS).
Elfogadhatatlanok az orosz nukleáris energiahordozókat célzó és a szlovákiai villanyáram előállítást veszélyeztető szankciók – szögezte le Robert Fico szlovák miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknél vasárnap tett látogatását követően.
A korábbi szíriai ellenzékhez tartozó kurd Népvédelmi Erőknek (YPG) nincs helyük Szíria jövőjében, a milíciát fel kell oszlatni – jelentette ki vasárnap Hakan Fidan török külügyminiszter Damaszkuszban.
„A mi érdekünk az, hogy Romániának stabil kormánya legyen, a kétoldalú kapcsolatokat folyamatosan fejleszteni tudjuk, az erdélyi magyarságnak pedig egyre jobb legyen a helyzete” – írta Szijjártó Péter a közösségi oldalán hétfőn.
További pusztítással fenyegette meg Ukrajnát Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap, miután előző nap drónok csapást mértek több épületre az oroszországi Kazany városában.
szóljon hozzá!